កំណើនទំហំពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា-អាមេរិក រយៈពេល៧ខែ កើនដល់ ៣ ៨៦៧លានដុល្លារ
ភ្នំពេញ ៖ សហរដ្ឋអាមេរិក គឺជាទីផ្សារដ៏ធំមួយដែលមានប្រជាជនច្រើន មានការរីកចម្រើនខ្លាំង ក៏ដូចជា​មាន​តម្រូវការខ្ពស់ទៅលើសម្ភារៈប្រើប្រាស់ផ្សេងៗ ក្នុងនោះ គេឃើញថាទំនិញប្រភេទវាយនភ័ណ្ឌ​របស់កម្ពុជាក៏ជាតម្រូវការមួយខ្ពស់ដែលប្រទេសមហាអំណាចសេដ្ឋកិច្ចមួយនេះតែងតែបញ្ជាទិញដើម្បីបំពេញតម្រូវការរបស់ប្រជាជនខ្លួន។
រយៈពេល៧ខែ ដើមឆ្នាំ២០២១នេះ កម្ពុជាបាននាំចេញទៅអាមេរិកក្នុងទំហំទឹកប្រាក់​ជាង​ ៣,៨៦៧​លានដុល្លារ ខណៈការនាំចូលពីអាមេរិកវិញ ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់ជាង ២០៩លា​នដុល្លារ​។​ ផលិតផលសំខាន់ៗ ដែលកម្ពុជា នាំចេញទៅអាមេរិក មានសម្លៀកបំពាក់ សម្ភារសម្រាប់ការធ្វើ​ដំណើរ (វ៉ាលី កាបូប) កង់ និងសម្ភារប្រើប្រាស់ មួយចំនួនទៀត។ ចំណែកកម្ពុជា នាំចូលពីអាមេរិក​វិញ មានដូចជារថយន្ត គ្រឿងយន្ត គ្រឿងអលង្ការ គ្រឿងសំអាង សម្ភារអគ្គិសនី អេឡិចត្រូនិក និងសម្ភារប្រើប្រាស់មួយចំនួនទៀត។
លោកបណ្ឌិត ហុង វណ្ណៈ អ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ចនៃវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិនៃរាជបណ្ឌិត​សភាកម្ពុជាបានថ្លែងការសាទរចំពោះការកើនឡើងនេះ ដោយលោកចាត់ទុកថានេះជាជោគជ័យមួយផ្នែកសម្រាប់​កម្ពុជាក្នុងអំឡុងពេលដ៏លំបាកនេះដែលមិនត្រឹមតែអាចរក្សាបាននូវទំហំនៃការនាំចេញ ថែមទាំងបានបង្កើនទំហំទីផ្សារនាំចេញ ក៏ដូចជាអាចក្ដាប់យកទីផ្សារដ៏ធំគឺមហាសេដ្ឋកិច្ចយក្ស សហរដ្ឋអាមេរិកទៀតផង។
លោកបណ្ឌិតបានរំលេចផងដែរថា កំណើនទាំងនេះបានឆ្លុះបញ្ជាំងពីការរក្សាបាននូវទំនាក់ទំនងល្អ រវាងកម្ពុជា និងសហរដ្ឋអាមេរិកតាមរយៈខ្លឹមសារយ៉ាងដូច្នេះថា ៖
«កំណើនទាំងអស់នេះ យើងអាច​និយាយបានថា បណ្ដាលមកពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការល្អរវាងកម្ពុជា និងអាមេរិកទៅលើផ្នែកការ​ទូត ដែលជំរុញបន្តឲ្យកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យផ្សេងៗទៀតមានដំណើរការទៅរលូនដូចគ្នា»
មានន័យថា បើសិនទំនាក់ទំនងរវាងរដ្ឋ និងរដ្ឋមានភាពល្អប្រសើរ ទំនាក់ទំនងរវាងក្រុមហ៊ុនឯកជន និងឯកជនក៏ល្អដូចគ្នា ដែលទាំងនេះញុំាងឲ្យមានភាពងាយស្រួលសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនអាមេរិក ដែលមកទិញទំនិញពីកម្ពុជា ហើយក៏ងាយស្រួលដល់ក្រុមហ៊ុននៅកម្ពុជាក្នុងការទទួលផ្គត់ផ្គង់ទំនិញយកទៅឲ្យអាមេរិកផងដែរ។
លោកបានបន្ថែមដែរថា ក្រៅពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការល្អនេះ កម្ពុជា និងអាមេរិកក៏ជាដៃគូរភូមិសាស្ត្រ នយោបាយ ជាទីដែលផ្សារភ្ជាប់នូវគោលការណ៍លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ និងលើកតម្កើងសិទ្ធិមនុស្ស ផងដែរ ស្របពេលដែលកម្ពុជាមិនបានប្រកាន់ជំហរទៅរកភាគីខាងណាមួយទេ ពោលគឺកម្ពុជា ប្រកាន់ជំហរអព្យាក្រឹតចំពោះមុខពិភពលោក។
ថ្វីត្បិតតែពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា-អាមេរិកមានអតុល្យភាពខ្លាំងដោយសារតែការនាំចូលទៅមកមិន​សមមាត្រគ្នាក៏ដោយ តែវានៅតែជាសញ្ញាវិជ្ជមានមួយសម្រាប់ភាគីកម្ពុជាក្នុងការដែលក្ដោបបាន​ទីផ្សារដ៏ធំនេះ ដែលជាការធានាមួយដល់វិស័យឧស្សាហកម្មវាយនៈភ័ណ្ឌនៅកម្ពុជា៕