ភ្នំពេញ ៖ តាមពិតទៅតំបន់ត្រើយខាងកើតទន្លេមេគង្គមិនឆ្ងាយពីរាជធានីភ្នំពេញប៉ុន្មាននោះទេ តែឧបសគ្គនៃការអភិវឌ្ឍតំបន់ប៉ែកខាងកើតមានភាពយឺតយ៉ាវជាងខាងលិចដោយសារតែមិនមានហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធតភ្ជាប់។ ថ្មីៗនេះ រដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង និងកម្ពុជា បានប្រកាសពីការសាងសង់ស្ពានតភ្ជាប់ពីភ្នំពេញទៅអរិយក្សត្រ ហើយរំពឹងថាកំណើនប្រជាពលរដ្ឋនៅតំបន់ប៉ែកខាងកើតនឹងកើនឡើងខ្ពស់នៅពេលស្ពាននេះសាងសង់រួចរាល់។
លោក ប៉ូ អ៊ាវគង់ អគ្គនាយកនៃក្រុមហ៊ុន Advance បានឱ្យដឹងថា តំបន់ត្រើយខាងកើតវាមិនស្ថិតនៅឆ្ងាយពីរាជធានីភ្នំពេញប៉ុន្មាននោះទេ តែអ្វីដែលជាឧបសគ្គគឺការធ្វើដំណើរដោយឆ្លងដរ ឬសាឡាង ។ បើសិនជាតំបន់ទាំងពីរ(ភ្នំពេញ-អរិយក្សត្រ)នេះមានស្ពានតភ្ជាប់គ្នាប្រជាពលរដ្ឋអាចធ្វើដំណើរបានគ្រប់ពេលវេលានោះ វានឹងធ្វើឱ្យតំបន់ប៉ែកខាងកើតកាន់តែមានភាពអ៊ូរអរ មានមនុស្សទៅរស់នៅតំបន់នោះកាន់តែច្រើន ។
“បច្ចុប្បន្ននេះតំបន់ខាងកើតមិនទាន់មានការអភិវឌ្ឍដូចខាងលិច ហើយមនុស្សក៏ពុំសូវចាប់អារម្មណ៍លើការរស់នៅតំបន់ខាងកើតដោយសារតែប្រព័ន្ធហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅតំបន់នោះក៏មានតិចតួច មិនរីកចម្រើនដូចត្រើយខាងលិចទន្លេ។ នៅពេលមានស្ពានមិត្តភាពកម្ពុជា-កូរ៉េខាងត្បូង តភ្ជាប់ពីភ្នំពេញ ទៅអរិយក្សតសង់រួចរាល់នោះ នឹងមានពលរដ្ឋទៅរស់នៅតំបន់ខាងកើតកើនឡើងកាន់តែច្រើនបន្ថែមទៀត”
លោក ថាន់ ចាន់ណា អគ្គនាយកនៃក្រុមហ៊ុន ចាន់ណា លែន អភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋាន ក៏បានបង្ហាញពីសុទិដ្ឋិនិយមចំពោះកំណើនប្រជាពលរដ្ឋទៅរស់នៅតំបន់ប៉ែកខាងកើតកាន់តែច្រើនក្រោយស្ពានតភ្ជាប់ពីភ្នំពេញទៅអរិក្សត្រសាងសង់រួចរាល់។
“ពេលនេះ តំបន់ខាងកើតកាន់តែមានសក្ដានុពលក្នុងការអភិវឌ្ឍលំនៅឋានសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់តម្រូវការរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ។ បច្ចុប្បន្ននេះ ខ្ញុំបានមើលឃើញថា មានវិនិយោគិនមួយចំនួនបានចាប់អារម្មណ៍លើការវិនិយោគនៅតំបន់ប៉ែកខាងកើតទន្លេមេគង្គ ជាពិសេស គម្រោងសហគ្រាសមួយចំនួនបានដំណើរហើយ និងមួយចំនួនទៀតបាន និងកំពុងត្រៀមដំណើរការ ។ កត្តាទាំងនេះនឹងនាំមនុស្សមករស់នៅ និងធ្វើអាជីវកម្មនៅក្នុងតំបន់នេះកាន់តែច្រើន”
“ទន្ទឹមនឹងកំណើនសហគ្រាស និងឧស្សាហកម្មកើនឡើង កំណើនលំនៅឋាននៅពេលឆាប់ៗនេះក៏នឹងកើនឡើងដូចគ្នាដែលជាឱកាសសម្រាប់អ្នកអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋានក្នុងការវិនិយោគទទួលបាននូវប្រាក់ចំណេញ”
សូមរំលឹកដែរថា ស្ពានតភ្ជាប់ពីភ្នំពេញទៅអរិយក្សត្រ ត្រូវបានសិក្សាចប់សព្វគ្រប់ហើយ ហើយស្ពាននេះដែរនឹងបើកការដ្ឋានសាងសង់នៅពេលឆាប់ៗនេះ ដោយមានស្ពានកំណាត់ទី១ តភ្ជាប់ពីភ្នំពេញ (ម្តុំផ្សាររាត្រី) ទៅជ្រោយចង្វារ (តំបន់សណ្ឋាគារសុខា ) និងកំណាត់ទី២ តភ្ជាប់ពីតំបន់សណ្ឋាគារសុខាទៅកាន់អរិយក្សត្រតែម្ដង ៕