ក្រសួងរៀបចំដែនដី សហការជាមួយក្រសួងពាក់​ព័ន្ធ​ផ្សេង​ទៀត កំពុងសិក្សាធ្វើ​ការ​កែ​លម្អ រៀបចំទីប្រជុំជន និងក្រុងឱ្យបានល្អប្រសើរ
ភ្នំពេញ ៖ ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ សហការ​ជាមួយក្រសួង​សាធារណការ​ និងដឹកជញ្ជូន​ ព្រមទាំងក្រសួង ស្ថាប័ន​ផ្សេងទៀត​ សិក្សាធ្វើការ​កែលម្អ ​និង​រៀបចំក្រុងឱ្យបានល្អប្រសើរ មានរបៀបរៀបរយ​ ក្នុងគោលដៅរួមគ្នា​ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យប្រទេស​កម្ពុជា​ឱ្យក្លាយជារដ្ឋទំនើប ។
ថ្លែងក្នុងកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាការងារកែលម្អ និងរៀបចំក្រុង ដែលបានធ្វើឡើងនៅទីស្តីការក្រសួង នារសៀលថ្ងៃទី២២ ខែ​មេសា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម ​សាយ សំអាល់ ឧប​នាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​រៀបចំដែនដី ​នគ​​រូប​នី​យ​ក​ម្ម​ និ​ង​សំណង់​ បានលើកឡើងអំពីកិច្ចការជាច្រើនដែលក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ព្រមទាំងក្រសួង​ស្ថា​ប័​ន​ពា​ក់​ព័​ន្ធ​ផ្សេង​ទៀ​តត្រូវរួមគ្នាអនុវត្តជាមួយក្រុមការងារជំនាញរបស់ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ដើម្បី​កែ​ល​ម្អ និ​ង​រៀ​ប​ចំក្រុង កសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធតភ្ជាប់ឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ មានសោភ័ណភាព មានភាពទាក់ទាញ សំដៅ​ក​សាង​បា​ន​នូ​វខឿនសេដ្ឋកិច្ចរឹងមាំយូរអង្វែងសម្រាប់សង្គមជាតិកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានបញ្ជាក់ថា ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ និងក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បាន​ចាត់ទុកកិច្ចការអាទិភាពទីមួយរួមមាន កំពង់ផែ ព្រលានយន្តហោះ ផ្លូវតភ្ជាប់ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជនបទចាំបាច់ គឺជា​កិច្ច​ការស្នូលនៅក្នុងកិច្ចការនគរូបនីយកម្ម សំដៅកសាងបាននូវខឿនសេដ្ឋកិច្ចចាំបាច់សម្រាប់សង្គមជាតិ និងធានា​បាន​នូ​វដំ​ណើ​រការសេដ្ឋកិច្ចសង្គមរបស់កម្ពុជារយៈពេលយូរអង្វែង ។
ឯកឧត្តមក៏បានគូសបញ្ជាក់ដែរថា ៖
«អ្វីដែលយើ​ង​ទាំង​អ​ស់គ្នា​ខិ​ត​ខំប្រឹ​ងប្រែង​រៀប​ចំកែ​ល​ម្អ​ទាំ​ងអ​​ស់នេះ​គឺ​ក្នុ​ងគោលដៅ​សម្រេ​ច​ឱ្យ​បាន​ច​ក្ខុ​វិ​ស័​​យរបស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានៅឆ្នាំ២០៥០ ដោយប្រែក្លាយកម្ពុជាពីគំ​នរ​ផេះ​ផ​ង់​នៃ​ស​ង្គ្រា​ម​មកទទួលបានសន្តិភាពក្នុងសម័យសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន និងបន្តមកដល់សម័យសម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត​ គឺជាសម័យទំនើបកម្មកម្ពុជា ។​ ក្រសួងដែនដី នឹងជំរុញ​​ការ​រៀបចំ​ទីក្រុងឱ្យ​បានល្អប្រសើរ ដោ​យ​មានរៀបចំផ្លូវដើរ​នៅទីក្រុង​ ដើម្បីជំរុញពលរដ្ឋ​នៅទីក្រុង​ដើរឱ្យបានច្រើន ព្រោះការ​ដើរ​បានច្រើន​នឹងជួយឱ្យ​ពលរដ្ឋ​កាត់បន្ថយ​ស្ត្រេស​ និង​ទទួល​បានសុខភាព​ល្អ​ កាត់បន្ថយជំងឺ​មិនឆ្លង​នានា»។
ឯកឧត្តមក៏បានផ្ដួច​ផ្ដើម​គំនិត​ក្នុងការ​កសាង​ផ្លូវ​ជិះកង់តាមតំបន់ឆ្នេរ​ ដោយចាប់ផ្ដើមពីខេត្ត​កែប ដល់​ខេត្ត​កោះកុង កាត់តាម​ខេត្ត​កំពត និងខេត្តព្រះសីហនុ ។​ ការ​កសាង​ផ្លូវ​ជិះកង់​នេះ នឹងអាចទាក់ភ្ញៀវទេសចរ​បរទេស​ទៅកាន់តំបន់ឆ្នេ​របាន​បន្ថែមទៀត​ផង ស្រ​បនឹង​រាជរដ្ឋាភិបាល​ក៏បានជ្រើសរើស​យកតំបន់ឆ្នេរ​ជា​គោលដៅនៃការអភិវឌ្ឍ​ផងដែរ ។​
សម្រាប់​គម្រោងសហការជាមួយ​ក្រសួង​សាធារណការ​ និងដឹកជញ្ជូន​ និងក្រសួងស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​ផ្សេងទៀត ជាដំបូង​ នឹងជ្រើសរើស​យក​ក្រុង​ចំនួន​២ ដើម្បី​រៀបចំ គឺ​រាជធានីភ្នំពេញ និងក្រុងច្បារ​មន​ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ៕