តម្រូវការទីផ្សារគ្រំចំពុះទាកំពុងមានការកើនឡើងជាលំដាប់
បច្ចុប្បន្ន តម្រូវការទីផ្សារគ្រំចំពុះទាកំពុងមានការកើនឡើងជាលំដាប់ ដោយក្នុងនោះក្រៅពីមានលក់នៅតាមបណ្តាហាង ភោជនីយដ្ឋានធំៗ ក៏មានដាក់លក់នៅតាមផ្សារទំនើបផងដែរ ខណៈដែលក្រសួងបរិស្ថានបានព្យាយាមធ្វើការផ្សព្វផ្សាយជាខ្លាំង។
បន្ទាប់ពីមានការចង្អុលបង្ហាញពីក្រសួងបរិស្ថាន និងមានការយកចិត្តទុកដាក់ខាងផ្សារម៉ាក្រូផ្ទាល់ ដែលចង់លើកកម្ពស់ផលិតផលក្នុងស្រុក ក្រុមហ៊ុនស្នាដៃម៉ែបានយកគ្រំចំពុះទាដែលជាអាហារធ្លាប់តែល្បីល្បាញមកដាក់លក់តែម្តង ជាមួយនឹងការទទួលបានការគាំទ្រពីអតិថិជនយ៉ាងច្រើន។
កញ្ញា ផល ចរិយា នាយកប្រតិបត្តិផ្សារស្នាដៃម៉ែ បានបន្តឱ្យដឹងថា កន្លងមកទីផ្សារលក់គ្រំចំពុះទាមិនទាន់ទូលំទូលាយនៅឡើយ ហេតុនេះទើបខាងក្រុមហ៊ុនយកមកផ្សព្វផ្សាយលក់ ហើយសង្ឃឹមថាពលរដ្ឋកម្ពុជានឹងជួយគាំទ្រឱ្យបានផុលផុសពីព្រោះថាក្រៅពីជួយលើកស្ទួយផលិតផលក្នុងស្រុកហើយវានៅជួយដល់ជីវភាពប្រជាសហគមន៍ដែលជាអ្នកដាំគ្រំប្រភេទនេះផង។
នាយកប្រតិបត្តិផ្សារស្នាដៃម៉ែរូបនេះបានបន្ថែមថា ចាប់ពីពេលនេះពលរដ្ឋខ្មែរអាចរកទិញគ្រំចំពុះទាតាមទីផ្សារទំនើបបានគ្រប់ខេត្តក្រុងពីព្រោះថាមានការដាក់លក់យ៉ាងទូលំទូលាយហើយផងដែរ។
បច្ចុប្បន្ន សហគមន៍តំបន់ការពារធម្មជាតិពាមក្រសោបក្នុងខេត្តកោះកុងអាចផលិតគ្រំចំពុះទាសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់លើទីផ្សារបានប្រមាណ ៣ ២១០ តោន ក្នុង ១ រដូវ ហើយជាទូទៅសហគមន៍អាចប្រមូលផលគ្រំចំពុះទាពីខែវិច្ឆិកា ដល់ខែមីនា ឬក៏មានការពន្យាពេលតិចតួចដោយផ្អែកទៅលើកត្តានៃតម្រូវការពីទីផ្សារ។ ពិតណាស់គ្រំប្រភេទនេះងាយរស់ ងាយចិញ្ចឹម ហើយក៏ងាយស្លាប់ដែរ។ វារស់នៅធំធាត់បានដោយស្វ័យជីវិតក្នុងរយ:ពេល ១២ខែប៉ុណ្ណោះ។
ដោយឡែក សម្រាប់ការរស់នៅរបស់វាអាស្រ័យដោយការតោងភ្ជាប់ដោយទងផ្ចិតជាប់ទៅនឹងមែកឈើ ឬខ្សែអ្វីមួយក្នុងទឹកសមុទ្រ។ គ្រំចំពុះទា អាចកែច្នៃជាមុខអាហារច្រើនប្រភេទ ដាក់ក្នុងភីហ្សា ស៊ុបខ្ទិះប្រភេទលោកខាងលិច ។ល។ តែប្រជាជនកម្ពុជាចូលចិត្តអាំងជ្រលក់ទឹកត្រីកោះកុង ឆាក្តៅ ឬញាំ សម្លរខ្ទិះដូង ឆាគ្រឿង កែង ។ល។ ហើយក៏អាចផលិតជា ប្រេងខ្យងបានដែរ។ រីឯកាក់សំណល់ និងសំបកគ្រំចំពុះទា ត្រូវបានកិនកែច្នៃលាយជាចំណីសត្វ និងធ្វើកំបោរ។ សូមបញ្ជាក់ថាកន្លងមកក្រសួងបរិស្ថានបានលើកទឹកចិត្តដល់សហគមន៍បង្កើនការចិញ្ចឹមគ្រំចំពុះទា ស្របពេលដែលតម្រូវការទីផ្សារខ្ពស់ អាចជួយដល់ជីវភាព និង សេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារកាន់តែល្អប្រសើរឡើង៕