ខុនដូដែល​សាង​សង់រួចនៅរក្សា​​តម្លៃ​ថេរ ខណៈតម្លៃខុនដូដែលកំពុង​សាងសង់​មានការ​ថមថយច្រើន
ភ្នំពេញ ៖ទីផ្សារ​ខុនដូ ជាផ្នែក​មួយនៃវិស័យ​អចលនទ្រព្យ ដូច្នេះនៅក្នុងវិបត្តិ​នៃជំងឹកូវីដ​១៩ និងវិបត្តិ​សេដ្ឋកិច្ច​សកល​នេះ​ ទីផ្សារ​ខុនដូក៏រងផលប៉ះពាល់​គួរ​ឱ្យ​សម្គាល់​​ដែរ ដោយ​សកម្មភាពនៃសាងសង់​ទិញ​លក់ និងតម្លៃ​មានការ​ថមថយមួយកម្រិត ក្នុងនោះ​សម្រាប់​ខុនដូ​ដែល​បានសាងសង់រួចរាល់នៅរក្សា​តម្លៃថេរ ឬមានកា​រ​ប្រែ​​ប្រួល​តិចតួច ប៉ុន្តែសម្រាប់ខុនដូដែលកំពុង​សាងសង់ឃើញថាមានតម្លៃធ្លាក់ចុះ​គួរឱ្យកត់សម្គាល់ ។
លោកឧកញ៉ា ​នួន រឹទ្ធី ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​ក្រុមហ៊ុន​ KFA Group បានមានប្រសាសន៍ថា​ ខុនដូ​ដែល​សាង​សង់​រួច​រា​ល់​ឃើញ​មានមនុស្ស​រស់នៅច្រើន​ ហើយ​តម្លៃរបស់​វា​វិញក៏ឃើញថា​មិនមានការ​ប្រែប្រួលដែរ ខណៈ​ខុន​ដូ​​ដែល​កំពុង​សាងសង់ឃើញថា​ ទាំង​ការទិញ-លក់ និង​តម្លៃ​មានភាពថមថយ​គួរឱ្យកត់សម្គាល់ ។​
លោកឧកញ៉ាបញ្ជាក់ថា ៖
​« ខុនដូ​ដែលកំពុងសាងសង់ ​និង​ត្រូវ​ការ​បញ្ចប់​ កន្លែង​ខ្លះ​ធ្លាក់ចុះពី ​២០ ​ទៅ​​ ៣០​ភាគរយ​ តាមរយៈការ​ធ្វើ​ទីផ្សារ ដូចជា​ការបញ្ចុះតម្លៃ​ជូនអ្នកអតិថិជនដែលជាអ្នកទិញ ។ ការធ្វើ​បែបនេះ​គឺ​ដើម្បី​ទាក់​ទាញ​អ្នកទិញបន្ថែម​ ប៉ុន្តែក៏មិនទទួល​បានការ​ទិញ​បន្ថែម​ច្រើននោះដែរ ។ ខុនដូដែលសាងសង់​រួច​មិនមានការធ្លាក់ថ្លៃ​នោះទេ ពីព្រោះថា​ខុនដូ​ប្រភេទ​នេះ ម្ចាស់​កម្មសិទ្ធិ​អាចជួល​បន្តឱ្យ​អ្នកមានតម្រូវការ​ ដូច្នេះអាច​រក​ចំណូល​ត្រលប់មក​វិញ​បានខ្លះ​ ចំណែក​ខុនដូ​កំពុង​សាងសង់​ នៅមិនទាន់អាច​រក​ចំណូលដល់អ្នកទិញ​បាននោះទេក្នុង​ដំណាក់​កាល​នេះ អញ្ចឹងហើយទើបអ្នក​រកទិ​ញ​ខុន​ដូ​គាត់ស្វែង​រក​ខុនដូ​ណា​ដែល​សាងសង់រួច»។
លោកឧកញ៉ា​បន្ថែមថា បច្ចុប្បន្ន​នេះ ចំនួន​ខុនដូនៅរាជធានីភ្នំពេញ មានរាប់ម៉ឺន​យូនីត ដោយក្នុងនោះ ខុនដូ​ដែលសាងសង់រួចរាល់​មានប្រមាណ ២០​ភាគរយ ​ទៅ​ ៣០ភាគរយ​ ដូច្នេះ សបញ្ជាក់ថា ​ខុនដូមិនទាន់​សាងសង់​រួច​មានចំនួនច្រើនជាង​ខុនដូ​ដែល​រួចរាល់ ​និងដាក់លក់លើ​ទីផ្សារ ។
ជាការ​កត់សម្គាល់​កាលពី​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​មុន អ្នកទិញលក់​ខុនដូ​នៅក្នុ​ងប្រទេស​កម្ពុជា ភាគច្រើនគឺជា​ជន​បរទេស ​ប៉ុន្តែ​នៅក្នុងដំណាក់​កាលនៃ​វិបត្តិកូវីដ១៩​មកឃើញថា អ្នកទិញខុនដូ​ភាគច្រើនគឺជា​ប្រជា​ពលរដ្ឋ​ក្នុង​ស្រុក ហើ​​យ​អ្នក​​អភិវឌ្ឍន៍​ខុនដូក៏​បាន​ចាប់ផ្ដើម​កែប្រែ​​​ពីកា​រផ្គត់ផ្គង់​ជា​លក្ខណៈបរទេស​មក​ការផ្គត់ផ្គង់​ខុនដូ​សម្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា ។
អ្នកជំនាញ​នៃវិស័យ​អចលនទ្រព្យជាច្រើន​បានលើកឡើង​ថា​នៅពេល​ណាទីក្រុងកាន់តែរីក​ទៅកាន់តែឆ្ងាយ ​ពលរដ្ឋ​​ដែលមិនចង់​​ទៅរស់​នៅ តំបន់ជាយក្រុង​ក៏បាន​​ទិញ​ខុនដូនៅកណ្ដាលក្រុង​​ងាយស្រួលក្នុងការ​ធ្វើដំណើរ​ទៅធ្វើការ ​និង​រស់នៅជិត​បណ្ដុំអាជីវកម្ម ៕