" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-75493 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
កំណើន​ប្រជាសាស្ត្រ​នៅប៉ែក​ខាងកើត​ភ្នំពេញរំពឹង​កើនឡើង​ខ្ពស់ក្រោយ​ស្ពាន​តភ្ជាប់​ពីភ្នំពេញ​ទៅអរិយក្សត្រ
ភ្នំពេញ ៖ តាម​ពិតទៅ​តំបន់​ត្រើយខាងកើត​ទន្លេ​មេគង្គ​មិនឆ្ងាយពីរាជធានីភ្នំពេញ​ប៉ុន្មាននោះទេ តែ​ឧបសគ្គ​នៃ​ការអភិវឌ្ឍ​តំបន់ប៉ែកខាងកើត​មានភាពយឺត​យ៉ាវ​ជាង​ខាងលិច​ដោយសារ​តែមិនមាន​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធតភ្ជាប់។ ថ្មីៗនេះ រដ្ឋាភិបាល​នៃ​ប្រទេស​កូរ៉េខាងត្បូង ​និង​កម្ពុជា ​បានប្រកាស​ពីកា​រសាងសង់ស្ពាន​តភ្ជាប់​ពីភ្នំពេញ​ទៅ​អរិយ​ក្សត្រ​ ហើយរំពឹងថា​កំណើន​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅតំបន់​ប៉ែកខាងកើត​នឹង​កើនឡើង​ខ្ពស់​នៅពេល​ស្ពាននេះ​សាង​សង់​​​រួច​រាល់។
លោក ប៉ូ អ៊ាវគង់​ អគ្គនាយក​នៃក្រុមហ៊ុន​ Advance បានឱ្យដឹងថា​ តំបន់​ត្រើយ​ខាង​កើត​វាមិនស្ថិតនៅឆ្ងាយពី​រាជធានីភ្នំពេញ​ប៉ុន្មាននោះទេ តែអ្វីដែលជា​ឧបសគ្គ​គឺការ​ធ្វើដំណើរ​ដោយឆ្លង​ដរ ​​​​ឬសាឡាង​ ។ បើសិនជា​តំ​ប​ន់​ទាំងពីរ(ភ្នំពេញ-អរិយក្សត្រ)​នេះ​មាន​ស្ពាន​តភ្ជាប់​គ្នា​ប្រជាពលរដ្ឋ​អាច​ធ្វើ​ដំណើរ​បានគ្រប់​ពេលវេលា​នោះ វានឹង​ធ្វើឱ្យ​តំបន់​ប៉ែក​ខាង​កើត​កាន់តែមានភាពអ៊ូរអរ មានមនុស្ស​ទៅរស់នៅតំបន់នោះកាន់តែ​ច្រើន ។
លោកបន្តថា​ ៖
“បច្ចុប្បន្ន​នេះ​តំបន់ខាងកើត​មិនទាន់មានការអភិវឌ្ឍដូចខាងលិច ​ហើយមនុស្ស​ក៏​ពុំ​សូវ​ចាប់​អារ​ម្ម​ណ៍​លើ​ការ​រស់នៅតំបន់​ខាងកើត​ដោយសារតែ​ប្រព័ន្ធហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​នៅ​តំបន់នោះក៏មានតិច​តួច មិនរីក​ចម្រើន​ដូច​ត្រើយ​ខាងលិច​ទន្លេ។ នៅពេលមានស្ពាន​មិត្តភាព​កម្ពុជា-កូរ៉េ​ខាងត្បូង​ តភ្ជាប់​ពីភ្នំពេញ ទៅអរិយក្សតសង់​រួចរាល់​នោះ នឹងមានពលរដ្ឋ​ទៅរស់នៅតំបន់ខាងកើតកើនឡើង​កាន់តែច្រើន​​បន្ថែមទៀត”
លោក​ ថាន់ ចាន់ណា​ អគ្គនាយក​នៃក្រុមហ៊ុន ចាន់ណា លែន អភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋាន ​ក៏​បានបង្ហាញពីសុទិដ្ឋិនិយម​ចំពោះ​កំណើនប្រជាពលរដ្ឋ​ទៅរស់នៅតំបន់​ប៉ែក​ខាងកើត​កាន់តែ​ច្រើន​ក្រោយ​ស្ពា​ន​​តភ្ជាប់ពីភ្នំពេញទៅអរិក្សត្រ​សាងសង់រួចរាល់​។
“ពេលនេះ តំបន់​ខាង​កើត​កាន់តែមាន​សក្ដានុពល​ក្នុ​ង​ការ​អភិវឌ្ឍ​លំនៅឋានសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់​តម្រូវ​ការ​របស់ប្រជាពលរដ្ឋ​។ បច្ចុប្បន្ននេះ​ ខ្ញុំបានមើលឃើញថា ​មានវិនិយោគិនមួយចំនួន​បានចាប់អារម្មណ៍​លើកា​រវិនិយោគនៅតំបន់​ប៉ែក​ខាងកើត​ទន្លេមេគង្គ ​ជាពិសេស​ គម្រោងសហគ្រាស​មួយចំនួន​បានដំណើរ​ហើយ និងមួយចំនួនទៀត​បាន ​និងកំពុងត្រៀមដំណើរការ ។ កត្តា​ទាំងនេះ​នឹង​នាំមនុស្ស​មក​រស់នៅ ​និង​ធ្វើអាជីវកម្ម​នៅក្នុងតំបន់នេះកាន់តែច្រើន”
លោកបន្ថែមថា ៖ ​
“​ទន្ទឹមនឹង​កំណើន​សហគ្រាស និង​ឧស្សាហកម្មកើនឡើង កំណើន​លំនៅឋាន​នៅពេលឆាប់ៗនេះក៏​នឹង​កើនឡើង​ដូចគ្នា​ដែលជា​ឱកាស​សម្រាប់​អ្នកអភិវឌ្ឍន៍​លំនៅឋានក្នុងការ​វិនិយោគទទួលបាន​នូវ​ប្រាក់​ចំ​ណេ​ញ​”
សូមរំលឹកដែរថា ​ស្ពាន​តភ្ជាប់ពីភ្នំពេញ​ទៅ​អរិយក្សត្រ​ ត្រូ​វបានសិក្សា​ចប់សព្វគ្រប់​ហើយ​ ​ហើយស្ពាននេះដែរ​នឹង​បើក​ការ​ដ្ឋាន​សាងសង់​នៅពេលឆាប់ៗនេះ ដោយមានស្ពានកំណាត់ទី១​ តភ្ជាប់ពីភ្នំពេញ (ម្តុំផ្សាររាត្រី) ទៅ​ជ្រោយចង្វារ​ (តំបន់​សណ្ឋាគារ​សុខា ) និងកំណាត់ទី២ ​តភ្ជាប់ពីតំបន់​សណ្ឋាគារ​សុខា​ទៅកាន់អរិយក្សត្រតែម្ដង ៕