ភ្នំពេញ ៖ វ៉ាក់សាំងប្រឆាំងនឹងរោគរាតត្បាត COVID-19 មិនត្រឹមតែជួយសង្គ្រោះអាយុជីវិតមនុស្សប៉ុណ្ណោះទេថែមទាំងបង្កើនល្បឿននៃការស្តារសេដ្ឋកិច្ចសង្គមផងដែរ។ នេះជាការលើកឡើងពីសំណាក់ឯកឧត្តមសាស្រ្តាចារ្យ ម៉ម ប៊ុនហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសុខាភិបាល។
ពិធីប្រគល់វ៉ាក់សាំងការពារ Covid-19 ដំបូងពីមជ្ឈមណ្ឌលកូវ៉ាក់COVAX Facility បានធ្វើឡើងនៅអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិភ្នំពេញ វេលាម៉ោង 7៖50 យប់ថ្ងៃទី2 ខែកុម្ភៈឆ្នាំ 2021 ដោយវ៉ាក់សាំង AstraZeneca មានចំនួន 324,000 ដូស ត្រូវបានផ្តល់អាជ្ញាប័ណ្ណពីវិទ្យាស្ថានសេរ៉ូមឥណ្ឌា និងមានឈ្មោះថា COVISHIELD ក្រោមជំនួយរបស់អង្គការសុខភាពពិភពលោកចំពោះប្រទេសកម្ពុជា។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសុខាភិបាលបានមានប្រសាសន៍ថា៖
“វ៉ាក់សាំង ចំនួន 324,000ដូសគឺជាវ៉ាក់សាំងក្នុងចំណោម 1,104,000 ដូសដែលជាកញ្ចប់ដំបូងបង្អស់នៃថ្នាំវ៉ាក់សាំង AstraZeneca ផលិតនៅឥណ្ឌាដែលប្រទេសកម្ពុជាត្រូវទទួលមុនដំណាច់ខែឧសភាឆ្នាំ2021 ពីមជ្ឈមណ្ឌលCOVAX Facility ដែលមជ្ឈមណ្ឌលនេះនឹងផ្តល់វ៉ាក់សាំងសម្រាប់20%នៃប្រជាជនកម្ពុជាសរុប 16 លាននាក់ដែលស្មើនឹង 3.2 លាននាក់ ឬវ៉ាក់សាំង 6.4 លានដូស”
ឯកឧត្តមសាស្រ្តាចារ្យ ម៉ម ប៊ុនហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសុខាភិបាល
ក្នុងនាមរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា លោកសាស្រ្តាចារ្យ ម៉ម ប៊ុនហេង បានថ្លែងអំណរគុណដល់មជ្ឈមណ្ឌល COVAX Facility, WHO, UNICEF, GAVI, CEPI និងដៃគូដទៃទៀតសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងការសម្របសម្រួលដើម្បីឱ្យប្រទេសកម្ពុជាអាចទទួលបានវ៉ាក់សាំង AstraZeneca ដំបូងបង្អស់នាពេលនេះ។ លោកស្រីវេជ្ជបណ្ឌិត Dr. Li Ailan តំណាងអង្គការសុខភាពពិភពលោក និងលោកស្រី Foroogh Foyouzat, តំណាងអង្គការយូនីសេហ្វនៅកម្ពុជា បានថ្លែងកោតសរសើរចំពោះការដឹកនាំ និងគាំទ្រដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក៏ដូចជាក្រសួងសុខាភិបាលក្នុងការធានាវ៉ាក់សាំងសុវត្ថិ ភាពសម្រាប់ប្រជាជនដែលរួមចំណែកដល់ពិភពលោកដែលមានសុវត្ថិភាព និងមានសុវត្ថិភាពជាងមុន។
លោកស្រីវេជ្ជបណ្ឌិត Li Ailan បានអំពាវនាវឱ្យមានសកម្មភាពរួមគ្នា និងសាមគ្គីភាពក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការឆ្លងរាលដាលនៃចង្កោមនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដែលត្រូវបានគេស្គាល់ថាជាព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៍ថ្ងៃទី20 ខែកុម្ភៈ។ ការចាក់វ៉ាក់សាំងគឺដើម្បីបង្កើនទំនុកចិត្តរបស់ប្រជាជនលើវ៉ាក់សាំង។ មជ្ឈមណ្ឌល COVAX Facility គឺបានខិតខំប្រឹងប្រែងជាសកលមិនធ្លាប់មានពីមុនមក ដើម្បីសម្របសម្រួលផ្តល់ឱ្យប្រទេសទាំងអស់នៅលើពិភពលោកនូវសមភាពទទួលបានវ៉ាក់សាំងការពារជំងឺ Covid-19 ដែលមានសុវត្ថិភាពបំផុតតាមដែលអាចធ្វើទៅបាន។ មជ្ឈមណ្ឌលកូវ៉ាក់ (COVAX Facility) ដឹកនាំដោយអង្គការ GAVI, CEPI និងអង្គការសុខភាពពិភពលោក ដោយសហការជាមួយយូនីសេហ្វ។ ដោយឡែកប្រទេសកម្ពុជាស្ថិតក្នុងចំណោមប្រទេសដំបូងគេនៅតំបន់ប៉ាស៊ីហ្វិកខាងលិច ដែលទទួលបានវ៉ាក់សាំងពីមជ្ឈមណ្ឌល COVAX Facility ៕