ភ្នំពេញ៖ ក្រៅពីទីផ្សារប្រទេសជប៉ុនដែលកំពុងមានការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងនោះ គ្រាប់ស្វាយចន្ទីកម្ពុជាចំនួន១៤តោន ដែលត្រូវបានកែច្នៃសម្រេច ១០០ភាគរយ ដោយក្រុមហ៊ុន អ៊ែមភល អាហ្រ្គោប្រដាក់ ( Ample Agro) តាមរយៈការគាំទ្របច្ចេកទេស និងវាយតម្លៃពីក្រុមហ៊ុនដៃគូសហភាពអឺរ៉ុប ត្រូវបាននាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារប្រទេសអ៊ីតាលីជាលើកដំបូងនៅថ្ងៃទី៤ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ បន្ទាប់ពីក្រុមហ៊ុន MIRARTH Agri Tech ដែលមានមូលដ្ឋាននៅក្នុងខេត្តកំពង់ធំ ធ្លាប់បានប្រកាសធ្វើការនាំចេញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីកែច្នៃរួចទៅសហគមន៍អឺរ៉ុបចំនួន ២៥០តោន ដោយតាមការប៉ាន់ស្មានតម្លៃប្រមាណជាង ២០០លានដុល្លារអាម៉េរិក។
ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានចាត់ទុកថា ការនាំចេញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីកម្ពុជាលើកដំបូងទៅកាន់ប្រទេសអ៊ីតាលី គឺជាជំហានដ៏សំខាន់សម្រាប់ដំណាំស្វាយចន្ទី ដែលជាដំណាំយុទ្ធសាស្ត្រ ហើយឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការជំរុញការនាំចេញផលិតផលកែច្នៃ។ ជាមួយគ្នានេះ ការចូលទៅកាន់ទីផ្សារដែលមានតម្លៃខ្ពស់ដូចជាប្រទេសអ៊ីតាលី និងសហភាពអឺរ៉ុប មិនត្រឹមតែលើកកម្ពស់កេរ្តិ៍ឈ្មោះស្វាយចន្ទីកម្ពុជាប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងធានានូវការបន្ថែមតម្លៃកាន់តែច្រើនសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចជាតិផងដែរ។
ស្ថានទូតអង់គ្លេសប្រចាំកម្ពុជា កាលពីពេលកន្លងទៅថ្មីៗនេះធ្លាប់បានលើកឡើងថា៖ គ្រាប់ស្វាយចន្ទីកម្ពុជាស្ថិតក្នុងចំណោមគ្រាប់ធញ្ញជាតិល្អបំផុតនៅលើពិភពលោក ហើយអង់គ្លេសក៏មានមោទនភាពដែលបានគាំទ្រក្រុមហ៊ុន Ample Agro ក្នុងការចែករំលែករសជាតិដ៏អស្ចារ្យនៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទីកម្ពុជាទៅកាន់ពិភពលោក។
លោក Dominic Williams ឯកអគ្គរាជទូតវិសាមញ្ញ និងពេញសមត្ថភាពនៃចក្រភពអង់គ្លេសប្រចាំកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា៖
«ការនាំចេញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីកម្ពុជាគុណភាពខ្ពស់ទៅកាន់អឺរ៉ុប ជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយដែលអាចធ្វើទៅបានតាមរយៈការតភ្ជាប់ដែលបង្កើតឡើងដោយកម្មវិធីដៃគូពាណិជ្ជកម្ម។ យើងទន្ទឹងរង់ចាំមើលផលិតផលកម្ពុជាជាច្រើនទៀតមាននៅលើធ្នើផ្សារទំនើបរបស់ចក្រភពអង់គ្លេសក្នុងពេលឆាប់ៗនេះ ហើយដើម្បីពង្រឹងទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសទាំងពីរឱ្យកាន់តែស៊ីជម្រៅតាមរយៈពាណិជ្ជកម្ម ការច្នៃប្រឌិត និងភាពជោគជ័យរួមគ្នា»។
ទាក់ទងនឹងវិស័យស្វាយចន្ទីនេះ ឯកឧត្តម សំហេង បូរ៉ា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បានលើកឡើងថា៖
«ការនាំចេញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីកែច្នៃទៅកាន់សហភាពអឺរ៉ុប មិនត្រឹមជាភាពជោគជ័យសម្រាប់តែក្រុមហ៊ុនទេ ប៉ុន្តែគឺជាដំណាក់កាលដ៏សំខាន់ក្នុងដំណើរបេសកកម្មរបស់កម្ពុជាក្នុងការនាំយកទំនិញផលិតផលកម្ពុជា “Product of Cambodia” ទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ»។
