ភ្នំពេញ ៖ គិតត្រឹមដើមឆ្នាំ២០២៦នេះ កម្មវិធីពិសេសជំរុញការវិនិយោគដែលរាជរដ្ឋាភិបាលបានប្រកាសឱ្យអនុវត្តន៍លើតំបន់សក្ដានុពលចំនួនពីរ ដែលស្ថិតនៅប៉ែកនិរតី និងភាគឦសាន កំពុងទាក់ទាញបានការចាប់អារម្មណ៍ពីសំណាក់វិនិយោគិនទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស ហើយក៏មានគម្រោងតូចធំជាច្រើនចាប់ផ្ដើមចូលទៅកាន់តំបន់ទាំងនោះ ដើម្បីស្នើសុំការលើកទឹកចិត្តពិសេសទៅលើគម្រោងវិនិយោគរបស់ខ្លួន ។
កម្មវិធីជំរុញការវិនិយោគត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលប្រកាសឱ្យអនុវត្តន៍លើខេត្តព្រះសីហនុ និងតំបន់ភូមិភាគឦសាន ដែលគ្របដណ្ដប់លើខេត្តចំនួន៤ រួមមាន ខេត្តក្រចេះ ស្ទឹងត្រែង មណ្ឌលគិរី និងរតនគិរី ដោយមានគម្រោងជាច្រើនបានដាក់ពាក្យស្នើសុំលើកទឹកចិត្តពីរាជរដ្ឋាភិបាល ។
សម្រាប់កម្មវិធីពិសេសជំរុញការវិនិយោគនៅខេត្តព្រះសីហនុ គិតចាប់តាំងពីរាជរដ្ឋាភិបាលប្រកាសឱ្យអនុវត្តន៍នៅដើមឆ្នាំ២០២៤ មានរយៈពេល២ឆ្នាំមកហើយ និងបានលើកទឹកចិត្តដល់គម្រោងវិនិយោគសរុបចំនួន ៤១២គម្រោងជាមួយនឹងទុនវិនិយោគប្រមាណ ៧៩៧១លានដុល្លារអាមេរិក។ ដោយឡែក នៅដើមឆ្នាំ២០២៦នេះ ក៏មានគម្រោងចំនួន២៤បន្ថែមទៀត ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលតាមរយៈក្រុមការងារជំរុញការវិនិយោគខេត្តព្រះសីហនុសម្រេចផ្ដល់ការលើកទឹកចិត្ត ជាមួយនឹងទុនវិនិយោគប្រមាណ២០៨លានដុល្លារអាមេរិក ក្នុងចំណោមគម្រោង២៥គម្រោង មានទុន១ ០១៧លានដុល្លារអាមេរិកដែលបានដាក់ពាក្យស្នើសុំការលើកទឹកចិត្ត ។
តាមរយៈការវិនិយោគនេះដែរ បានបង្កើតការងារជូនប្រជាពលរដ្ឋ រាប់ម៉ឺនកន្លែង ជាក់ស្ដែងក្នុងសម្រាប់គម្រោងទាំង៤១២គម្រោងដែលទទួលបានការលើកទឹកចិត្តពិសេសពីរាជរដ្ឋាភិបាលនេះ បានបង្កើតការងារបានប្រមាណជាង ៥ម៉ឺនកន្លែង ដែលអាចឱ្យពលរដ្ឋទទួលបានប្រាក់ចំណូលសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ជីវភាពលើកស្ទួយសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហ៊ាន សាហ៊ីប រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានមានប្រសាសន៍ថា ដោយផ្អែកលើកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង និងលទ្ធផលសម្រេចបានទំាងនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលបានសម្រេចបន្តអនុវត្តកម្មវិធីពិសេសនេះរយៈពេល ២ឆ្នាំបន្ថែមទៀត រហូតដល់ដំណាច់ឆ្នាំ២០២៧ ។ ជាមួយនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បានដាក់ចេញទិសដៅការងារបន្ត ក្នុងឆ្នាំ២០២៦ និង ២០២៧ សម្រាប់ក្រុមការងារដើម្បីអនុវត្ត ព្រមទាំងណែនាំឱ្យលេខាធិការដ្ឋានក្រុមការងារ បន្តកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងបំពេញភារកិច្ច និង យកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ក្នុងការសហការជាមួយក្រសួង-ស្ថាប័ន និងរដ្ឋបាលខេត្ត ។
ដោយឡែក សម្រាប់កម្មវិធីពិសេសជំរុញការវិនិយោគនៅភូមភាគឦសានក៏ទាក់ទាញបានគម្រោងវិនិយោគជាច្រើនចូលទៅកាន់ទីនោះដែរ ដោយមានក្រុមហ៊ុន និងគម្រោងវិនិយោគជាច្រើនបានដាក់ស្នើសុំដើម្បីលើកទឹកចិត្តពិសេសពីរាជរដ្ឋាភិបាល ។ កម្មវិធីពិសេសជំរុញការវិនិយោគនៅតំបន់នេះ ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលប្រកាសឱ្យអនុវត្តន៍កាលពីអំឡុងខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ ។
បើតាមក្រុមការងារជំរុញការវិនិយោគភូមិភាគឦសាន បានបង្ហាញរបាយការណ៍ឱ្យឃើញថា មានគម្រោងទាំងចាស់ និងថ្មីបានដាក់ពាក្យស្នើសុំលើកទឹកចិត្តពិសេស ហើយរាជរដ្ឋាភិបាលតាមរយៈក្រុមការងារនេះ បានសម្រេចផ្ដល់ការលើកទឹកចិត្តជាបន្តបន្ទាប់ក្រោយចុះពិនិត្យសិក្សាពីសកម្មភាព និងទិដ្ឋភាពជាក់ស្ដែងដល់ទីតាំងផ្ទាល់ ។
ឯកឧត្តម វ៉ា ថន អភិបាលខេត្តក្រចេះ បានថ្លែងថា ដើម្បីសម្រួលដល់ការវិនិយោគរបស់វិនិយោគក្នុងខេត្តក្រចេះ ក៏ដូចជាដើម្បីទាក់ទាញគម្រោងវិនិយោគថ្មីៗជាបន្តបន្ទាប់ទៀត អាជ្ញាធរបានជួយសម្របសម្រួលធ្វើយ៉ាងណាឱ្យការវិនិយោគកាន់តែរលូន ដោយបានចាត់ក្រុមការងារចុះសម្របសម្រួលនីតិវិធី និងរង់ចាំកិច្ចសហការជានិច្ចជាមួយក្រុមការងារជំរុញការវិនិយោគភូមិភាគឦសាន គឺបង្កលក្ខណៈងាយស្រួលដល់វិនិយោគិនដែលចូលមកកាន់ខេត្តក្រចេះ ៕