ប្រជាពលរដ្ឋបានប្រែក្លាយពីការបរបាញ់សត្វព្រៃ មកការចិញ្ចឹមសត្វជំនួសវិញ
ភ្នំពេញ ៖ ប្រជាសហគមន៍មូលដ្ឋានភាគច្រើនដែលពីមុនធ្លាប់តែ​ចូលព្រៃ​បរបាញ់​សត្វ ធ្វើជាមុខរបរចិញ្ចឹមគ្រួសារនោះ បច្ចុប្បន្នបាន​ផ្លាស់ប្តូរ​ពីមុខរបរនេះ មក​ធ្វើការ​ចិញ្ចឹមសត្វជំនួស​វិញ​។ ជម្រើស​មុខរបរ​ថ្មី​នេះ មិន​ត្រឹមតែ​ជួយ​ឱ្យ​សត្វព្រៃគង់វង្ស​ទេ តែក៏បាន​ជួយ​ផ្លាស់ប្តូរ​ជី​វភាព របស់​ពួកគាត់ឱ្យ​កាន់តែ​ប្រសើរឡើងថែមទៀត​។​ ប៉ុន្តែ សំណួរសួរថា តើអ្វីដែលធ្វើឱ្យពួកគាត់អាចផ្លាស់ប្តូរមុខរបរចូលព្រៃបរបាញ់សត្វ ដើម្បីចិញ្ចឹមគ្រួសារមកប្តូរជាការចិញ្ចឹមសត្វដូច្នេះវិញ?
វាគ្មានអ្វីពិបាកយល់នោះទេ គឺចាំបាច់ត្រូវឱ្យពួកគាត់យល់ពីតម្លៃធម្មជាតិ តម្លៃនៃសត្វព្រៃ និងផ្តល់ឱ្យគាត់នូវជម្រើសដែលអាចឱ្យពួកគាត់​ទទួលយកនូវអ្វីដែលអាចឱ្យគាត់មើលឃើញថាវាអាចជួយឱ្យគ្រួសារគាត់ និងសហគមន៍របស់គាត់មានការផ្លាស់ប្តូរ និងអភិវឌ្ឍរីកចម្រើនទៅថ្ងៃមុខ។
នៅក្នុង​ទំព័រ​ហ្វេ​ស​ប៊ុ​ក​ផ្លូវការ​របស់ ក្រសួងបរិស្ថាន ក៏បានឱ្យដឹងថា ការផ្តល់​ជម្រើសជូន​ប្រជាពលរដ្ឋនៅតាម​សហគមន៍ក្នុងការ​ចិញ្ចឹមសត្វ ជាការផ្តល់ជម្រើសជូនប្រជាពលរដ្ឋនៅតាមសហគមន៍ក្នុងការចិញ្ចឹមសត្វយកសាច់ ដូចជា គោ ក្របី ជាពិសេស ចៀម និងពពែ ជាសត្វ​​អាច​ចិញ្ចឹមក្នុងព្រៃសហគមន៍នៅតាមតំបន់ការពារធម្មជាតិបានយ៉ាងងាយស្រួល ដោយគ្រាន់តែចំណាយពេលវេលាតិច និងអាច​ចំណេញច្រើន​ទៀតផង។
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន ជានិច្ចជាកាល ក៏បានចាត់ទុកថា ការចិញ្ចឹមសត្វ មិនត្រឹមតែចូលរួមការពារបរិស្ថាន និង​ព្រៃឈើប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏បានចូលរួមចលនាដល់សហគមន៍មូលដ្ឋាន មានចំណូលខ្ពស់ មានជីវភាពធូរធារ និងចូលរួមកាន់តែសកម្ម ក្នុងការ​ការពារ និងអភិរក្សធនធានធម្មជាតិដែលមាន។ ហេតុដូច្នេះហើយ ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការរបស់ប្រជាសហគមន៍តំបន់ការពារធម្មជាតិ និងសហគមន៍មូលដ្ឋាន ក្នុងការផ្តល់លទ្ធភាពជូនពួកគាត់ឱ្យយល់ពីបញ្ហាបរបាញ់សត្វព្រៃ និងបោះបង់មុខរបរដែលបំផ្លាញធម្មជាតិ និងចាប់​យកការថែរក្សាធម្មជាតិ ដោយបែរមកទទួលយកការចិញ្ចឹមសត្វវិញនោះ ចាប់ពីឆ្នាំ២០១៧ ដល់២០២០ ក្រសួងបរិស្ថាន ក៏បានផ្តល់ទុនដោយឡែកដល់សហគមន៍នៅតាមតំបន់ការពារធម្មជាតិចំនួន ៣២សហគមន៍។
ក្នុងនោះ ការបែងចែកសមាជិកសហគមន៍ចំនួន ៩៥០ គ្រួសារ ដែលគ្រួសារចំនួន ៣១៧គ្រួសារ ទទួលបានពូជគោចំនួន ពី១-៣ក្បាល​ក្នុង​មួយគ្រួសារ និងគ្រួសារចំនួន២២០គ្រួសារ ទទួលបានពូជជ្រូកឦសាន ៣ក្បាលក្នុងមួយគ្រួសារ គ្រួសារចំនួន៣៦៨គ្រួសារ ទទួលបាន​មាន់​ពី១៥-៤០ក្បាលក្នុងមួយគ្រួសារ។ ដោយឡែកគ្រួសារជាសមាជិកសហគមន៍ទាំងអស់នោះ បានផ្តល់ផលសត្វទៅដល់សមាជិក​សហគមន៍​ផ្សេងទៀត ដើម្បីពង្រីកការចិញ្ចឹម និងជាការពង្រឹងដល់ជីវភាពគ្រួសារក្នុងសហគមន៍ពួកគាត់ជាបន្តបន្ទាប់។
សូមបញ្ជាក់ដែរថាចាប់ពីឆ្នាំ២០២០ រហូតទល់ពេលនេះ ក្រសួងបរិស្ថានបានផ្តល់ពូជក្របី ២១៦ក្បាល សត្វគោខ្មែរចំនួន ១៥៣ក្បាល គោពូជកូនកាត់ ចំនួន៦១ក្បាល គោបាចំនួន ៦ក្បាល ចៀមចំនួន ២៤៧ក្បាល ពពែចំនួន២៦៧ក្បាល និងពូជជ្រូកឦសាន ចំនួន ៥០ក្បាល ជូនសហគមន៍មូលដ្ឋាន ប្រជាពលរដ្ឋ និងកងទ័ព សម្រាប់ចិញ្ចឹម ដើម្បីពង្រឹងជីវភាពស្នូល។ សម្រាប់ពូជសត្វ ដែលក្រសួងបានចែកចាយកន្លងមកក្នុងនោះរួមមាន ៖ សហគមន៍តំបន់ការពារធម្មជាតិចំនួន៣ នៅក្នុងខេត្តព្រះវិហារ តំបន់ការពារធម្មជាតិចំនួន២ ក្នុងភូមិសាស្រ្តខេត្តមណ្ឌលគីរី (ដែនជម្រកសត្វព្រៃ កែវសីម៉ា និងដែនជម្រកសត្វព្រៃ ស្រែពក) បញ្ជាការដ្ឋាន នៃយោធភូមិភាគ១ កងយោធពលខេមរភូមិន្ទ និងកសិដ្ឋានប្រជាពលរដ្ឋចិញ្ចឹមសត្វនៅរាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ខេត្តកំពង់ចាម ខេត្តកំពង់ធំ និងខេត្តព្រះវិហារផងដែរ៕