ម្ចាស់អាជីវកម្មក្នុងខេត្តកំពង់ធំកាន់តែទទួលបានការយកចិត្តទុកដាក់ផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ
កំពង់ធំ ៖ ជាការចូលរួមចំណែកដោះស្រាយបញ្ហាផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដល់ប្រជាកសិករ និងអាជីវករ ក្រុមការងារអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចមូលដ្ឋាន និងទីផ្សារផលិតផលខ្មែរប្រចាំខេត្តកំពង់ធំ បានរៀបចំវេទិកាសាធារណៈស្តីពី «ដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុក្នុងវិស័យកសិកម្ម សិប្បកម្ម និងពាណិជ្ជកម្ម» នាថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះ នៅសាលប្រជុំនៃសាលាខេត្តកំពង់ធំ។
ក្នុងវេទិកាដ៏មានប្រយោជន៍នេះ មិនត្រឹមតែមានការចូលរួមពីអភិបាលរងខេត្តកំពង់ធំ អនុប្រធានគណៈកម្មធិការខេត្តកំពង់ធំជំរុញចលនាភូមិមួយផលិតផលមួយប៉ុណ្ណោះទេ ក៏មាននូវវត្តមានដៃគូពាក់ព័ន្ធដើម្បីពិភាក្សា រួមមានដូចជាថ្នាក់ដឹកនាំតំណាងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ថ្នាក់ដឹកនាំតំណាងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ អ្នកតំណាងមន្ទីរកសិកម្ម តំណាងធនាគារ (ARDB, SMEB, Sathapana Bank) សហគ្រិនខ្មែរ និងតំណាងសហគមន៍កសិកម្ម ម្ចាស់សហគ្រាសជាសមាជិកភូមិមួយផលិតផលមួយ សិប្បករ ពាណិជ្ជករ អាជីវករ ក្នុងខេត្តកំពង់ធំ សរុប ១៥៤រូប។
តាមរយៈវេទិកានេះផងដែរ គ្រប់ភាគីបានចូលរួម និងជជែកជាក្រុមដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈម ដែលផ្ដោតលើហិរញ្ញប្បទាន (Loan) និងលទ្ធភាពទទួលបានហិរញ្ញវត្ថុ (Access to Finance) ដោយផ្ដោតទៅលើ ៥ចំណុចសំខាន់ៗគឺ ឥណទានមានរយៈពេលកំណត់ Term Loan (TL) ឥណទានវិបារូបរ៍ (Overdraft  ឬ OD) ការផ្តល់ប្រាក់កម្ចីឡើងវិញ (Loan Refinance) ការប្ដូរលក្ខខណ្ឌឥណទាន(Restructuring Loan) និងថវិការជំនួយឥតសំណង(សហគ្រិនខ្មែរ KE)។
ទន្ទឹមនឹងនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សួង ណយ អនុប្រធានគណៈកម្មាធិការជាតិជំរុញចលនាភូមិមួយផលិតផលមួយនៃទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ដ្រី បានថ្លែងពីយុទ្ធសាស្ត្ររបស់លោក និងក្រុមការងារអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចមូលដ្ឋាន និងទីផ្សារផលិតផលខ្មែរខេត្តកំពង់ធំ៖