ប៉ារីស កែប្រែដី៧ហិកតាជាភូមិកីឡាឆ្លាតវ៉ៃសម្រាប់ស្វាគមន៍ព្រឹត្តិការណ៍អូឡាំពិកឆ្នាំ២០២៤
ព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតកីឡាអូឡាំពិក និងប៉ារ៉ាអូឡាំពិកឆ្នាំ២០២៤ ដែលនឹងត្រូវប្រារព្ធឡើងនៅក្នុងទីក្រុងប៉ារីសប្រទេសបារាំងកំពុងធ្វើឲ្យ រដ្ឋាភិបាលប្រញាប់ប្រញាល់យ៉ាងខ្លាំងក្នុងការត្រៀមខ្លួនទទួលស្វាគមន៍ភ្ញៀវទេសចរ និងកីឡាកររាប់ម៉ឺននាក់។
ក្នុងផ្នែកមួយនៃផែនការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍កីឡាដ៏ធំបំផុតមួយនេះ ទីក្រុងប៉ារីសបាន និងកំពុងដំណើរការគម្រោងដ៏គួរឲ្យចាប់អារម្មណ៍មួយគឺជាគម្រោងសាងសង់ភូមិកីឡាឆ្លាតវ៉ៃ និងនិរន្តភាពមួយកន្លែងសម្រាប់ទទួលស្វាគមន៍នៃការមកដល់ក្រុមកីឡាករគ្រប់ប្រទេសប្រមាណជា ១៥ ០០០នាក់។
ភូមិកីឡាថ្មីនេះត្រូវបានអជ្ញាធរអះអាងថា នឹងសាងសង់ឡើងដោយបច្ចេកវិទ្យាទំនើបបំផុតតាមបែបឆ្លាតវ៉ៃ ជាពិសេស ផ្តោតសំខាន់ទៅលើការបញ្ចេញកាបូនឌីអុកស៊ីតទាបបំផុតទាំងថាមពលប្រើប្រាស់ និងការប្រើប្រាស់វត្ថុធាតុដើមក្នុងការកសាងគម្រោងនេះ ។
វត្ថុធាតុដើមដែលអាចកែច្នៃវិញបានដល់ទៅ៩៤ភាគរយត្រូវបានប្រើប្រាស់ក្នុងការសាងសង់អគារស្នាក់នៅ ខណៈដែលបច្ចេកវិទ្យាប្រើប្រាស់ពីខាងក្នុងសុទ្ធតែជាបច្ចេកវិទ្យា និងឧបករណ៍ដែលបានបញ្ចេញការបំពុលអាកាសទាបជាងធម្មតាដល់ទៅពាក់កណ្តាល។ ក្រៅពីនេះក្រុមអ្នកវិស្វកម្មបានព្យាយាមប្រើប្រាស់វិធីសាស្ត្រសាងសង់ថ្មីៗផងដែរ ដូចជាការប្រើប្រាស់ឈើសិប្បនិមិ្មត និងស៊ីម៉ង់ដែលប្រើប្រាស់ថាមពលបញ្ចេញជាតិពុលតិច ខណៈដែលតួរអគារមានការឌីសាញគួរជាទីទាក់ទាញ។
ប្រធានប្រតិបត្តិ SOLIDEO លោក Nicolas Ferrand បានបញ្ជាក់ថា គម្រោងនេះនៅក្រោយចប់ព្រឹត្តិការណ៍ដែលប្រព្រឹត្តទៅពី២៦ ខែកក្កដាដល់ថ្ងៃទី១១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤ នោះរួច អគារទាំងនោះនឹងក្លាយទៅជាអគារអាផាតមិន ខុនដូ និងអគារសម្រាប់ជួលជាការិយាល័យ ។
លោកបន្តថា ៖ ភូមិកីឡាឆ្លាតវ៉ៃថ្មីនេះនឹងអាចកាត់បន្ថយការបញ្ចេញកាបូនឌីអុកស៊ីតដល់ទៅពាក់កណ្តាលក្នុងផ្ទៃក្រឡាមួយម៉ែត្រការ៉េនេះមានន័យថា គេអាចធ្វើបានមុនផែនការដែលបារាំងចង់បានសម្រាប់ឆ្នាំ២០៣០រួចទៅហើយដើម្បីដោះស្រាយវិបត្តិបម្រែបម្រួលអាកាស។ ដូចនេះប្រសិនបើអាចធ្វើវាបានជោគជ័យលើកនេះនោះគេក៏អាចធ្វើវាបានដូចគ្នានៅតាមទីកន្លែងផ្សេងទៀតក្នុងប្រទេស ៕
សូមបញ្ជាក់ថា ភូមិកីឡាឆ្លាតវ៉ៃនេះលាតសន្ធឹងលើផ្ទៃក្រឡាសរុប៧ហិកតា ហើយត្រូវបានសាងសង់ឡើងដោយអាចតភ្ជាប់ជាមួយនឹងទីក្រុងប៉ារីសតាមរយៈប្រព័ន្ធធ្វើដំណើរសាធារណៈជាច្រើនប្រភេទដែលសុទ្ធតែជាបច្ចេកវិទ្យានឹងប្រើប្រាស់ថាមពលបៃតងសុទ្ធសាធ និងប្រើប្រាស់ពេលវេលាត្រឹមតែ២០នាទីប៉ុណ្ណោះទៅកាន់ទីតាំងប្រកួតទាំងអស់នៅក្នុងទីក្រុង៕