មធ្យោបាយ​ធ្វើដំណើរ​ទៅកាន់បណ្ដាខេត្ត​ជាប់​សមុទ្រ​នឹង​កាន់តែសំបូរបែប​នាពេលឆាប់ៗនេះ ខណៈ​សក្ដានុពល​វិនិយោគ​ក៏​កាន់​តែ​ទាក់​ទាញ​​
ភ្នំពេញ ៖ រដ្ឋាភិបាល​បាន​អភិវឌ្ឍន៍​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទៅកាន់​បណ្ដាខេត្ត​មាត់សមុទ្រកាន់តែ​ទំនើប​ និងកាន់តែ​សំបូរបែបដើម្បីទាក់ទាញ​ភ្ញៀវទេសចរ​ជាតិ-អន្តរជាតិ​ និងវិនិយោគិន​ទៅកាន់​តំបន់​សមុទ្រ​កាន់តែច្រើន។ ជាក់​ស្ដែង​ រហូតមកដល់ពេលនេះ គេអាចធ្វើ​ដំណើរទៅកាន់​តំបន់​សមុទ្រ​នាខេត្តព្រះសីហនុបានតាមរយៈផ្លូវជាតិដែល​មានពីមុន​មកស្រាប់ រួមមានដូចជា ផ្លូវជាតិលេខ៤, ផ្លូវ​ល្បឿនល្បឿន​ និងផ្លូវ​ដែក​ជាដើម ។​
ដោយឡែកនៅពេលអនាគត​ឆាប់ៗនេះ ក្រោយ​គម្រោងព្រែកជីក​ហ្វូណន​តេជោ​សាងសង់​រួចនោះ​ នឹង​មាន​មធ្យោបាយ​ធ្វើ​ដំណើរ​ថ្មីមួយទៀត​ទៅកាន់​តំបន់​សមុទ្រ​គឺតាមផ្លូវទឹក ដែលអាច​តភ្ជាប់​ពី​ភ្នំ​ពេញ កណ្ដាល​ តាកែវ​ ទៅកាន់​ខេត្តកែប កំពត និងខេត្តព្រះសីហនុ ដូច្នេះ​ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទៅកាន់​តំបន់​សមុទ្រ​នឹង​កាន់​តែមានច្រើន​សំបូរ​បែបបន្ថែមទៀត ។
សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាបាន​មានប្រសាសន៍​ថា នៅពេល​ព្រែកជីកហ្វូណន​តេជោ​សាងសង់​រួច ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ដែលចង់ទៅលេង​ និង​កម្សាន្ត​នៅ​ប​ណ្ដា​ខេ​ត្ត​ជាប់សមុទ្រ ជាពិសេស​ខេត្តកែប និងកំពត នឹង​មានជម្រើស​ធ្វើដំណើរ​ច្រើន។ ពេលនោះ ប​ង​ប្អូ​​នប្រ​​ជា​ព​ល​រ​ដ្ឋ​អាច​ធ្វើដំណើរតាម​ផ្លូវ​ជាតិ​ដែល​បាន​សាង​សង់​រួចរាល់ បងប្អូន​អាច​ធ្វើដំណើរតាមរថភ្លើង ហើ​យ​បង​ប្អូ​ន​​ក៏​​​អាច​ធ្វើដំណើរ​តាមផ្លូវទឹកតាមព្រែកជីក​របស់យើង​ និងអាចចាត់ទុក​ថា ជាការ​ជិះទូក​កម្សាន្ត​តាម​ព្រែក​ថ្មីរបស់យើ​ង​ផ​ង​​ដែរ​ ។
​សម្ដេចធិបតី​បានលើកឡើងថា គម្រោងព្រែកជីកហ្វូណន​តេជោ នឹង​បើក​ការដ្ឋាន​សាងសង់​ជាផ្លូវ​ការ​នៅ​ថ្ងៃទី ៥ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២៤​ខាងមុខនេះ ដើម្បីបញ្ចប់មន្ទិល​របស់​មហា​ជន​ទាំង​ក្នុង​​ និងក្រៅ​ប្រទេសដែ​ល​ចោ​ទសួ​រ​ថា​​​​ តើ​គម្រោងព្រែកជីកហ្វូណនតេជោ​អាចចេញជារូបរាងដែរទេ ។
ថ្មីៗនេះដែរ សម្ដេច​មហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ​ក៏បានបង្ហើបពីផែនការ​ក្នុងការ​កសាង​ផ្លូវជិះកង់​តភ្ជាប់ពី​ខេត្ត​កែប រហូត​ដល់​ខេត្ត​កោះកុង ​ប្របតាមឆ្នេរ​សមុទ្រ​កម្ពុជា​ ដើម្បីទាក់ទាញ​ភ្ញៀវទេសចរ​ជាតិ-អន្តរជាតិ ក៏ដូចជា​បង្កើ​ត​ព្រឹត្តិ​កា​រណ៍​នានា​ រួមមាន ការជិះកង់​ដើម្បីសប្បុរស​ធម៌​ស្វែងរក​ថវិកា​ជួយ​គន្ធបុប្ផា​​ និ​ងមន្ទីរ​កុមារ​នានាផងដែរ ។​
តាមរយៈមធ្យោបាយធ្វើដំណើរកាន់តែសំបូរបែប ការធ្វើដំណើរ​ទៅកាន់តំបន់ឆ្នេរ​កាន់តែងាយស្រួល​ បាន និងកំពុង​ទាក់​ទាញ​វិនិយោគិន​ ភ្ញៀវទេសចរជាតិ​-អន្តរជាតិ​ទៅកាន់​តំបន់​សមុទ្រ​ដែលរួមមា​នកំពត កែប និ​ងព្រះសីហនុ​ និងកោះកុង ក៏កាន់​តែខ្លាំង ហើយ​នឹង​ធ្វើឱ្យតំបន់​សមុទ្រ​កាន់តែមានការអភិឌ្ឍ​ស្របទៅតាមផែនការ​យុទ្ធសាស្ត្ររបស់​រាជរដ្ឋាភិបាល ដែលកំណត់យក​តំបន់ឆ្នេរ​ជា​គោលដៅអភិវឌ្ឍន៍​មួយ​ ៕