រដ្ឋមន្ត្រីដែនដី លើកទឹកចិត្តឱ្យថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីរាជការរបស់ក្រសួង ត្រូវ​បង្កើន​សមត្ថ​ភាព​ជំនាញ​រប​ស់ខ្លួ​នបន្ថែ​ម​ទៀ​ត​
ភ្នំពេញ ៖ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ បានជំរុញ និងលើកទឹកចិត្តដល់ថ្នាក់ដឹកនាំ និង​មន្ត្រី​ក្រោម​ឱវាទ​របស់ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ត្រូវពង្រឹងសមត្ថភាព បង្កើន​ជំនាញ​របស់​ខ្លួន​បន្ថែម​ទៀត​លើ​កិច្ច​ការ​ស្នូល​របស់​ក្រសួ​ង ដោយ​ក្នុង​នោះ​មានគោលនយោបាយសម្បទានដើម្បីសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ច, លំនៅឋាន, ឧស្សាហ​កម្ម​ដែ​ល​ទា​ក់​ទិ​ន​នឹ​ង​វិស័​​យទ​ទួលបន្ទុករបស់ក្រសួង, និងត្រូវចូលរួមគិតគូរអំពីនយោបាយ និងសង្គម  ។
ការ​ជំរុញ​របស់ឯកឧត្តម​ សាយ សំអាល់ ធ្វើឡើង​ក្នុងវគ្គប​ណ្ដុះ​បណ្ដា​ល​ស្ដី​ពី​ស​មិ​ទ្ធ​ផល ​និ​ង​ទិ​ស​ដៅ​កា​រងា​រ​រៀ​បចំ​ដែ​ន​ដី និងនគរូបនីយកម្ម ក្នុងអាណត្តិទី៧ ដែលបានធ្វើឡើងនៅទីស្ដីការក្រសួង នារសៀលថ្ងៃទី២៩  ខែ​កក្កដា ឆ្នាំ២០២៥។ នៅក្នុង​ឱកាស​នោះដែរ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីក៏បានថ្លែងអំណរគុណ ​ចំពោះ​ឯ​កឧត្តម ថេង ចន្ទសង្វា រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ដែលជា​​និ​ច្ច​កាល​តែង​តែ​បា​ន​គិ​ត​គូ​រអំ​ពី​កា​រ​កសាងអ្នកបន្តវេន ។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានប​ញ្ជា​ក់​ថា ៖ មិ​ន​មា​ន​ពេល​ណា​ដែ​ល​ប្រជា​ជ​ន​ក​ម្ពុ​ជា​មា​ន​ភាព​សា​ម​គ្គី​ស្រុះ​ដៃគ្នា​ដូ​ចពេលនេះទេ ក្នុងពេល​ដែ​ល​កម្ពុជា​កំ​ពុ​ង​ប្រ​ឈម​នឹ​ង​​កា​រឈ្លា​ន​ពា​ន​ពី​ប្រ​ទេ​ស​ជិ​ត​ខា​ង​ដែ​ល​មា​ន​ចេ​ត​នាក្នុ​ងការរារាំងបង្អាក់ដល់ការអភិវឌ្ឍន៍របស់កម្ពុជា។  ដូច្នេះ ឯកឧត្តម បាន​ជំ​រុ​ញ​លើ​ក​ទឹក​ចិ​ត្ត​ដ​ល់​ថ្នា​ក់​ដឹក​នាំ ​និ​ង​មន្ត្រីក្រោមឱវាទក្រសួងត្រូវពង្រឹងសមត្ថភាព បង្កើន​ជំនាញ​រ​បស់​ខ្លួ​ន​បន្ថែ​ម​ទៀ​តលើ​កិ​ច្ច​ការ​ស្នូ​ល​រ​ប​ស់​ក្រសួ​ង​ក្នុងនោះមាន គោលនយោបា