" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-86647 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
តំបន់ស្ថិតនៅជុំវិញអង់ទែន​ទួល​គោក ​ក្លាយជាមណ្ឌលពាណិជ្ជកម្ម​ដ៏មមាញឹកក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ
ភ្នំពេញ ៖ ទួល​គោក​ បានក្លាយជា​តំបន់​ពាណិជ្ជកម្មដ៏មមាញឹក​មួយក្នុ​ងរាជធានីភ្នំពេញ ដោយក្នុងនោះ តំបន់​នៅ​ជុំវិ​ញអង់ទែន​ទួល​គោក​ បាន និងកំពុងទាក់ទាញខ្លាំង​លើអាជីវកម្ម​ និងពាណិជ្ជកម្ម​ចម្រុះដ៏មា​នសក្ដានុពលបន្ថែមពីលើគម្រោងអភិឌ្ឍន៍សំណង់ខុនដូ និងអាផាតមិន ដោយ​ក្នុង​នោះគេ​​ឃើញថា​តំបន់នោះ​មានធនាគារ​តូចធំប្រមូលម្ដុំគ្នា​យ៉ាង​ច្រើន​ស្អេកស្កះ។ ក្រៅពីនេះ​ក៏មានផ្សា​រទំ​នើ​ប​សហគមន៍​ ​​​និងអាជីវកម្ម​ជាច្រើនទៀត ដែលជំរុញឱ្យ​តំបន់​នេះកាន់តែ​មានប្រជាប្រិយភាព។
បើតាមអ្នកជំនាញ​នៃវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​កម្ពុជា​បាន​ឱ្យដឹងថា ​ទួល​គោក​បានក្លាយជា​តំបន់​ដ៏​មា​ន​ស​ក្ដា​នុ​ព​ល​ក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ​បន្ទាប់ពីតំបន់បឹងកេងកង​ ដោយ​អ្នកវិនិយោគ​ទាំង​ក្នុង​ ​និងក្រៅប្រទេស​បាន​ចាប់​អារ​ម្ម​ណ៍​​​កាន់តែច្រើន ខណៈដែលវត្តមានសំណង់អគារពាណិជ្ជកម្មចម្រុះ​ ខុនដូ អាផាតមិន ផ្សារ​ទំនើប អគារ​ការិយាល័យ និង​​អាជីវកម្មផ្សេងទៀតកើតមាន​ស្ទើរតែគ្រប់ទីកន្លែងទៅហើយ​។​
លោក ​ប៉ូ អ៊ាវ​គង់​ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន​ Advance បានមានប្រសាសន៍ថា​ ទួលគោក​ជា​ទីតាំង​ភូ​មិសាស្ត្រដ៏​ល្អ ជាក់ស្ដែងតំបន់​នេះ មានកា​រតភ្ជាប់ទៅកាន់តំបន់នានា​​ដូចជាការ​ចេញចូល​ក្រុង​ភ្នំពេញមា​ន​ភាព​ងាយ​ស្រួល ។ ក្រៅពីនេះ ពលរដ្ឋ​ចង់ចូល​ទៅតំបន់កណ្ដាល​ក្រុង​ មានផ្លូវខ្វាត់ខ្វែង ហើយពលរដ្ឋ​ចង់ចេញទៅលេង​តាមប​ណ្ដា​ខេត្ត​នានានា​ក៏ងាយស្រួលដែរ ដូច្នេះហើយទើប​ធ្វើឱ្យ​តំបន់ទួល​គោកនេះកាន់តែមានភាពទាក់ទាញ​លើការ​វិនិយោគ​​។​
“ជាការ​កត់សម្គាល់​ មួយរយៈចុងក្រោយនេះ តំបន់ទួលគោក​កាន់តែ​មានភាពទាក់ទាញ​ និងក្លាយជា​តំបន់​ពាណិជ្ជកម្មយ៉ាងមមាញឹក ដោយក្នុងនោះដែរ​យើងឃើញផងដែរថា ​​នៅជុំវិញតំបន់​ផ្សារទំនើបសហគមន៍ ​TK  Avenue មានប្រមូលផ្ដុំទៅដោយធនាគារ​ និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​​ ព្រមទាំងអាជីវកម្ម​ជាច្រើន​ទៀត។​”
គួររំលឹកផងដែរថា តាមការ​វាយតម្លៃរបស់​សមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុកម្ពុជា (CVEA) ​បានបង្ហាញផងដែរថា​ តម្លៃដីធ្លីនៅតំបន់​ទួលគោក​បានហក់ឡើង​ជា​បន្តបន្ទាប់​ក្នុង​រយៈពេល​ប៉ុន្មានចុងក្រោយនេះ ហើយក៏បានរក្សា​តម្លៃល្អប្រសើរទោះស្ថិត​នៅក្នុង​វិបត្តិកូវីដ​​១៩ក៏ដោយ ពោលគឺមិនមានការ​ធ្លាក់​ចុះនោះឡើយ។ ហេតុផលនៅត្រង់ថា តំបន់នេះ ហាក់​មិនខុសពីតំបន់​នៅកណ្ដាលក្រុង​ដូចជា​បឹង​កេងកង​ និង​តំបន់ដូនពេញប៉ុន្មាននោះទេ៕