គិតត្រឹម​ពាក់​កណ្ដាលឆ្នាំ​២០២៤ ចំនួន​គណនី​កម្ចីអចលនទ្រព្យ​មាន​តិចតួច ​តែ​ទំហំឥណទាន​​មានជាង​ពាក់​កណ្ដាលនៃទំហំសរុប​
ភ្នំពេញ ៖ យោងតាម​របាយការណ៍​របស់​ក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត​ប្យូរ៉ូ ខេមបូឌា​​ ( CBC ) បាន​បង្ហាញថា គិតត្រឹម​ដើមខែ​កក្កដា ២០២៤ ចំនួន​គណនីឥណទានមានលក្ខណៈបុគ្គលនៅទូទាំង​ប្រទេស​កើនឡើងដល់​ចំនួនជាង ១,៩២​លា​នគ​ណ​នី​​​ ដោយក្នុងនោះ​ចំនួន​គណនី​នៃកម្ចីអចលនទ្រព្យ​មាន​ប្រមាណ ១០,៥៩ភាគរយ ដែលមា​ន​ចំនួន​​តិចតួច​ ។
របាយការណ៍ដដែលបានបង្ហាញផងដែរពីសមតុល្យ​ឥណទាន​លក្ខណៈ​បុគ្គលសម្រាប់ប្រើប្រាស់​ផ្ទាល់​ខ្លួន​មានចំនួន​រហូតដល់ ១៥,៣១​ពាន់​លានដុល្លារ​អាមេរិក ហើយសម្រាប់​ទំហំ​កម្ចី​ក្នុងវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​មាន​ទំហំ​រហូតដល់​ជាងកណ្ដាល​នៃសមតុល្យ​ឥណទាន​មានលក្ខណៈសម្រាប់ប្រើប្រាស់​ផ្ទាល់ខ្លួន ដោយ​មាន​ទំ​ហំរ​ហូត​ដល់ ៥២,៩២​ភាគរយ​ ។
បើតាម​លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយក​ប្រតិបត្តិ​នៃ​ក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីតប្យូរ៉ូ ខេមបូឌា បានមានប្រសាសន៍ថា​ តម្រូវការ​ពាក្យ​ស្នើ​សុំ​ឥណទានបុគ្គល​សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​ផ្ទាល់ខ្លួន​មានកា​រ​ថយ​ចុះ​ ប៉ុន្តែ​សមិទ្ធផលឥណទាន​លក្ខណៈបុគ្គល​សម្រាប់ប្រើប្រាស់​ផ្ទាល់ខ្លួន​នៅតែ​វិជ្ជមាន​ ជាមួយ​ចំនួន​គណនី​ និងសមតុល្យ​ ។
អ្នកនាង លាវ ហ្គេច​លាង​ មន្ត្រីទំនាក់ទំនង​នៃ​​ក្រុមហ៊ុន​ ក្រេឌីត​ប្យូរ៉ូ ខេមបូឌា បាន​ប្រាប់ AMS Economy នៅរសៀល​ថ្ងៃទី​២០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ ឱ្យដឹងថា​ កម្ចីអចលនទ្រព្យ​ដែលអតិថិជន​បានដាក់ពាក្យ​ស្នើ​សុំ​យក​ទៅប្រើប្រាស់រួមាន​ដូចជា​ កម្ចីទិញផ្ទះ ទិញដី​ អគារ និង​កម្ចីសម្រាប់បើកអាជីវកម្មហាង​ជាដើម ។
