" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-122984 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
រដ្ឋាភិបាលត្រៀម​រថយន្តជិត៥០០គ្រឿងដឹកពលរដ្ឋទៅ​ស្រុក​កំណើតក្នុងពេលបុណ្យភ្ជំុបិណ្ឌខាងមុខ ខណៈ​រថយន្ត ៥៦ គ្រឿង​ទៅកាន់​ភាគឦសាន
ភ្នំពេញ ៖ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានណែនាំទៅអភិ​បាលរាជធានីភ្នំពេញ ឱ្យត្រៀម​រៀបចំសេវា​រថយន្ត​ដោយឥតគិតថ្លៃ សម្រាប់ដឹកជញ្ជូនពលរដ្ឋទៅកាន់ស្រុកកំណើតនាឱកាសនៃពិធីបុណ្យភ្ជំបិណ្ឌនាពេលខាងមុខនេះ។
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានថ្លែងបញ្ជាក់បែបនេះនៅក្នុងពិធី “បើកការដ្ឋានសាងសង់ អគារមជ្ឈមណ្ឌលកណ្តាល អគារចំណត រោងជាង និង អគារវេជ្ជសាស្ត្រស៊ីក្លូត្រុង នៃមន្ទីរពេទ្យកាល់ម៉ែត” នាព្រឹកថ្ងៃទី១៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤នេះ។
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បាន​គូសបញ្ជាក់​ថា ៖ ការត្រៀម​រថយន្ត​សម្រាប់ដឹកនាំពលរដ្ឋធ្វើ​ដំណើរទៅកាន់ស្រុកកំណើតនាឱកាសនៃពិធីបុណ្យភ្ជំបិណ្ឌដែលមានចំនួនសរុបរហូតដល់ប្រមាណជិត៥០០គ្រឿងនេះ ក៏មានរថយន្តចំនួន៥៦គ្រឿងផងដែរសម្រាប់ដឹកជញ្ជូនប្រជាពលរដ្ឋទៅកាន់ប៉ែកឦសានផងដែរ ជាមួយនឹងការផ្តល់ជូននូវទឹកពិសារផងដែរ។
សូមជម្រាបថា ជារៀងរាល់ឆ្នាំ សម្រាប់ឱកាសនៃពិធីបុណ្យប្រពៃណីជាតិធំៗ ដូចជាបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ និងបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌជាដើម រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាតែងតែបានត្រៀមសេវារថយន្តសម្រាប់ដឹកជញ្ជូនបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ កម្មករ កម្មការិនី និយោជិត ក្នុងវិស័យឯកជន ក៏ដូចជាមន្ត្រីរាជការ ជាពិសេសពីរាជធានីភ្នំពេញ ទៅកាន់បណ្តាខេត្តនានានៅទូទាំងប្រទេស ដើម្បីធជួយកាត់បន្ថយចំណាយថ្លៃធ្វើដំណើរ ក៏ដូចជារក្សានូវសុខសុវត្ថិភាពផងដែរ។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា សម្រាប់ការផ្តល់ជូននូវសេវាដឹកជញ្ជូនចេញពីរាជធានីភ្នំពេញ ទៅតាមបណ្តាខេត្តក្រុងនានានៅទូទាំងប្រទេសនាឱកាសបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌខាងមុខនេះនឹងចាប់អនុវត្តនាព្រឹកថ្ងៃទី៣០ ខែកញ្ញា ដល់ថ្ងៃទី៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ ពោលគឺនៅមុន និងក្រោយភ្ជុំបិណ្ឌមួយថ្ងៃ។