កម្ពុជា​ រំពឹងកំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​​​ឆ្នាំ២០២៦ ​កើន៥% បើទោះបីជាបន្ត​ជួប​បញ្ហា​ប្រឈម​មួយចំនួន​
ភ្នំពេញ ៖ បើទោះបីជា​បាន​ជួបបញ្ហាប្រឈម​មួយចំនួន​ទាំងខាង​ក្នុងនិងខាងក្រៅក្តី កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ឆ្នាំ២០២៥ ​កន្លងទៅនេះសម្រេច​បាន​៥,២% ហើយឆ្នាំ២០២៦​នេះ រំពឹងថា​នឹងកើន​ឡើង​ប្រមាណ៥% ។ នេះបើតាមឯកបណ្ឌិត​សភាចារ្យ​ ផាន់ ផល្លា រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ​ ថ្លែង​ក្នុង​វេទិកាសាធារណៈមួយនៅសណ្ឋាគារ​សូហ្វីតែល​ភ្នំពេញភូគីត្រា កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី០២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦​ ។​
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​ ​សភាចារ្យ​ ផាន់ ផល្លា បានមានប្រសាសន៍ថា សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា​ក្នុងឆ្នាំ២០២៥​ បានជួបបញ្ហា​ប្រឈមធំៗ គឺការ​ដាក់ពន្ធបដិកា​ពីសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាលពីខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ ដោយកាលនោះអាម៉េរិក​បានដាក់ពន្ធលើ​ទំនិញនាំចូលពីកម្ពុជា​ក្នុងអត្រា​៤៩% ប៉ុន្តែក្រោយពេល​ដែលកម្ពុជា​បានចរចា​ អាម៉េរិកក៏បាន​បន្ថយពី៤៩%មកនៅត្រឹម​១៩% ។
«នៅពេលអាម៉េរិក​បានប្រកាស​ដាក់ពន្ធលើ​កម្ពុជា ៤៩% ដោយទុកពេល​ ៣ខែឱ្យចរចា និងអនុវត្ត ពេលនោះ​បណ្ដាអ្នក​ផលិត ​និងនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារ​អាម៉េរិក​បានសម្រុក​ផលិត និង​នាំចេញ​ទៅកាន់អាម៉េរិកឱ្យ​បានមុនពេល​ការ​ដាក់ពន្ធ ទើប​ធ្វើឱ្យកំណើន​នៃការ​នាំចេញទៅកាន់អាម៉េរិក​កើនឡើង​ខ្ពស់​ដោយសម្រេច​បានរហូតដល់១២,៧​ពាន់​លានដុល្លារ។ ទន្ទឹមនឹង​ការ​ដាក់ពន្ធបដិកា​ពីអាម៉េរិក​ សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជាក៏បានប្រឈម​នឹង​បញ្ហាមួយទៀត គឺសង្គ្រាម​រវាង​កម្ពុជា​ជាមួយថៃ ដែលធ្វើឱ្យ​ការ​នាំចេញនាំចូលធ្លាក់ចុះច្រើន  ។ ប៉ុន្តែអ្វីដែលល្អ​ពី​សង្គ្រាម​រវាង​កម្ពុជា​ និងថៃ គឺការ​ងាកមកគាំទ្រ​ផលិតផលជាតិធ្វើឱ្យអ្នកផលិតក្នុងស្រុក​បង្កើន​ការ​ផលិត​ដើម្បីផ្គត់ផ្គង់​តម្រូវការជាក់ស្ដែង»។​
ដោយឡែក​សម្រាប់ស្ថានភាព សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា​ឆ្នាំ ២០២៦​នេះ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិ​តសចារ្យ​ ផាន់ ផល្លា ​បានមានប្រសាសន៍ថា នៅតែមានភាពមិនច្បាស់លាស់​ច្រើន ប៉ុន្តែសម្រាប់វិស័យធំៗដែលគាំទ្រ​ដល់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ ដូចជា ​វិស័យកាត់​ដេរ សម្លៀក​បំពាក់ ស្បែកជើង និង​ផលិតផល​ធ្វើដំណើរការ នឹង​នៅតែ​មាន​សញ្ញា​វិជ្ជមាន ដោយការ​បញ្ជាទិញ​មានលក្ខណៈល្អប្រសើរ ។
ជាមួយគ្នានេះ ដើម្បីគាំទ្រដល់​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​ឆ្នាំ២០២៦​ឱ្យនៅតែមានលក្ខណៈប្រសើរ រាជរដ្ឋាភិបាល​បានដាក់ចេញនូវកម្មវិធីជួយដល់អតីតពលករ​ដែលទើបត្រលប់​មកពីប្រទេស​ថៃវិញ ដោយជួយ​ស្វែង​រក​ការ​ងារ​ធ្វើ និង​បណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញ​។ ទន្ទឹមនេះដែរ រាជរដ្ឋាភិបាលក៏បានគិតគូរ​ពីការជំរុញការផលិតនូវ​ផលិតផលក្នុង​ស្រុក ដោយលើកទឹកចិត្ត​ដល់អ្នកផលិតផលផ្នែក​ពន្ធ និងគាំទ្រ​ហិរញ្ញវត្ថុ។ អ្វីដែលពិសេស​ យុទ្ធនាការ​បង្ក្រាប​បទល្មើស​អនឡាញ​ (Scam Online ) ក៏ជា​បច្ច័យដ៏ល្អសម្រាប់វិនិយោគិន​ និងទេសចរ​ នៅកម្ពុជា​ក្នុងរយៈពេល​មធ្យម​ និងរយៈពេល​វែង ៕