" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-68199 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ម៉ាឡេស៊ីចាប់​​​ផ្តើម​នាំ​ចេញសាច់មាន់​ ខណៈតម្លៃកើន​ខ្ពស់ជាង​មុន​​
ម៉ាឡេស៊ី ៖ ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី​​ចាប់​ផ្តើម​​នាំ​ចេញ​សាច់មាន់​ដំបូង​​​ទៅកាន់​​ប្រទេសសិង្ហបុរី​ បន្ទាប់​ពី​​ផ្អាក​កា​រនាំ​ចេញ​ដោយសារ​ក្តី​បារម្ភ​ចំពោះ​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ក្នុងស្រុក​ ដែល​មាន​អតិផរណា​​ ព្រោះ​តែ​​កសិករ​​​​បោះបង់​ការចេញបសុបក្សី ​​ដោយសារ​ផលប៉ះពាល់​នៃ​ចំណីឡើង​ថ្លៃ​។​
ចំណាត់ការរបស់រដ្ឋាភិបាលម៉ាឡេស៊ី គឺដើម្បី​ធ្វើឱ្យ​មាន​ស្ថិរភាព​ការផ្គត់ផ្គង់​សាច់មាន់​​នៅ​ក្នុង​ស្រុក​បាន​​​ឡើង​វិញ​ ប៉ុន្តែវា​មិនបានបញ្ចប់បញ្ហារបស់អ្នកប្រើប្រាស់នោះទេ ខណៈ​ដែល​តម្លៃ​នៅតែ​បន្តកើនឡើង។
អ្នកលក់បាយ​សាច់​មាន់នៅ​ប្រទេសិង្ហបុរី អ្នកស្រី Nasruna Rahmat អាយុ​ ៤៧ ​ឆ្នាំ បាន​និយាយ​​ប្រាប់​​បណ្តា​ញ​ព័ត៌មាន​​ The Straits Times ​​របស់់​សិង្ហបុរី​ថា​ អ្នកស្រីចំណាយប្រាក់ទិញមាន់ក្នុងតម្លៃ​​ខ្ពស់​​​​ជាង​​​​​​តម្លៃ​កាល​ពី​ខែ​មេសា​ ​សម្រាប់​បរិមាណ​សាច់​មាន់​​​ទម្ងន់ ​១ ​គីឡូក្រាម​ដូច​គ្នា ដោយ​មាន​កំណើន​ ​២ ​រីង​ហ្គីត​ (ប្រហែល​៦៣​​​សេន​ដុល្លារ​សិង្ហបុរី)​។
អ្នកស្រីនិយាយ​ថា ៖​
“ការផ្គត់ផ្គង់​បាន​ត្រឡប់​ទៅ​​ធម្មតា​​វិញ ប៉ុន្តែតម្លៃភាគច្រើនបាន​​ហក់​ឡើង។ យើងគ្មានជម្រើសអ្វីក្រៅពីកែសម្រួលតម្លៃ «បាយ​​​សាច់​មាន់ (chicken rice)» របស់​យើង​មក ៦,៥០ ​រីង​ហ្គីត​(RM6.50) ក្នុង​មួយ​ពេល​ទេ ដែលវាពីមុនគឺ ៦​ រីង​ហ្គីត​ (RM6)”
កាលពី​ដើម​ខែ​នេះ រដ្ឋាភិបាល​ម៉ាឡេស៊ី​បានប្រកាសថា ខ្លួន​កំពុង​បង្កើត​ឃ្លាំង​ស្តុក​មាន់​ទាំងមូល ដែល​ជា​វិធានការ​មួយ​ក្នុង​ចំណោម​វិធានការ​រយៈពេល​ខ្លី​ ក្នុង​ការដោះស្រាយ​បញ្ហា​កង្វះ​ការផ្គត់ផ្គង់អាហារ និងការកើនឡើងតម្លៃ។ ការនាំ​ចេញ​ដំបូង​ តាមរយៈការដឹកជញ្ជូនតាមកុងតឺន័រ​ មាន​សាច់មាន់ចំនួន ២១​ តោនបានមកដល់នៅថ្ងៃសៅរ៍ (ថ្ងៃទី​១៨​ខែមិថុនា) ខណៈ​ដែល​ការដឹកជញ្ជូន​​បន្ទាប់នឹងមកដល់នៅថ្ងៃចន្ទ​​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​សិង្ហបុរី​​។ ម៉ាឡេស៊ី​ប្រើប្រាស់​សាច់​មាន់​ជិត ​៣៨០០ ​​តោន​​ក្នុង​​មួយ​ថ្ងៃ​។ នេះ​បើ​តាមកាសែត​ Straits Times​។​
ចំណីសត្វ​នាំចូល​ដែល​តម្លៃរបស់វា ​បាន​កើនឡើង​ប្រហែល ៧០ ​ភាគរយ​ ចាប់​តាំងពី​សង្រ្គាម​នៅអ៊ុយក្រែនបានចាប់ផ្តើម  ដែលគឺជា​កត្តា​ចម្បង​ក្នុងការជំរុញ​ឱ្យ​តម្លៃ​ផលិតកម្ម​មាន់​ក្នុង​ស្រុក​កើនឡើង ​ ជាពិសេស​ជាមួយនឹង​ប្រាក់រីង​ហ្គីត​ធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំង។ កត្តា​នេះ​នាំ​ឱ្យ​កសិករ​មួយ​ចំនួន​ឈប់​ផលិត​ក្នុង​រយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ខែ​កន្លង​មក​នេះ ហើយ​ប៉ះពាល់​ដល់​ការ​ផ្គត់ផ្គង់ ដែល​​ធ្វើ​ឱ្យ​តម្លៃ​មាន់​ឡើង​ថ្លៃ៕ ​