រយៈពេល ២០ឆ្នាំជាប់គ្នា កម្ពុជារក្សាបានកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ៧%ក្នុងមួយឆ្នាំ ជ្រកក្រោមម្លប់សន្តិភាព
ភ្នំពេញ ៖ សង្គ្រាម គឺជាមេរោគដែលបំផ្លាញសសៃឈាមនៃប្រទេសមួយ កាលណាមានសង្គ្រាម គ្រប់ផ្នែកត្រូវគាំង ត្រឹងមួយកន្លែង ហើយការរក្សាបាននូវជីវិតគឺជាគោលបំណងតែមួយគត់របស់ប្រជាជននៅក្រោមសង្គមអសន្តិសុខមួយនោះ។ ដោយឡែក សម្រាប់កម្ពុជា ការចាកឆ្ងាយពីភ្លើងសង្គ្រាមក្រោយថ្ងៃរំដោះ៧មករា ឆ្នាំ១៩៧៩រហូតមក បានអនុញ្ញាតឲ្យសេដ្ឋកិច្ចជាតិទទួលនូវឱកាសរស់ឡើងវិញ និងអភិវឌ្ឍន៍ខ្លួនជាបន្តបន្ទាប់រហូតមានការអភិវឌ្ឍន៍រុងរឿងបានដូចពេលបច្ចុប្បន្ន។
បើទោះបីជាសង្គមបច្ចុប្បន្នកំពុងមានការគំរាមកំហែងដោយជំងឺឆ្លងក្ដី ក៏សេដ្ឋកិច្ចនៅតែអាចលូតលាស់បាន ដរាបណាវាមិនមែនជាចលាចលដែលបង្កឡើងដោយសង្គ្រាម។ ក្នុងនោះ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានៅតែអាចរក្សាបាននូវកំណើនប្រចាំឆ្នាំ បើទោះបីក្នុងទំហំតិចតួចក៏ដោយ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន ថ្លែងនៅក្នុងឱកាសសម្ពោធដាក់ឲ្យដំណើរការយានដ្ឋានអេក្លាសអូតូ កាលពីថ្ងៃដើមសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះបានឲ្យដឹងថា សេដ្ឋកិច្ចជាតិរបស់កម្ពុជាក្នុងមួយឆ្នាំមានកំណើនប្រហែល ៧% គិតត្រឹមរយៈពេល២០ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ។
ជាការកត់សម្គាល់ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រីបានមានប្រសាសន៍បន្ថែមថា ៖
“ក្នុងឆ្នាំ ១៩៩៨ ក្នុងមួយឆ្នាំមានការចុះបញ្ជីរថយន្ដបានត្រឹម ៣ ៣០០ គ្រឿង ដោយឡែកនៅក្នុងឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅ កម្ពុជាយើងចុះបញ្ចីរថយន្ដបាន ៦១ ០០០គ្រឿង ដែលស្មើនឹង ២០ដងលើសពីឆ្នាំ១៩៩៨!”
បើតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងសាធារណៈការដដែលបានបញ្ជាក់ថា បើទោះបីជាមានការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដក៏ដោយ ក៏ចំនួនរថយន្ដដែលចុះបញ្ជីនៅឆ្នាំ២០២១បានកើន១០% បើប្រៀបធៀបនឹងឆ្នាំ២០២០ ហើយកើន១៣%នៅឆ្នាំ២០២០ បើធៀបនឹងឆ្នាំ២០១៩។
ជាការសន្និដ្ឋានទៅលើសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ដោយមើលពីជ្រុងនៃសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រជាជន អាចនិយាយបានថា សេដ្ឋកិច្ចជាតិកម្ពុជាមិនបានដើរថយក្រោយនោះទេ។ ប្រជាជនមាននូវលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការទិញគ្រឿងអេឡិចត្រូនិក និងមធ្យោបាយធ្វើដំណើរ ដែលនេះវាសបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់អំពីសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសាររបស់ពលរដ្ឋកម្ពុជា។ ជាងនេះទៅទៀត ការមានលទ្ធភាពរបស់ប្រជាជនបែបនេះ ក៏ព្រោះតែវិស័យសំខាន់ៗនៅកម្ពុជាបានដើរទៅមុខ ដោយមិនមានការរំខានពីសង្គ្រាម ប្រជាជនមានសេរីភាពក្នុងការរកទទួលទាន ការលក់ដូរ និងធ្វើជំនួញផ្សេងៗ ដើម្បីបង្កបង្កើនទ្រព្យទៅតាមលទ្ធភាពរៀងៗខ្លួន៕