យ៉ាងណា​ក្ដី​ បើតាមអ្នកជំនាញ​នៃវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ លោក​ គាម សៀកឡុង អគ្គនាយ​ក​ក្រុ​ម​ហ៊ុ​ន​អច​​លន​ទ្រ​ព្យ​ ​​​Dream Property បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ ទីផ្សារ​អចលនទ្រព្យ​ក្នុង​ប្រទេ​ស​​សម្រាប់​ការ​វិនិយោគមិនសូវ​មាន​​ច្រើនទេគិតចាប់​តាំងពីក្រោយ​វិបត្តិកូវីដ​១៩​មក​ ប៉ុន្តែ​បើ​សិនជា​តួលេខ​ដែលផ្ដល់ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​ CBC ជាក់​លាក់​ពិតមែននោះ វា​គឺជាសញ្ញា​ល្អសម្រាប់​វិស័យ​​នេះទាំង​មូល ។​
« ​មែនទែនទៅ វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ សម្រាប់អ្នកដែលមានតម្រូវការ​ពិត​ប្រាកដ​នៅតែមាន​ការទិញ – លក់ ហើយបើសិនជា​ម្ចាស់​អចលនទ្រព្យ​ដែល​ដាក់​លក់​ក្រោមទីផ្សារ ក៏មាន​ការ​ទិញ​លក់​ច្រើន​ដែរ ព្រោះ​នោះ​គឺជា​ឱកាស​ដ៏ល្អ​សម្រាប់​អ្នកមាន​លុយ​មានទុន​សម្រាប់ទិញទិញអភិវឌ្ឍន៍ឬវិនិយោគ​នៅពេលអនាគត​ខាង​មុខ​នេះ ។ បច្ចុប្បន្ននេះ អចលនទ្រព្យ​ដែល​មានទីផ្សារ​ល្អ​ គឺជា​ប្រភេទអចលនទ្រព្យ​ដែល​មានតម្រូវការ​ប្រើប្រាស់​ជាក់ស្ដែង​ ប៉ុន្តែសម្រាប់អចលនទ្រព្យ​ប្រភេទវិនិ​យោគ​ គឺ​មិនទាន់​មាន​សក​ម្ម​ភា​ព​កម្រើក​ដូច​មុននោះទេ ដោយសារតែពីមុន​មានកា​រវិនិយោគ​ច្រើន​ ដែលធ្វើឱ្យ​ចាល់ទីផ្សារ​មកដល់បច្ចុប្បន្ន​» ។​
បើតាមអ្នកអភិវឌ្ឍន៍​ដីឡូត៍ និង​លំនៅឋាន​នៅ​តំបន់ជាយក្រុង​ បាន​បង្ហើបឱ្យដឹងថា ពេលនេះជា​ពេល​ដែល​​ចម្រាញ់​យក​អ្នកណា​ជាអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ពិត អ្នកណា​ជាអ្នក​មាន​តម្រូវ​ការ​ទិញ​អចលនទ្រព្យពិត​ប្រាកដ  ។ បន្ទាប់ពីស្ងប់ស្ងាត់វិបត្តិ​កូវីដ១៩ មានអតិថិជន​ស្វែងរក​ទិញដីឡូត៍ ​និងផ្ទះជា​ហូរ​ហែរ​ ហើយ​ពួកគេ​ ទិញ​ហើយមិនលក់ដូរទៀត​ទេ គឺ​ទិញ​​សម្រាប់​សង់ផ្ទះនៅ (សម្រាប់​ដីឡូត៍) និងទិញ​សម្រាប់​ស្នាក់​​នៅ ឬធ្វើអាជីវកម្ម​តែម្ដង​ (សម្រាប់លំនៅឋាន) ខុសពីមុន​ ដែលការទិញ-លក់​មានចំនួន​ច្រើន ប៉ុន្តែអ្ន​កដែ​ល​ទិ​ញ​ទាំងនោះ​ មិន​មែន​ជាអ្នកដែល​មានតម្រូវការ​ពិតប្រាកដទេ ​គឺគេទិញ​សម្រាប់ទុកលក់​បន្ត​យក​ចំ​ណេ​ញ​ប៉ុ​ណ្ណោះ​ ​ហើយម្នាក់​ៗ​បានទិញ​ច្រើន​ប្លង់​ ទិញច្រើន​ផ្ទះ ដើម្បីត្រៀមលក់​បន្ត លុះដល់​ពេល​សេដ្ឋកិច្ច​ធ្លាក់ចុះ ​ពួកគេ​ក៏​ត្រូវជួប​បញ្ហា​បង្វិល​ទុនមិនទាន់​ ដែលធ្វើឱ្យទីផ្សារ​អចលនទ្រព្យ​​មានបញ្ហា​បន្ថែមមួយកម្រិត​ទៀត​៕