ឆ្នាំ២០២៣ អគ្គនាយកពន្ធដារដាក់គោលដៅប្រមូលចំណូលពន្ធចំនួន ៣ ៥៧១លានដុល្លារ
ភ្នំពេញ ៖ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៣ខាងមុននេះ ចំណូលពន្ធផ្ទៃក្នុងដែលត្រូវប្រមូលដោយអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ និងត្រូវបានកំណត់ក្នុងសេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ការគ្រប់គ្រងឆ្នាំ២០២៣ ដែលត្រូវបានអនុម័តក្នុងកិច្ចប្រជុំពេញអង្គនៃគណៈរដ្ឋមន្ត្រី កាលពីថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅឱ្យបានចំនួន ១៤ ៤៦៥.៣៩ ប៊ីលានរៀល ស្មើនឹង ចំនួន ៣ ៥៧១លានដុល្លារ។
យោងសេចក្តីព្រាងច្បាប់ ស្តីពីហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ការគ្រប់គ្រងឆ្នាំ២០២៣ តម្រូវឱ្យអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ ប្រមូលថវិកាឱ្យបានចំនួន ១៤ ៤៦៥.៣៩ប៊ីលានរៀល ស្មើនឹង ៣ ៥៧១.៧០លានដុល្លារ ដែលចំនួននេះកើនឡើង ២៦.៧០% ធៀបនឹងផែនការច្បាប់ថវិកា ឆ្នាំ២០២២។ ដោយឡែកនៅឆ្នាំ២០២២ ច្បាប់ថវិកាបានកំណត់ឱ្យពន្ធដារ ប្រមូលចំណូលឱ្យបាន ១១ ៤១៩.១៣ប៊ីលានរៀល ស្មើនឹងប្រមាណ ២៨១៩.៥៥លានដុល្លារអាមេរិក។
ឯកឧត្តម គង់ វិបុល រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាអគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកពន្ធដារ បានថ្លែងថា បើទោះស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចសកល បានកំពុងជួបវិបត្តិ ដែលស្ថិតភាពមិនច្បាស់លាស់ក្តី ហើយសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ឆ្នាំ២០​២៣ ត្រូវបានព្យាករកើនឡើង៦.៦% ខណៈការលើកលែងពន្ធដល់វិស័យអនុគ្រោះ នៅតែបន្តមានច្រើនក្តី អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ នឹងបន្តខិតខំប្រឹងប្រែងបំពេញបេសកកម្មនេះ ឱ្យអស់ពីលទ្ធភាព ដើម្បីគាំទ្រការអនុវត្តគោលនយោបាយ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល។
ឯកឧត្តម  អគ្គនាយក​បានបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងដូច្នេះថា ដើម្បីឈានដល់ការអនុវត្តការប្រមូលចំណូលពន្ធ ឱ្យគ្រប់តាមផែនការ អគ្គនាយករដ្ឋានពន្ធដារ នៅតែបន្តធ្វើកំណែទម្រង់ថែមទៀត ដែលកំណែទម្រង់នេះ ធ្វើឱ្យលទ្ធផលចំណូលពន្ធរបស់ពន្ធដារលើសផែនការបន្តបន្ទាប់ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១២ រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន គឺសរុបមកជាង ១០ឆ្នាំ។
ឯកឧត្តម គង់ វិបុល បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“បើទោះជាការកើនឡើងនៃផែនការប្រមូលចំណូលពន្ធ ប្រមាណ ៣ ០៤៦.២៦ប៊ីលានរៀល (ប្រមាណជា៧៥២.១៦លានដុល្លា) នេះជាការកើនឡើងខ្ពស់ ហើយអាចនឹងនាំឱ្យការបំពេញបេសកកម្មរបស់ អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារមានសភាពតានតឹងកាន់តែខ្លាំង ក៏ខ្ញុំប្ដេជ្ញា និងព្យាយាមឱ្យអស់ពីលទ្ធភាព ទាំងកម្លាំងកាយចិត្ត ប្រាជ្ញា ស្មារតី ដើម្បីដឹកនាំអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ ក្នុងការបំពេញបេសកកម្មប្រមូលចំណូលពន្ធ ដោយមិនរាថយ និងមិនរារែក ។ ពោល គឺខ្ញុំនឹងខិតខំប្រឹងប្រែងពុះពារអនុវត្តភារកិច្ចប្រមូលចំណូល ដើម្បីជាការបន្តគាំទ្រដ៏ពេញទំហឹង ចំពោះការអនុវត្តគោលនយោបាយនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល”
សូមបញ្ជាក់ថាសម្រាប់ឆ្នាំ២០២៣ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាត្រូវបានព្យាករណ៍ថានឹងសម្រេចបានអត្រាកំណើនក្នុងរង្វង់៦.៦% ដែលធ្វើឱ្យផ.ស.ស ថ្លៃបច្ចុប្បន្នស្ថិតក្នុងរង្វង់ ១៣១ ២៧៦ ប៊ីលានរៀល ឬសមមូលស្មើនឹងប្រមាណ ៣២ ២៩១ លានដុល្លារអាមេរិក ស្របពេលដែល ផ.ស.ស សម្រាប់មនុស្សម្នាក់ ត្រូវបានរំពឹងថាកើនឡើងដល់ ១ ៩២៤ ដុល្លារអាមេរិក បើធៀបនឹង ១ ៧៨៥ ដុល្លារអាមេរិក ក្នុងឆ្នាំ ២០២២។
គិតត្រឹមរយៈពេល ៩ខែ និង២៨ថ្ងៃនៃខែតុលា ឆ្នាំ២០២២នេះ លទ្ធផលនៃការគ្រប់គ្រងប្រមូល ចំណូលពន្ធ និងអាករគ្រប់ប្រភេទ ប្រមាណ ២ ៩៤១.៣២ លានដុល្លារពោល គឺសម្រេចបាន ១០៤.៣២% នៃផែនការកំណត់ដោយច្បាប់ថវិកាឆ្នាំ២០២២ ។ នេះបើយោងតាមអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ ៕