គម្រោងផ្លូវលេខ​៥០សេ ក្រុម​ហ៊ុនសាងសង់​​កំពុងរង់​ចាំការ​ទម្លាក់ថវិកា​ពី​សាធារណរដ្ឋ​ចិន​ដើម្បី​ដំណើរការ​ ការដ្ឋាន
ភ្នំពេញ ៖ គម្រោងសាងសង់​ផ្លូវ​ និងស្ពាន​វែងជាគេង​នៅកម្ពុជា​តភ្ជាប់ពី​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង​ទៅខេត្ត​កំពង់ធំ ដែ​ល​មា​ន​ប្រវែង​សរុប​ជិត​៦០គីឡូម៉ែត្រ​ បានសិក្សា​ចប់​សព្វ​គ្រប់​ហើយ ដោយ​បច្ចុប្បន្ននេះ ​ក្រុម​ហ៊ុ​ន​សាងស​​ង់​​ផ្លូវកំពុង​រង់ចាំ​ថវិកា​ពីសាធារណរដ្ឋ​ប្រជា​មានិតចិន បើ​កការដ្ឋានសាងសង់ ។​
បើតាម​ឯកឧត្តម​ ផន រឹម អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងសាធារណការ ​និងដឹកជញ្ជូន​ បាន​មានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា​ គ​ម្រោ​​ង​​ដែល​សាងសង់​ផ្លូវលេខ​​៥០សេ និងស្ពានវែងជាងគេ​នៅ​កម្ពុជា​នេះ គឺក្រុមហ៊ុន​សាជីវកម្ម​ស្ពានថ្នល់​ចិន (CRBC ) ហើយគម្រោងនេះ បានបញ្ចប់​ការសិក្សា​រួចរាល់ ដោយរង់​ចាំការ​ពិនិត្យ​ និងសម្រេច​​ឥណ​ទាន​សម្ប​​ទាន​​ពីសាធារណរដ្ឋ​ប្រជា​មានិតចិន ។
ឯកឧត្តម​បន្តថា ការ​ស្ថាបនាផ្លូវមួយខ្សែ​នេះ ត្រូវ​បែងចែកជាពីរផ្នែក ដោយ​មួយផ្នែក​គឺស្ពានឆ្លងកាត់​ទន្លេសាប​ប្រវែង ៣.២៤០ម៉ែត្រ ទន្ទឹង​១៣,៥ម៉ែត្រ និងមួយផ្នែកទៀត​គឺ​គម្រោង​សាងសង់ផ្លូវ ៥០សេ ប្រវែង​សរុប​៥៨​គី​ឡូ​ម៉ែត្រ ក្រាល​បេតុង​ AC ទទឹង​១០ម៉ែត្រ លើ​ទទឹងតួ​ផ្លូវ​១១ម៉ែត្រ ។
ឯកឧត្តមបន្តថា ៖ ផ្លូវមួយខ្សែ​នេះមា​ន​សា​រ​សំ​ខា​ន់​ណា​​ស់​ក្នុងការតភ្ជាប់ទំនាក់ទំនង​រវាងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ​និង​ខេត្តកំពង់ធំ ហើយនៅពេលវាសាងសង់រួច​ នឹង​ជួយ​សម្រួល​ដល់ការ​ធ្វើចរាចរណ៍​បានឆាប់រហ័ស ពីផ្លូវជាតិលេខ​៥ទៅផ្លូវជាតិលេខ​៦ ជួយ​ជំរុញ​ខឿន​សេដ្ឋ​កិច្ច​​​រវាង​ខេត្តទាំងពីរ​បានមួយកម្រិតទៀត​។
បើតាមឯកឧត្តម​ ស៊ុន ចាន់ថុល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីនិងអនុប្រធានទី​១​ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​បាន​ថ្លែង​កន្លងមកនេះថា រាជរដ្ឋាភិបាល​បានដាក់​គម្រោងផ្លូវ​ជាតិលេខ​៥០សេ​នេះជា​គម្រោងអាទិភាព​ដែល​ត្រូ​វគិត​គូរអភិវឌ្ឍន៍​មុន ហើយឯកឧត្តម​ក៏បានណែននាំឱ្យរដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​សាធារណការ​និងដឹកជញ្ជូន​តាមដាន​លើ​វឌ្ឍនភាពនៃគម្រោង​នេះ​ដើម្បីស្នើ​សុំទៅ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​និងហិរញ្ញវត្ថុ​ដាក់​ទម្លាក់​ថវិកា​ដើម្បីអាច​បើក​ការដ្ឋាននៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៤​នេះ ។​
គួរ​បញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាល​នៅតែបន្តអភិវឌ្ឍន៍លើ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​តភ្ជាប់ពីភ្នំពេញ ទៅ​បណ្ដាខេត្ត និងពី​បណ្ដាខេត្ត​ទៅបណ្ដាខេត្ត​ក៏ដូចជា​ផ្លូវ​ក្នុង​ខេត្តជា​ច្រើន​ខ្សែ​ ដើម្បី​សម្រួល​ដល់​ការ​ធ្វើដំណើ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ការដឹកជញ្ជូនកសិផល​របស់​ពលរដ្ឋ​ ការធ្វើដំណើរ​របស់ទេសចរ​និង​ដើម្បីទាក់ទាញដល់ការ​វិនិយោគនានា​ចូលទៅកាន់​តំបន់​នានា​ទូទាំង​ប្រទេស បង្កើត​ការងារនិង​ផ្ដល់​ប្រាក់​ចំណូលដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​បាន​កាន់​តែ​​ច្រើន ៕