ភ្នំពេញ ៖ សភាពាណិជ្ជកម្មអឺរ៉ុបប្រចាំនៅកម្ពុជា និងសមាគមរោងច្រកកាត់ដេរ នឹងផ្តល់បរិយាកាសការងារកាន់តែប្រសើរឡើងសម្រាប់កម្មករកាត់ដេរ តាមរយៈកិច្ចចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា (MoU) ដែលនឹងនៅតែជាធរមានសម្រាប់រយៈពេលមិនកំណត់ និងបានកំណត់ច្បាស់លាស់នៃសកម្មភាពរួមគ្នាសម្រាប់សមាគមទាំងពីរនាឆ្នាំខាងមុខ។
ការចុះកិច្ចព្រមព្រៀង MoU ខាងលើនេះមានគោលបំណងជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការឱ្យកាន់តែជិតស្និទ្ធរវាងសមាគមទាំងពីរ និងសមាជិករបស់ពួកគេ និងដើម្បីគាំទ្រដល់ក្រុមហ៊ុនកាត់ដេរ និងម៉ាកសម្លៀកបំពាក់អឺរ៉ុបនៅកម្ពុជា បន្ថែមពីលើការលើកកម្ពស់ឱកាសរបស់កម្ពុជានៅលើឆាកអឺរ៉ុប និងអាស៊ាន។ ផ្នែកផ្សេងទៀតនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរួមមាន ការដោះស្រាយបញ្ហាទាក់ទងនឹងផលិតកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងការយល់ដឹងអំពីបរិស្ថាននៅក្នុងច្រវ៉ាក់ផលិតកម្ម ការស្វែងរកឱកាសនៃឧស្សាហកម្ម ៤.០ និងដើម្បីធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវម៉ាកយីហោអឺរ៉ុបដែលមានប្រភពពីកម្ពុជា។
លោក Tassilo Brinzer ប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មអឺរ៉ុបនៅកម្ពុជាបានគូសបញ្ជាក់ថា សភាពាណិជ្ជកម្មអឺរ៉ុប តំណាងឱ្យការលាយបញ្ចូលគ្នាដ៏ល្អនៃម៉ាកសំលៀកបំពាក់អឺរ៉ុបធំៗ ដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងឧស្សាហកម្មកាត់ដេរ និងផលិតកម្មរបស់កម្ពុជា ក៏ដូចជាសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម រោងចក្រ និងអាជីវកម្មក្នុងតំបន់ដែលមានភាពច្នៃប្រឌិត ដូចជាក្រុមហ៊ុនសវនកម្ម និងភស្តុភារ ដែលផ្តោតលើឧស្សាហកម្មកាត់ដេរ និងការនាំចេញរបស់ខ្លួន។
លោក Tassilo Brinzer បានថ្លែងថា ៖
“ការរួមសហការគ្នាយ៉ាងរឹងមាំលើមូលដ្ឋានសមាជិកភាពរបស់យើង ដែលធ្វើឱ្យយើងក្លាយជាមជ្ឈមណ្ឌលមួយ ដែលមានសមត្ថភាពជំរុញផលប្រយោជន៍នៃឧស្សាហកម្ម និងអ្នកពាក់ព័ន្ធរបស់ខ្លួនទៅមុខ។ ការទទួលយកគំនិតផ្តួចផ្តើមថ្មីៗដូចជា ខ្សែច្រវាក់ផ្គត់ផ្គង់ នឹងមានសារសំខាន់ក្នុងការបង្កើនឱកាសនាំចេញ។ យើងមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយដែលសមាគមរោងចក្រកាត់ដេរ គឺជាដៃគូរបស់យើងក្នុងដំណើរដ៏សំខាន់នេះ។ យើងទន្ទឹងរង់ចាំកិច្ចសហប្រតិបត្តិការប្រកបដោយផ្លែផ្កា និងដើម្បីបន្ថែមទស្សនវិស័យរបស់អឺរ៉ុបទៅកាន់ឧស្សាហកម្មកាត់ដេរ ស្បែកជើង និងសម្លៀកបំពាក់នៅកម្ពុជាកាន់តែទូលំទូលាយ”
លោក គង់ សាង ប្រធានសមាគមកាត់ដេរសំលៀកបំពាក់នៅកម្ពុជាបានឱ្យដឹងថា កម្ពុជា និងសហភាពអឺរ៉ុប គឺជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មដ៏សំខាន់។ ភាពជោគជ័យ និងកំណើននៃការនាំចេញរបស់យើងអាចត្រូវបានកំណត់គុណលក្ខណៈមួយផ្នែកធំចំពោះការចូលប្រើប្រាស់ទីផ្សារអនុគ្រោះពន្ធពីសហភាពអឺរ៉ុបដែលផ្តល់ឱ្យក្រោមគ្រោងការណ៍អ្វីគ្រប់យ៉ាងលើកលែងតែអាវុធ (EBA) ។
លោក គង់ សាង បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“វាមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការបន្តបង្កើនផលប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ចតាមរយៈសក្តានុពលកំណើនបន្ថែមទៀត។ MoU គឺជាភាពជាដៃគូដែលមិនអាចកាត់ថ្លៃបានក្នុងការពង្រឹងការប្រកួតប្រជែងរបស់ឧស្សាហកម្មតាមរយៈការកសាងសមត្ថភាពក្នុងវិស័យជាច្រើន និងការតស៊ូមតិរួមគ្នាដើម្បីមានឥទ្ធិពលលើគោលនយោបាយពាក់ព័ន្ធ”
សមាគមរោងច្រកកាត់ដេរ និងសភាពាណិជ្ជកម្មអឺរ៉ុប បានប្តេជ្ញាចិត្តគាំទ្រដល់ការបន្តកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៃឧស្សាហកម្មប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ ដែលក្នុងនោះមានមួយភាគធំបន្តទៅកាន់ទ្វីបអឺរ៉ុបជាមួយនឹងតម្លៃនាំចេញចំនួន ១១.៣៨ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកក្នុងឆ្នាំ២០២១ ដែលបញ្ជាក់ថាវិស័យកាត់ដេរ និងផលិតស្បែកជើងរបស់កម្ពុជានៅតែជាចំណុចកំពូលនៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ។
សូមបញ្ជាក់ថាការចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នាកាលពីពេលថ្មីៗនេះ ផ្តួចផ្តើមដោយសភាពាណិជ្ជកម្មអឺរ៉ុប នៃគណៈកម្មាធិការផ្នែក «កាត់ដេរ និងផលិតកម្ម»របស់ខ្លួន ស្របពេលរាជរដ្ឋាភិបាលបានចេញផ្សាយយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍រយៈពេល៥ថ្មី សម្រាប់ឧស្សាហកម្មកាត់ដេរសម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើង និងផលិតផលធ្វើដំណើរ៕