" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-21135 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
រដ្ឋាភិបាល សម្រេចហាមឃាត់ជនជាតិឥណ្ឌា និងជនបរទេសទាំងអស់ដែលឆ្លងកាត់ប្រទេសឥណ្ឌាមិនឲ្យចូលកម្ពុជានោះទេ
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈ ក្រសួង សុខាភិបាលបានសម្រេចធ្វើការហាមឃាត់ជនជាតិឥណ្ឌា និងគ្រប់ជនបរទេសទាំងអស់ដែលចេញពីប្រទេសឥណ្ឌា ឬឆ្លងកាត់ប្រទេសឥណ្ឌាចូលមកកម្ពុជាមួយរយៈពេលក្នុងគោលបំណងទប់ស្កាត់កាលរាលដាលឆ្លងជំងឺកូវីដ19 ដោយអនុវត្តក្រោយរយៈពេល48ម៉ោងពីពេលចេញសេចក្ដីប្រកាសនេះ។
តាមរយៈ សេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានរបស់ក្រសួងសុខាភិបាលនៅល្ងាចថ្ងៃទី27  ខែមេសា  ឆ្នាំ 2021នេះ  បានបញ្ជាក់ ថា  ដោយបានទទួលការឯកភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ពី សម្តេចតេជោ  ហ៊ុន  សែន  នាយករដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួងសុខាភិបាលមានកិត្តិយសសូមជម្រាបជូនសាធារណជនទាំងអស់ឲ្យបានជ្រាបថា ចាប់តាំងពីព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៍20កុម្ភៈ ការរាតត្បាតនៃជំងឺកូវីដ-19 នៅកម្ពុជាមានសភាពខ្លាំង និងលឿនជាងពេលមុនៗ ហើយតាមការសង្កេត មើលនៅលើពិភពលោក ឃើញថា ក្រៅពីការរាតត្បាតជាសកលនៃវីរុសបម្លែងថ្មីប្រភេទ B117 មានប្រភពមកពី ប្រទេសអង់គ្លេស ទើបតែមានលេចចេញនូវវីរុសបម្លែងថ្មីមួយផ្សេងទៀតឈ្មោះថា B1617 មានប្រភពចេញពី ប្រទេសឥណ្ឌា ដែលមានការឆ្លងខ្លាំង និងមានភាពធ្ងន់ធ្ងរជាងប្រភេទ B1 17 ទៅទៀត។
ដោយពិនិត្យឃើញស្ថានភាពបែបនេះ ក្រសួងសុខាភិបាលសម្រេចហាមឃាត់ការធ្វើដំណើចូលមក ប្រទេសកម្ពុជាមួយរយ:រហូតដល់មានការជូនដំណឹងជាថ្មី ចំពោះជនជាតិឥណ្ឌា និងជនជាតិបរទេសទាំងអស់ ដែលធ្វើដំណើរមកពីប្រទេសឥណ្ឌា ឬឆ្លងកាត់ប្រទេសឥណ្ឌា ឬមានប្រវត្តិធ្វើដំណើរទៅប្រទេសឥណ្ឌា រយៈពេល បីសប្ដាហ៍មុនចូលមកប្រទេសកម្ពុជា តាមផ្លូវអាកាស ឬតាមផ្លូវគោក ដោយត្រូវចាប់អនុវត្តក្រោយ 48ម៉ោង បន្ទាប់ពីចេញសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាននេះតទៅ៕