សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានៅតែរក្សាបានភាពធន់ ទោះបីសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកកំពុងស្ថិត​ក្នុងភាពមិន​ប្រាកដ​ប្រជា
ភ្នំពេញ ៖ ការកើនឡើងនៃភាពតានតឹងផ្នែកភូមិសាស្ត្រនយោបាយ និងពាណិជ្ជកម្ម ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ សង្គ្រាមរុស្ស៊ី-អ៊ុយក្រែន និងជម្លោះប្រដាប់អាវុធនៅ​មជ្ឈិមបូព៌ាបានធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ទៅដល់សេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក។
ទោះបីជាយ៉ាងនេះក្ដី សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានៅតែមានភាពធន់ដោយសម្រេចបាននូវអាត្រាកំណើនប្រមាណ៥% នៅឆ្នាំ២០២៣ ជាមួយនឹងការព្យាករណ៍សេដ្ឋកិច្ច៦%នៅឆ្នាំ ២០២៤។ គន្លងសេដ្ឋកិច្ចដ៏រឹងមុំា និងមានភាពធន់នេះនឹងជំរុញឱ្យកម្ពុជាក្លាយជាគោលដៅវិនិយោគ​ដ៏លេចធ្លោ​មួយក្នុងចំណោមទីផ្សារដែលកំពុងលូតលាស់នៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍។
ថ្លែងក្នុងពិធីបើកវេទិកាធុរកិច្ចកម្ពុជា-បារាំង នាថ្ងៃទី ៨ កក្កដានេះ សម្ដេចធិបតី​ នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃ ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាបានឱ្យដឹងថា៖
«នៅក្នុងទសវត្សរ៍ចុងក្រោយនេះ កម្ពុជាតែងតែស្ថិតក្នុង​ចំណោម​ប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍តិចតួចដែលទទួលបានការវិនិយោគពីបរទេសច្រើនជាងគេ»។
ជាក់ស្ដែង ក្នុងឆ្នាំ ២០២៣ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាបានអនុម័តគម្រោងវិនិយោគចំនួន ២៦៨ ដែលមាន​ទំហំទឹកប្រាក់ជិត ៤,៩ពាន់លានដុល្លារ អាមេរិក។ ករណីនេះបានធ្វើឱ្យកម្ពុជាក្លាយជា​ប្រទេសដែល​បានទទួលការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសច្រើនជាងគេ ក្នុងចំណោមប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍​តិចតួច។
យោងតាមរបាយការណ៍វិនិយោគពិភពលោករបស់សន្និសីទអង្គ​ការសហប្រជាជាតិស្ដីពីពាណិជ្ជកម្ម និងការអភិវឌ្ឍ ក្នុងឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៤ កម្ពុជាសម្រេចបានសម្ទុះនៃលំហូរវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស កាន់តែខ្លាំង ដោយក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាបានអនុម័តគម្រោងសរុបចំនួន​ ១៩០ ដែលមានតម្លៃ ៣,២ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើង៣ដង បើប្រៀបធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នា ក្នុងឆ្នាំ២០២៣។ សម្ដេចបន្តថ្លែងទៀតថា ជាមួយនឹងការដាក់បញ្ចូលក្នុងបញ្ជីតាមដានគោលដៅ FDI ដែលលេចធ្លោ ឆ្នាំ ២០២៤ របស់ Financial Time កម្ពុជាជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ខ្ពស់ក្នុងចំណោមប្រទេស​គោលដៅវិនិយោគ​កំពូលទាំង ៥០ របស់ពិភពលោក ដែលការណ៍នេះបង្ហាញកាន់តែច្បាស់អំពីភាពទាក់ទាញរបស់​កម្ពុជា​ដល់វិនិយោគិនសកល។
សមិទ្ធិផលទាំងនេះសក្ខីភាពដែលឆ្លុះបញ្ចាំងឱ្យឃើញពីភាពរឹងមុំានៃមូលដ្ឋានគ្រឹះសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ដូចជាទីតាំងយុទ្ធសាស្ត្រនៅចំចំណុចកណ្ដាលនៃតំបន់ និងការប្រមូលផ្ដុំកម្លាំងពលកម្មដែលវ័យក្មេង រស់រវើក និងមានជំនាញខ្ពស់ ក៏ដូចជាប្រសិទ្ធភាពនៃគោលនយោបាយផងដែរ។
ជាចុងក្រោយ សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានសង្កត់ធ្ងន់ថា រាជរដ្ឋាភិបាល គឺតែងប្រកាន់ខ្ជាប់​នូវ​អភិក្រមគាំទ្រធុរកិច្ច ដោយផ្ដល់ការគាំទ្រ និងជំនួយដល់វិស័យឯកជននៅគ្រប់ដំណាក់កាលនៃ​ប្រតិបត្តិការអាជីវកម្ម៕