" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-149438 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
​រយៈពេល ៨​ខែ ​កម្ពុជាបាន​អនុម័​តគម្រោង​វិនិយោគជាង ៥២០ មានដើម​ទុនសរុបប្រមាណ ៧,៥ពាន់​លានដុល្លារ​អាម៉េរិក​
ភ្នំពេញ ៖ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥​នេះអាចចាត់ទុកបានថា​ជា​ឆ្នាំប្រវត្តិ​សាស្ត្រ​​ដែលកម្ពុជាទទួលបានគម្រោង​វិនិយោគ​យ៉ាងសន្ធឹកសន្ធាប់ ដោយក្នុងរយៈពេលត្រឹមតែ ៨ខែ​ និ​ង២សប្ដាហ៍ តាមរយៈក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា (CDC) ​បានសម្រេច​អនុម័ត​គម្រោង​វិនិយោគ​រហូតដល់ចំនួន ៥២០ ដែលមានដើមទុន​ចុះ​បញ្ជី​វិនិយោគរហូតដល់ ​៧,៥ពាន់​លានដុល្លារអាម៉េរិក ។ នេះបើតាម​របាយការណ៍របស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា ។​
​ឯកឧត្តម ជា វុទ្ធី អគ្គលេខាធិការ​នៃគណៈកម្មាធិការ​វិនិយោគកម្ពុជា ​​នៃក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា ៖ ចំនួន​គម្រោង​វិនិយោគដែលបានអនុម័ត​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៥នេះ គឺជា​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​របស់កម្ពុជា​ក្នុង​រយៈពេល​៣០ឆ្នាំ ដែលឯកឧត្ត​ម​បានបម្រើការ​​ងារនៅក្នុងក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​ ហើយទម្រាំដល់ដំណាច់ឆ្នាំ កម្ពុជាអាចនឹងបន្តទទួលបានគម្រោងវិនិយោគបន្ថែមទៀតជាមិនខាន។​
«កាលពីឆ្នាំ២០២៤​ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​បានអនុម័ត​គម្រោង​វិនិយោគសរុប​ចំនួន ​៤១៤​គម្រោង មានទឹក​ប្រាក់ចុះបញ្ជីវិនិយោគចំនួនប្រមាណ៦,៩​ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក ហើយឆ្នាំ២០២៤​ក៏ជា​ឆ្នាំដែល​មានការ​អនុម័ត​គម្រោង​វិនិយោគ​ច្រើនដូចគ្នា ប៉ុន្តែឆ្នាំ២០២៥នេះ វា​រឹតតែច្រើនទៅទៀត ។ អ្វីដែល​សំខាន់​ ការ​វិនិយោគនៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​ក្នុងរយៈពេលឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ជាគម្រោងដែល​យើងមិនធ្លាប់ទទួលបាន​ ដូចជា គម្រោង​វិនិយោគ​លើ​រោងចក្រ​ផលិត​សំបក​កង់​ឡាន គម្រោងវិនិយោគ​លើ​​រោងចក្រ​ផ្គុំ​ និង​ដំឡើង​រថយន្ត ដែលរ​ហូតមកដល់ពេលនេះ យើង​មានគម្រោង​រោងចក្រ​ផ្គុំ​ និងដំឡើង​រថយន្តជាច្រើន​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា»។
ឯកឧត្តម​ក៏បានលើកឡើងឱ្យដឹងដែរថា តាមរយៈការ​ទទួលបានគម្រោងវិនិយោគ​ជាប​ន្ត​បន្ទាប់​នេះ បាន​បង្កើតការងារ​ជូនពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ជាច្រើនម៉ឺនកន្លែង​ ជាពិសេស​ក្នុងពេល​ដែលពលករ​ខ្មែរត្រលប់មកពីប្រទេសថៃវិញ ដែលកម្ពុជា​មានការងារជាច្រើនសម្រាប់ផ្ដល់ជូនពួកគាត់​ធ្វើ ជាមួយនឹ​ងការទទួលបានប្រាក់ខែសមរ​ម្យ​ផងដែរ ៕