សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន សម្រេចបង្កើតគណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍសហគមន៍ទេសចរណ៍ និងអេកូទេសចរណ៍
ភ្នំពេញ ៖ ក្រោយការពិនិត្យឃើញជាក់ស្ដែង និងយោងលើភាពចាំបាច់ការងារអាស្រ័យដោយលទ្ធផល និងសមិទ្ធលផលការងារជា​ច្រើន​កន្លងមក​របស់ក្រុម​ការងារអន្តរក្រសួងគ្រប់គ្រង ក្នុងការអភិវឌ្ឍសហគមន៍ទេសចរណ៍ និងអេកូទេសចរណ៍ផងនោះ រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​ចេញ​អនុក្រឹត្យ ​សម្រេច​បង្កើត​គណៈ​កម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍសហគមន៍ទេសចរណ៍ និងអេកូទេសចរណ៍ ហៅកាត់ថា គ.ជ.អ.អ.ជាផ្លូវការ។
តាមអនុក្រឹតរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលដែលចុះហត្ថលេខាដោយសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងបាន​ផ្សព្វផ្សាយ​ដោយ​ក្រសួង​ទេសចរណ៍នៅព្រឹកថ្ងៃទី០៤ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១នេះ បានបញ្ជាក់អំពីបទប្បញ្ញត្តិទូទៅថា ការបង្កើត​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិគ្រប់គ្រង និង​អភិវឌ្ឍ​សហគមន៍ទេសចរណ៍ និងអេកូទេសចរណ៍ គឺដើម្បីដឹកនាំ និងជំរុញការអភិវឌ្ឍ​សហគមន៍​ទេសចរណ៍ និងអេកូទេសចរណ៍នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។
គណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍសហគមន៍ទេសចរណ៍ និងអេកូទេសចរណ៍នេះ មានឯកឧត្តម ថោង ខុន រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ទេសចរណ៍ ជាប្រធាន, ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន ជាអនុប្រធានអចិន្ត្រៃយ៍ និងឯកឧត្តម វេង សាខុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​កសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ជាអនុប្រធាន ព្រមទាំងតំណាងក្រសួង-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ រួមជាមួយគណៈអភិបាលខេត្តជាសមាជិក។