ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ គ្រោងបំពាក់ម៉ាស៊ីនថតស្វ័យប្រវត្តិឃ្លាំមើលសកម្មភាពសត្វផ្សោតទន្លេមេគង្គ
ភ្នំពេញ ៖ ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និង​នេសាទ គ្រោងបំពាក់ម៉ាស៊ីនថតស្វ័យប្រវត្តិជាលើកដំបូងសម្រាប់ឃ្លាំមើលសកម្មភាពរស់នៅរបស់សត្វផ្សោតទន្លេមេគង្គ និងតាមដានរាល់សកម្មភាពបទល្មើសនេសាទនានាដែលកើតមានក្នុងដែនអភិរក្សផ្សោតក្នុងខេត្តក្រចេះ។
លោកបណ្ឌិត អ៊ុក វិបុល ប្រធាននាយកដ្ឋាន​អភិរក្សជលផលនៃរដ្ឋបាលជលផល ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ មានប្រសាសន៍ថា ការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធត្រួត​ពិនិត្យ​ពីចម្ងាយនេះ ធ្វើឡើងក្នុងគោលដៅឃ្លាំមើលសកម្មភាពប្រចាំថ្ងៃ​របស់សត្វផ្សោត និងបទល្មើសនេសាទ​នៅក្នុងតំបន់​អភិរក្សសត្វផ្សោត តាមរយៈការបំពាក់ម៉ាស៊ីនថតស្វ័យ​ប្រវត្តិ និង​ការបង្ហោះដ្រូនជាប់ជាប្រចាំ ក្រោមកិច្ចសហការគាំទ្រថវិកាពីអង្គការ WWF ប្រចាំនៅកម្ពុជា និងគាំទ្របច្ចេកទេសពីវិទ្យាស្ថានវារីសាស្ត្រ (IHB)នៃបណ្ឌិត្យសភាវិទ្យាសាស្ត្រប្រទេសចិន។
តាមរយៈបច្ចេកទេសខាងលើ ក្រសួងគ្រោងនឹងបំពាក់ Screen Digital តភ្ជាប់ជាមួយប្រព័ន្ឋយន្តហោះខ្នាតតូច (ឬហៅដា​ដ្រូន) និងតភ្ជាប់ប្រព័ន្ឋកមេរ៉ាស្វ័យ​ប្រវត្តិ ដែលបំពាក់លើបង្គោលតាមដងទន្លេមេគង្គ ជាទីតាំងដែលមានសត្វផ្សោតរស់នៅច្រើន។
គួរបញ្ជាក់ថា​ វត្តមានសត្វផ្សោតទន្លេមេគង្គបានទាក់ទាញទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិ ទៅទស្សនាកម្សាន្តនៅទីនោះជាហូរហែរ ដែលធ្វើឱ្យអន្លង់កាំពីក្លាយជារមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍ដ៏មានសក្តានុពលមួយនៅក្នុងភូមិកាំពី ឃុំសំបុក ស្រុកចិត្របូរី ខេត្តក្រចេះ។ អន្លង់ផ្សោតកាំពី ជាអន្លង់មួយធំជាងគេក្នុងចំណោមអន្លង់ទាំង៥ទីតាំង នៅក្នុងខេត្តក្រចេះ ហើយគិតមកទល់ដើមឆ្នាំ២០២៦នេះ មានសត្វផ្សោតរស់នៅនិងបង្ករកំណើតសរុបចំនួន ១១២ ក្បាល៕