" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-73191 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
អ្នកជំនាញ​លើកឡើងថា ការចំណាយក្នុងពេលភ្ជុំបិណ្ឌ ​ជាការជួយដល់សេដ្ឋកិច្ចមូលដ្ឋាន
ភ្នំពេញ ៖ នៅក្នុងរដូវកាលបុណ្យទានម្ដងៗ ប្រជាជនខ្មែរបានចំណាយប្រាក់អស់ជាច្រើនសម្រាប់ការធ្វើដំណើរទៅលេងស្រុកកំណើត ដើម្បីជួបជុំសាច់ញាតិ និងដំណើរកម្សាន្តផ្សេងៗ ។ ជាក់ស្ដែង រដូវភ្ជុំបិណ្ឌដែលទើបតែបាន​បញ្ចប់ទៅ ប្រជាជនខ្មែរភាគច្រើនបានចាយវាយនៅតាមស្រុក,ភូមិរៀងៗ​ខ្លួន​ ដែលការចំណាយទាំងអស់នេះជាកាត្វកិច្ចប្រពៃណីរបស់ជនជាតិខ្មែរ និងតម្រូវការសង្គម  ខណៈដែលអ្នកជំនាញយល់ថា ជាការជួយដល់សេដ្ឋកិច្ចមូលដ្ឋាន។
បើតាមកិច្ចសម្ភាសន៍ជាមួយពលរដ្ឋខ្មែរ​ ដែលរាប់បញ្ចូលទាំងយុវវ័យ និងវ័យកណ្ដាល ឃើញថាម្នាក់ៗមានការចំណាយជាមធ្យមចាប់ពី២០ម៉ឺនរៀល​ឡើងទៅ អាស្រ័យតាមលទ្ធភាព និងជីវភាព​របស់​សាម៉ីខ្លួននីមួយៗ ដែលជាទំនួលខុសត្រូវ​របស់ពួកគេ។
លោក ពសុធា ជាអ្នកផលិតកម្មវិធីឱ្យក្រុមហ៊ុនឯកជនមួយនៅរាជធានីភ្នំពេញបានរៀបរាប់ថា នៅក្នុងឱកាសថ្ងៃឈប់សម្រាកនៃពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌកន្លងទៅនេះ ខ្លួនបានចំណាយអស់ប្រមាណជា ៤០ម៉ឺនរៀលគិតទាំងភរិយាយរបស់លោក ដោយរូបលោកព្រមទាំងគ្រួសារបានធ្វើដំណើរទៅដល់ខេត្តត្បូងឃ្មុំ ប្រើប្រាស់​មធ្យោបាយម៉ូតូ។ លុយ៤០ម៉ឺនរៀលនេះ គឺលោកបានចំណាយលើការធ្វើដំណើរ ការជូនឳពុកម្ដាយបន្តិចបន្តួច និងការហូបចុកតាមផ្លូវប៉ុណ្ណោះ។
ចំណែកលោក សត្យា ដែលប្រើប្រាស់ឡានផ្ទាល់ខ្លួនជាមធ្យោបាយរួមមានទាំងភរិយា និងកូនផង បានចំណាយអស់ខ្ទង់ ១លានរៀល សម្រាប់រយៈពេល៣ថ្ងៃនៃពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌនេះ។ គ្រាន់តែ​ថ្លៃប្រេងសាំង លោកថាចំណាយអស់ជាង២០ម៉ឺនរៀលទៅហើយ និងក្រៅពីនោះ​គឺលើការចាយ​វាយតាមផ្លូវ ក៏ដូចជាម្ហូបអាហារជាដើម។
កញ្ញា ចន្ថា ដែលជាអ្នកនៅលីវវិញម្ដងបានចំណាយអស់ខ្ទង់ ៤០ម៉ឺនរៀល ដោយកញ្ញាថាការចំណាយភាគច្រើនគឺលើការទិញនំចំណីផ្ញើអ្នកផ្ទះ និងទិញជាវត្ថុទេយ្យទានសម្រាប់ប្រគេនព្រះសង្ឃ។ សម្រាប់ការធ្វើដំណើរគឺមិនសូវចោទជាបញ្ហាទេ ដោយកញ្ញាជិះម៉ូតូទៅស្រុក ដែលស្ថិតនៅក្នុងខេត្តកែប។
