" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-76477 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
World Bank ៖ ការរើបឡើងវិញនៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាមានសន្ទុះ​ស្វាហាប់ជាងមុន ចាប់តាំងពីត្រីមាសទី២ ឆ្នាំ២០២២
ភ្នំពេញ ៖ របាយការណ៍របស់ធនាគារពិភពលោកចេញផ្សាយនៅថ្ងៃទី៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២២  បានឱ្យដឹង​ថា សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជាកំពុងងើបឡើងវិញបានល្អ បន្ទាប់ពីការផ្ទុះជំងឺកូវីដ-១៩ ហើយការរើបឡើងវិញនៃសេដ្ឋកិច្ចមានសន្ទុះ​ស្វាហាប់ជាងមុន ចាប់តាំងពីត្រីមាសទី២ ឆ្នាំ២០២២ មក ប៉ុន្តែកត្តាអវិជ្ជមាននានាដែលកំពុងកើតឡើង​លើសកលលោក អាចបង្កហានិភ័យដល់ទស្សនវិស័យវិជ្ជមានសម្រាប់​កំណើន​ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានខែខាងមុខ។
​​នៅក្នុង​របាយការណ៍​បច្ចុប្បន្នភាពសេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជាសម្រាប់ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២២ ធនាគារពិភពលោក​ព្យាករថា កម្ពុជា​មាន​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច ៤,៨ភាគរយនៅក្នុង​ឆ្នាំ២០២២ ក្នុងនោះ​ការងើបឡើងវិញនៃសេដ្ឋកិច្ចក្រោយសម័យមានជំងឺរាតត្បាតមាន​សន្ទុះ​កើនឡើង មួយផ្នែកដោយសារការស្ទុះងើបឡើងវិញនៃវិស័យទេសចរណ៍។
ឧស្សាហកម្មកាត់ដេរ ទំនិញធ្វើដំណើរ និងការនាំចេញស្បែកជើងរបស់កម្ពុជានៅរក្សា​បាន​ភាពស្វិតស្វាញ​របស់​ខ្លួន​។ វិស័យសេវាកម្ម ជាពិសេសផ្នែក​ធ្វើដំណើរនិងទេសចរណ៍ មានដំណើរការ​បានល្អក្រោយពេលរដ្ឋា​ភិបាល​ដាក់ចេញនូវយុទ្ធសាស្ត្រ “រស់នៅជាមួយកូវីដ-១៩” នាចុងឆ្នាំ២០២១ ហើយចំនួន​សរុបនៃការមកដល់របស់​ភ្ញៀវអន្តរជាតិបានកើនឡើងជាលំដាប់ រហូតដល់ទៅ ១,២លាននាក់ក្នុងរយៈពេលប្រាំបួនខែដំបូងនៃឆ្នាំ២០២២។ ទំនុកចិត្តរបស់ធុរកិច្ច​និង​អ្នកប្រើប្រាស់បានកើនឡើង អម​ដោយ​ការ​កើនឡើងនៃការវិនិយោគក្នុងប្រទេស​ និងពីក្រៅប្រទេសផងដែរ។
កំណើនសេដ្ឋកិច្ចត្រូវបានព្យាករថានឹងកើន ៥,២ភាគរយនៅឆ្នាំ២០២៣ ព្រោះថា​កំណើននៃការជួលមនុស្សធ្វើការនឹងកាន់តែជួយដល់ការកើនឡើងនៃការទទួលទានប្រើប្រាស់ក្នុងស្រុក អមដោយការធ្លាក់ចុះនៃអតិផរណា។
លោកស្រី ម៉ារៀម ស័រមែន នាយិកាធនាគារពិភពលោកប្រចាំប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា កម្ពុជា និងឡាវ មានប្រសាសន៍ថា ចាប់តាំងពីត្រីមាសទី២ ឆ្នាំ២០២២ មក ការរើបឡើងវិញនៃសេដ្ឋកិច្ចមានសន្ទុះ​ស្វាហាប់ជាងមុនមួយផ្នែកដោយសារ​ភាពស្វិតស្វាញនៅតែបន្តមាន​នៅ​ក្នុង​ការនាំចេញផលិតផលសម្លៀកបំពាក់ ទំនិញធ្វើដំណើរ និងស្បែកជើង។
វិស័យសេវាកម្ម ជាពិសេសឧស្សាហកម្មធ្វើដំណើរ និងទេសចរណ៍ ក៏មានភាពប្រសើរឡើងផងដែរ ជាមួយនឹងការកើនឡើងជាលំដាប់នៃចំនួនមកដល់របស់​ភ្ញៀវអន្តរជាតិ ដែល​ជាលទ្ធផលនៃការអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្រ “រស់នៅជាមួយកូវីដ-១៩” ដែលកម្ពុជា​បាន​ដាក់​ចេញ​កាលពីចុងឆ្នាំកន្លងទៅ។
លោកស្រីបានបន្តថា ដើម្បីការពារសេដ្ឋកិច្ចរបស់ខ្លួនពីផលប៉ះទង្គិចពីការធ្លាក់ចុះនៃតម្រូវការនៅក្រៅប្រទេស​ កម្ពុជាគួរចាត់វិធានការដើម្បីពង្រឹងជំហរសារពើពន្ធរបស់ខ្លួន និងលើកកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុក ជាពិសេសឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍ដ៏ទាក់ទាញរបស់ខ្លួនសម្រាប់​ពិភពលោក។
លោកស្រី ស័រមែន ​ថ្លែងបន្តថា ​៖
“ប្រាក់​ចំណូល​បាន​កើន​ឡើង​ ដោយ​សារ​ការ​ស្ទុះ​ងើប​ឡើង​វិញ​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច និង​ភាព​ប្រសើរ​ឡើងនៃ​ផ្នែក​រដ្ឋបាល​។ ​ការពង្រីក​មូលដ្ឋាន​ពន្ធ​នឹង​ជួយ​ធានាបាន​នូវ​ធនធាន​ចាំបាច់សម្រាប់​លើកកម្ពស់​​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា និងសម្រាប់​ទប់ទល់សភាពការណ៍នៅពេលមាន​ការ​ធ្លាក់​ចុះ​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុង​ចំណោម​ដៃគូ​ពាណិជ្ជកម្ម​ធំៗ​។ វិស័យ​ទេសចរណ៍ និង​បដិសណ្ឋារកិច្ច ​គឺ​ជា​ផ្នែកដ៏​មាន​សក្ដានុពល​សម្រាប់​កំណើនទៅថ្ងៃមុខ។”
ឆ្ពោះទៅអនាគតវែងឆ្ងាយ សេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជាត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងបន្តឈានទៅដល់អត្រាកំណើនប្រហែល ៦ភាគរយ នៅពេលដែលទេសចរណ៍អន្តរជាតិ និងក្នុងស្រុកបង្កើនអនុភាពកាន់តែរឹងមាំ។ ការចូលរួមរបស់កម្ពុជា​នៅក្នុងកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មដែលបានចុះហត្ថលេខាកាលពីពេលថ្មីៗនេះ ក៏អាចជំរុញវិស័យកសិកម្ម និងឧស្សាហកម្មកែច្នៃកសិផល ឱ្យ​កាន់តែមានសន្ទុះឡើងទៀតដែរ៕