ផ្អែកលើការប៉ាន់ស្មានពី OECD បានវិនិច្ឆ័យថា កាកសំណល់សំរាមនឹងអាចកើនឡើង៣ដងនៅត្រឹមឆ្នាំ២០៦០ ដែលបន្សល់ពីផលិតផលប្រើប្រាស់ មធ្យោបាយធ្វើដំណើរ ការដឹកជញ្ជូន និងសំណង់ផ្សេងៗទៀតដែលជាការរួមចំណែកដ៏ធំមួយក្នុងការបង្កើនឱ្យមានសំណល់ប្លាស្ទិក ខណៈដែលសំណល់ប្លាស្ទិចទាំងនោះប្រមាណពាក់កណ្តាលត្រូវបានយកទៅកន្លែងចាក់សំរាម។
យោងទៅតាម OECD បានអះអាងថា សំណល់ប្លាស្ទិកនៅលើពិភពលោក អាចនឹងកើនឡើង៣ដងនៅត្រឹមឆ្នាំ២០៦០ ពោលគឺកើនឡើងពី ៣០៥ លានតោន(ឆ្នាំ២០១៩) ទៅដល់ ១០១៤ លានតោនក្នុងរយៈពេល ៤ទសវត្សរ៍ទៅមុខទៀត ដោយក្នុងនោះប្រមាណ ២ ភាគ ៣ នៃចំនួនកាកសំណល់នេះត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងបង្កើតបានពីការវេចខ្ចប់ផលិតផលប្រើប្រាស់ និងវាយនភណ្ឌ រួមទាំងកាកសំណល់ប្លាស្ទិកពីសំណង់ និងសំណល់ពីការដឹកជញ្ជូនផងដែរ។ មានការរំពឹងថា អត្រានៃការកែច្នៃឡើងវិញនឹងមានការប្រសើរដោយឡើងពី ៩% (ឆ្នាំ២០១៩) ទៅ ១៧% (ឆ្នាំ២០៦០) ប៉ុន្តែចំនួននេះនៅទាបជាងការចាក់ចោល និងការដុតសំរាម ៥០%។
គួររំលឹកផងដែរថា អត្រាកើនឡើងនៃចំនួនប្រជាជន គឺជាហេតុផលធ្វើឱ្យមានការកើនឡើងនៃកាកសំណល់ប្លាស្ទិកនាពេលអនាគត ហើយក៏មានមានការចូលរួមពីកត្តានៃកំណើនសេដ្ធកិច្ចផងដែរ។
យោងតាមរបាយការណ៍ខាងលើដដែលក៏បានបង្ហាញផងដែរថា បណ្តាប្រទេសដែលជាសមាជិកអង្គការនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ធកិច្ច និងការអភិវឌ្ឍន៍ (OECD) ត្រូវបានគេព្យាករណ៍ថានឹងប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកទ្វេដងស្របពេលដែលសេដ្ឋកិច្ចដែលកំពុងរីកចម្រើន ជាមួយនឹងការប៉ាន់ប្រមាណពីការកើនឡើងរហូតដល់ចំនួន៦ដងនៅក្នុងអនុតំបន់សាហារ៉ាអាហ្រ្វិក និងប្រមាណ៣ដងនៅតំបន់អាស៊ី៕