កញ្ញា ស្រីមុំ ដែលមានស្រុកកំណើតនៅខេត្តកំពង់ស្ពឺ និងត្រូវជូនថវិកាដល់ចាស់ៗនៅក្បែរភូមិរបស់ខ្លួនឯណោះវិញ បានចំណាយអស់ប្រមាណជា ១លាន ២០ម៉ឺនរៀល។
កញ្ញាបញ្ជាក់ថា ៖
“បើគិតពីការធ្វើដំណើរ គឺមិនសូវអស់ច្រើនទេ! ដោយសារនៅជិតដែរ តែអស់ច្រើននឹង ទិញរបស់ជូនចាស់ៗ ជូនលុយម៉ាក់ប៉ា និងការចាត់ចែងម្ហូបទៅវត្ត”
សម្រាប់លោក វណ្ណេត ដែលជាអ្នកកាត់តវីដេអូឱ្យក្រុមហ៊ុនឯកជនមួយបានឱ្យដឹងថា ខ្លួនលោក ចំណាយអស់​ ១លាន៤០ម៉ឺនរៀល។
លោក វណ្ណេត ៖
“គ្រាន់តែសំាងឡានអស់ ១២ម៉ឺន ជួបជុំគ្រួសារញាំអាហារអស់ ៤០ម៉ឺន​ជូនលុយ​តាយាយអស់ ៨០ម៉ឺន និងទិញសម្ភារៈទៅវត្តអស់ ៨ម៉ឹន! ហើយនេះជាការចាយសន្សំ​សំចៃផង”
សម្រាប់យុវជន ប៉ូលី ដែលនៅជានិស្សិតកំពុងសិក្សានៅឡើយ ហាក់មិនសូវជាចំណាយអស់ច្រើននោះទេ ដោយហេតុថាខ្លួនមិនមានទំនួលខុសត្រូវលើការជូនលុយកាក់ដល់ឳពុកម្ដាយ ឬទិញម្ហូបអាហារទេ។ និស្សិតរូបនេះ បានរៀបរាប់ថា ខ្លួនចំណាយអស់ត្រឹមតែ២០ម៉ឺនរៀលប៉ុណ្ណោះ​ ដែល​ការចំណាយនេះគឺទៅលើការហូបចុក និងជួបជុំគ្នាជាមួយមិត្តភក្កិ។
លោកស្រី សុខឃាង ដែលមានស្រុកកំណើតនៅខេត្តកំពតឯណោះ បានចំណាយអស់៦០ម៉ឹនរៀល រួមមានការជូនថវិការដល់ឳពុកម្ដាយបន្តិចបន្តួច ការធ្វើដំណើរ ក៏ដូចជាការចាយវាតាមផ្លូវនៃការ​ធ្វើដំណើរ។ ក្រៅពីនេះ ចំណាយលើការទិញសម្ភារៈប្រគេនព្រះសង្ឃនៅវត្តអារាម។
ចុងក្រោយ គឺកញ្ញា ថានិត ដែលរស់នៅទីក្រុងភ្នំពេញស្រាប់ និងមិនបានចេញទៅតាមរមណីយដ្ឋាន​ណានោះទេ ក៏បានចំណាយអស់ជិត៤០ម៉ឺនរៀលដែរ។ ៤០ម៉ឺនរៀលនេះគឺចាយលើការញុំាអាហារ ដោយ​ហេតុ​ថា​នៅក្នុងតំបន់ដែលកញ្ញារស់នៅមិនមានលក់អ្វីសម្រាប់ហូប ទើបកញ្ញាត្រូវទៅញុំានៅផ្សារទំនើប តែម្ដង។
ឆ្លើយតបនឹងការចាយវាយរបស់ប្រជាជនបែបនេះ អ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ចបានមើលឃើញថា ជាសញ្ញាល្អ ក្នុងការណ៍ដែលញុំាំងឱ្យសេដ្ឋកិច្ចមូលដ្ឋានមានដង្ហើមឡើងវិញបន្តិចៗម្ដង។ លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“នេះជាការរួមចំណែកក្នុងការរុញសេដ្ឋកិច្ចផ្ទៃក្នុង ជាពិសេសអាជីវកម្មខ្នាតតូច មធ្យម និងអាជីវករក្រៅប្រព័ន្ធឱ្យ​ងើប​ឡើងវិញបន្ទាប់ពីជំងឺកូវីដ”
លោកឧកញ៉ាបញ្ជាក់ផងដែរថា វាជាជំហានល្អមួយ​សម្រាប់កម្ពុជា​ក្នុង​ការវិលត្រឡប់ទៅរកសេដ្ឋកិច្ចប្រក្រតីភាពវិញជាដំណាក់កាល៕ អត្ថបទដោយ ៖ សាន់ ម៉ានិច្ច