ឯកឧត្តម បានមានប្រសាសន៍ថា ៖ ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម តាមរយៈក្រុមការងារជំរុញការនាំចេញបានដាក់ចេញនូវបេសកកម្មដ៏សំខាន់ក្នុងការនាំយក និងណែនាំទំនិញសក្តានុពលរបស់កម្ពុជាទៅកាន់ទីផ្សារពិភពលោក។ ក្រុមការងារជំរុញការនាំចេញនេះបានទទួលគោលការណ៍ក្នុងការជួយដល់អ្នកនាំចេញរបស់កម្ពុជា ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនានាក្នុងការនាំចេញ ក៏ដូចជាជួយផ្សារភ្ជាប់រវាងអ្នកទិញបរទេសជាមួយនឹងអ្នកនាំចេញកម្ពុជា សំដៅសម្រេចបានជាកិច្ចសន្យាទិញ-លក់តែម្តង។ ក្រសួងក៏បានរៀបចំ មជ្ឈមណ្ឌលសេវានាំចេញ ដើម្បីជួយផ្តល់ការប្រឹក្សាយោបល់ និងបណ្តុះបណ្តាលដល់អ្នកនាំចេញ ឬអ្នកមានបំណងនាំចេញក្នុងការស្វែងយល់បន្ថែមអំពីលក្ខខណ្ឌតម្រូវ ព័ត៌មានទីផ្សារ និងនិន្នាការជុំវិញសកលោក ដើម្បីជួយជំរុញដល់ការនាំចេញផងដែរ។
លោក អួន ស៊ីឡុត ប្រធានសមាគមស្វាយចន្ទីកម្ពុជា បានលើកឡើងថា ការនាំចេញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីលើកដំបូងទៅកាន់អឺរ៉ុបនេះជារឿងល្អ និងជាសញ្ញាវិជ្ជមានមួយ។ នៅអឺរ៉ុបតម្រូវការភូតគាមអនាម័យគឺខ្ពស់ ដូច្នេះ ការនាំចេញស្វាយចន្ទីទៅសហភាពអឺរ៉ុបនេះ បានបញ្ជាក់ពីស្តង់ដារម្ហូបអាហារកម្ពុជាអាចទទួលយកបាននៅលើទីផ្សាអន្តរជាតិ។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា ក្រៅពីបណ្តាប្រទេសមួយចំនួននៅក្នុងសហភាពអឺរ៉ុប វត្តមានគ្រាប់ស្វាយចន្ទីកែច្នៃ១០០%របស់កម្ពុជា ក៏កំពុងចរាចរណៅក្នុងប្រទេសជប៉ុនយ៉ាងទូលាយ ដែលត្រឹមតែនៅក្នុងកន្លែងលក់ទំនិញ Family Mart មានសាខារហូតដល់ជាង ១៦ ៣២០ទីតាំង ក៏ដាក់តាំងលក់គ្រាប់ចន្ទីកម្ពុជាផងដែរ។
យោងតាមក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ កម្ពុជាមានផ្ទៃដីប្រមូលផលស្វាយចន្ទីសរុបចំនួនជាង ៥៨ ម៉ឺនហិកតា ក្នុងនោះខេត្តចំនួន ១០ របស់កម្ពុជា មានផ្ទៃដីដាំដុះស្វាយចន្ទីច្រើនជាងគេរួមាន ខេត្តកំពង់ធំ ចំនួន ១៤៧ ៧០៣ហិកតា, ខេត្តក្រចេះ ១០២ ៥២០ ហិកតា, ខេត្តរតនគិរីចំនួន ៩៧ ២៥៨ ហិកតា, ខេត្តកំពង់ចាម ៤៦ ៥៨២ ហិកតា, ស្ទឹងត្រែង ៤៤ ២៥០ ហិកតា, ខេត្តត្បូងឃ្មុំ ៣៦ ៤០៣ ហិកតា, ខេត្តសៀមរាប ៣៥ ៩១៤ ហិកតា, ខេត្តព្រះវិហារ ២៨ ៩៦៥ ហិកតា, ឧត្តរមានជ័យ ១៣ ៨១៨ ហិកតា និងមណ្ឌលគិរី ៩ ៨៥៨ ហិកតា។
ចំណែកក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបានឱ្យដឹងថា៖ នៅឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៥ កម្ពុជារកចំណូលបានជាង ៧៥៣ លានដុល្លារ ពីការនាំចេញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីជិត ៦០ ម៉ឺនតោន កើនឡើង ៥៦,៦៧ ភាគរយ ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នា កាលពីឆ្នាំ ២០២៤ ដែលមានទឹកប្រាក់ ៤៨០ លានដុល្លារ។ ប្រទេសវៀតណាមជាទីផ្សារស្វាយចន្ទីធំជាងគេរបស់កម្ពុជា។
ដោយឡែក យោងតាមរបាយការណ៍សមាគមស្វាយចន្ទីកម្ពុជា នៅឆ្នាំ២០២៤ កម្ពុជាសម្រេចបានការប្រមូលទិន្នផលគ្រាប់ស្វាយចន្ទីចំនួន ៨៥ ម៉ឺនតោន ក្នុងនោះនាំចេញគ្រាប់ឆៅបានចំនួន ៨១ ម៉ឺន ៥ ពាន់តោន កើនឡើង ២១% គិតជាទឹកប្រាក់ ១ ពាន់ ១៥០ លានដុល្លារ កើន ២៦,១៥%។ ក្នុងនោះនាំចេញទៅវៀតណាមចំនួន ៧៩ ម៉ឺន ៥ ពាន់តោន៕