ភ្នំពេញ ៖ បន្ទាប់ពីកិច្ចប្រជុំពិសេសមួយរវាងភាគីកម្ពុជា និងភាគីថៃ កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ នៅប្រទេសម៉ាឡេស៊ី ក្រោមការសម្របសម្រួលរបស់ប្រធានប្ដូរវេនអាស៊ាន ភាគីទាំងពីរបានឯកភាពគ្នាលើបទឈប់បាញ់បន្ទាន់ ដោយចាប់អនុវត្តពីម៉ោង ១២៖០០ អធ្រាត្រ ឈានចូលថ្ងៃទី ២៩ កក្កដា ឆ្នាំ២០២៥។ យ៉ាងណាមិញ គិតមកដល់ថ្ងៃទី២៩ កក្កដា នេះ ភាគីទាំងពីរបានអនុវត្តតាមបទឈប់បាញ់ និងមិនមានការផ្ទុះអាវុធដាក់គ្នានោះទេ។ នេះបើតាមការឱ្យដឹងពីលោកជំទាវ ម៉ាលី សុជាតា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការពារជាតិកម្ពុជា ក្នុងឱកាសនៃការធ្វើសេចក្តីសង្ខេបព័ត៌មាន ស្តីពី «លទ្ធផលនៃការអនុវត្តបទឈប់បាញ់រវាងកម្ពុជា-ថៃ»។
លោកជំទាវ ម៉ាលី សុជាតា បានបន្តឱ្យដឹងថា នេះគឺជាជំហានដំបូងនៃការឆ្ពោះទៅរកការកាត់បន្ថយអរិយភាព និងស្ដារឡើងវិញនូវសន្តិភាព សន្តិសុខ ហើយក៏សបញ្ជាក់ឱ្យឃើញពីការប្ដេជ្ញាចិត្តយ៉ាងខ្ពស់ និងការអនុវត្តយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់របស់ថ្នាក់ដឹកនាំគ្រប់រូបនៃប្រទេសទាំង២។
បើទោះបីជាយ៉ាងនេះក្ដី ដើម្បីធានាដល់ប្រសិទ្ធភាពនៃការអនុវត្តបទឈប់បាញ់ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ភាគីទាំងពីរត្រូវអនុវត្តនូវលក្ខខណ្ឌមួយចំនួនរួមមាន៖ ទី១ បញ្ឈប់នូវការបាញ់គ្នា ទី២មិនឱ្យមានការចល័តទ័ព ឬការបន្ថែមទ័ព ទី៣ កងទ័ពភាគីទាំងពីរត្រូវរក្សានៅទីតាំងដដែលរាប់ចាប់ពីម៉ោង ១២ យប់ ថ្ងៃទី២៨ ខែកក្កដា និង ទី៤ ត្រូវបង្កើតក្រុមការងារទំនាក់ទំនងមួយដើម្បីធ្វើការងារជាមួយគ្នា។
បើតាមការគូសបញ្ជាក់របស់អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការពារជាតិខាងលើ ក្រៅពីលក្ខខណ្ឌទាំង៤ទៅ ក៏នឹងមានការរៀបចំកិច្ចប្រជុំក្រៅផ្លូវការនៃមេបញ្ជាការភូមិភាគ ក្នុងនោះមានភូមិភាគទី១ ភូមិភាគទី២ និងបញ្ជាការដ្ឋានការពារព្រំដែនច័ន្ទបុរី និងខេត្តត្រាតរបស់ភាគីថៃ និងជួបប្រជុំគ្នាជាមួយ នឹងយុទ្ធភូមិភាគទី៤ ទី៥ និងមេបញ្ជាការភូមិភាគ៣ ខាងភាគីប្រទេសកម្ពុជា។
លោកជំទាវបន្តមានប្រសាសន៍ថា៖
« ក្នុងការធានាបាននូវការឯកភាពគ្នានៃបទឈប់បាញ់ គឺត្រូវបង្កើតនូវយន្ដការតាមដាន និងត្រួតពិនិត្យមួយឡើង។ ក្នុងនោះក៏មានក្រុមអង្គេតការណ៍មួយដែលត្រូវបានបង្កើតឡើង ដើម្បីផ្ទៀងផ្ទាត់ និងធានាដល់ការអនុវត្តបទឈប់បាញ់។»
លើសពីនេះ ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី ក៏នឹងពិគ្រោះយោបល់ផងដែរជាមួយនឹងប្រទេសសមាជិកអាស៊ានដទៃទៀត ដើម្បីរួមចំណែកដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងសង្កេតការណ៍ ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងអំពីការប្ដេជ្ញាចិត្តក្នុងកម្រិតតំបន់លើការគាំទ្រសន្តិភាពនៅលើដីជាក់ស្ដែង។
ជាជំហានបន្ទាប់គឺនឹងមានការកោះប្រជុំគណៈកម្មាការព្រំដែនទូទៅ (GBC) នៅថ្ងៃទី ៤ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ ដែលកម្ពុជានឹងធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ។ ចំណុចមួយទៀត គឺភាគីទាំងពីរក៏បានយល់ព្រមគ្នាផងដែរក្នុងការបន្តឡើងវិញនូវទំនាក់ទំនងដោយផ្ទាល់រវាងនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេស រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិនៃប្រទេសទាំងពីរ។ ក្នុងនោះ រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេស និងរដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិនៃប្រទេសម៉ាឡេស៊ី កម្ពុជា និងថៃ ត្រូវបានណែនាំឱ្យបង្កើតយន្ដការលម្អិតសម្រាប់ការអនុវត្ត ផ្ទៀងផ្ទាត់ និងរាយការណ៍អំពីបទឈប់បាញ់ផងដែរ៕