យសម្បទានដើម្បីសង្គមនិងសេដ្ឋកិច្ច, លំនៅឋាន, ឧស្សា​ហ​ក​ម្ម​ដែ​ល​ទាក់​ទិននឹងវិស័យទទួលបន្ទុករបស់ក្រសួង, និងត្រូវចូលរួមគិតគូរអំពីនយោបាយ និងសង្គម ។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានគូសបញ្ជាក់ថា ក្នុងអាណត្តិទី៧ នេះ សមរភូមិទី១ របស់​ក្រសួ​ង​គឺ​ការ​រៀ​បចំ​ផ្ទះសម្បែងឲ្យមានរបៀបរៀបរយ មានន័យថា ត្រូវបន្តនិរន្តរភាពការងារ និងធានាឱ្យមានដំណើរការស្ថាប័ន, រក្សាស្មា​រ​តីស​តិ​អារម្មណ៍របស់មន្ត្រីរាជការ, មានសាមគ្គី និងឯកភាពផ្ទៃក្នុង, កសាងជំនឿទុកចិត្ត, កសា​ងពូ​ន​ជ្រុំ​រ​ដ្ឋ​បា​លសាធារណៈទំនើប,ឆ្លាតវៃ និងវាងវៃ ហើយការ​បើ​កវ​គ្គ​ប​ណ្ដុះប​ណ្ដា​លនា​ពេលនេះ​គឺជាចំ​ណុច​មួយ​នៅ​ក្នុ​ង​ការកសាងពូនជ្រុំរដ្ឋបាលសាធារណៈទំនើប ពង្រឹងសម​ត្ថ​ភា​ពស្ថា​ប័​ន​ដោយ​ធ្វើការ​ឆ្លើ​យ​ត​ប​ទៅ​នឹង​អ្វី​ដែ​លជាតម្រូវការរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ, ពង្រឹងសមត្ថភាពមន្ត្រី, ថវិកា និងហិរញ្ញវត្ថុ, ប្រព័ន្ធ​លើ​ក​ទឹក​ចិ​ត្ត​,​កា​រងា​​រអ​ប់​រំផ្សព្វផ្សាយ ។
ជាមួយនេះ ក្រសួងបានដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយបង្កើតបរិយាកាសគ្មានវិវាទនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយ​ក្នុងនោះមានការចុះបញ្ជីដីធ្លីបង្ហើយ, ដោះស្រាយវិវាទដីធ្លី, សេវាគាប់ចិត្តតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ, ការដោះ​ស្រាយ​វិ​វា​ទនៅតំបន់បឹងទន្លេសាប, ការដោះស្រាយវិវាទនៅតំបន់បេតិកភណ្ឌពិភពលោកអង្គរ, និងការដោះ​ស្រា​យ​វិវា​ទ​នៅបុរី។ ក្រៅពីកិច្ចការទាំងនេះ ក្រសួងក៏បានគិតគូរអំពីការរៀបចំផែនការមេដើម្បីកែលម្អទីក្រុង ទី​ប្រ​ជុំជ​ន​ឱ្យ​​កាន់​តែល្អ​ប្រសើរ​ស​ម្រា​ប់បង្កើ​នចំ​ណូ​ល​សេដ្ឋ​កិ​ច្ច​គ្រួ​សារ​ប្រជា​ព​ល​រដ្ឋ​​ និ​ង​សេដ្ឋ​​កិ​ច្ច​ជាតិ​ប​ន្ថែ​មទៀ​តផងដែរ។ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូប​នី​យ​ក​ម្ម​ និ​ង​សំ​ណ​ង់ ត្រូ​​វ​អ​នុវត្តកិច្ចការ​ទាំងនេះអោ​យបា​ន​ជោ​គ​ជ័​យ​ដើ​ម្បី​ឱ្យ​ក​​ម្ពុជារស់រានមានជីវិត ហើយរស់​ជារៀង​រហូត ៕