ការរក្សាបានស្ថិរភាពអត្រាប្តូរប្រាក់រៀលបានរួមចំណែកគ្រប់គ្រងសម្ពាធអតិផរណា
ភ្នំពេញ ៖ ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ បានលើកឡើងថា ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានថ្លឹងថ្លែងការអនុវត្តនយោបាយរូបិយវត្ថុ និងបន្តរក្សាឱ្យមានស្ថិរភាពអត្រាប្តូរប្រាក់រៀល សំដៅការពារអំណាចទិញរបស់ប្រាក់រៀល ដើម្បីរួមចំណែកគ្រប់គ្រងសម្ពាធអតិផរណា។
ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានថ្លែងថា  ក្រោមឥទ្ធិពលនៃការកើនឡើង​ថ្លៃ​ប្រេង និង​ម្ហូប​អាហារពិភពលោក អតិផរណានៅកម្ពុជាបានកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់ដល់ ៧,២% នៅខែឧសភា ដែលជាកម្រិតខ្ពស់បំផុតក្នុងរយៈពេលជាង ១ ទសវត្សរ៍ចុងក្រោយ។ ក្នុងស្ថានភាពនេះ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានថ្លឹងថ្លែងការអនុវត្តនយោបាយរូបិយវត្ថុ ដើម្បី​គ្រប់គ្រងសម្ពាធអតិផរណាផង និង​គាំទ្រការស្តារកំណើន​សេដ្ឋកិច្ចផង។
ទី២ ការតម្រង់ទិសអត្រាប្តូរប្រាក់នៅលើទីផ្សារ (exchange rate guidance) តាមរយៈការកំណត់អត្រាប្តូរប្រាក់ផ្លូវការរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។ ក្នុងនាមជាអាជ្ញាធររូបិយវត្ថុ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាមានតួនាទីរក្សាតម្លៃប្រាក់រៀល ហើយនិងកំណត់អត្រាប្តូរប្រាក់ផ្លូវការមួយសមស្រប ផ្អែកលើស្ថានភាពទីផ្សារប្តូរប្រាក់ ដើម្បីរួមចំណែករក្សាលំនឹងម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។ ក្រៅពីនេះ អត្រាប្តូរប្រាក់ផ្លូវការបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់សម្រាប់ការចុះបញ្ជីគណនេយ្យ និងការទូទាត់នានារបស់ក្រសួង-ស្ថាប័នរដ្ឋនិងវិស័យឯកជន និង
ទី៣ ការគ្រប់គ្រងសន្ទនីយភាពក្នុងកម្រិតសមស្រប ដោយការបញ្ចេញសន្ទនីយភាពជារៀល តាមរយៈ​ប្រតិបត្តិការផ្តល់សន្ទនីយភាពដោយមាន​ការធានា (LPCO) និងការស្រូបយកសន្ទនីយភាពលើសក្នុងប្រព័ន្ធធនាគារដោយមូលបត្រអាចជួញដូរបាន (NCD)។
“ការបន្តរក្សា​ស្ថិរភាព​អត្រា​ប្តូរ​ប្រាក់ ៖ ដោយសារប្រាក់ដុល្លារអាមេរិកមាន​និន្នាការ​ឡើងថ្លៃនៅលើ​ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​ ប្រាក់​រៀល​នឹង​បន្ត​ប្រឈមនឹងសម្ពាធ​ធ្លាក់ថ្លៃ។ ដូច្នេះ ធនាគារ​​​ជាតិ​​នៃ​កម្ពុជា​​នឹង​បន្តប្រើប្រាស់ឧបករណ៍​នយោបាយ​រូបិយ​វត្ថុចាំបាច់នានា​ ក្នុង​ការ​រក្សា​តម្លៃ​ប្រាក់​រៀល​ឱ្យមានស្ថិរភាព ដើម្បីការពារអំណាចទិញរបស់រូបិយ​វត្ថុ​ជាតិ ក៏​ដូចជា​​ប្រាក់ចំណូល​របស់ប្រជាពលរដ្ឋ​ងាយរងគ្រោះ។ ក្នុង​ទិស​ដៅនេះ ការបន្តជំរុញ​ការ​ប្រើ​ប្រាស់​​ប្រាក់​រៀល​ពី​គ្រប់​មជ្ឈ​ដ្ឋាន​​ទាំង​អស់​ ទាំង​វិស័យសាធារណៈ វិស័យឯកជន និង​ប្រជាពល​រដ្ឋ​​ទូទៅ ពិត​ជា​មាន​សារៈ​សំខាន់​​ណាស់​ក្នុង​ការលើក​កម្ពស់​តម្លៃ​ប្រាក់​រៀល​ដោយ​ផ្ទាល់ និង​ពង្រឹង​​ប្រសិទ្ធ​ភាព​​ឧបករណ៍​នយោបាយ​រូបិយវត្ថុជារួម”
សូមបញ្ជាក់ថា អត្រាប្តូរប្រាក់រៀលធៀបនឹងដុល្លារអាមេរិកមានស្ថិរភាពល្អ ជាមធ្យមមានកម្រិត ៤.០៨៦ រៀល ក្នុងមួយដុល្លារអាមេរិក ប្រហាក់ប្រហែលនឹងគ្រាដូចគ្នាឆ្នាំ២០២១ ប៉ុន្តែថយចុះ ១% ធៀបនឹងអត្រាមធ្យមនៅគ្រាដូចគ្នាឆ្នាំ ២០១៦-២០១៩។ គួររំលេចថា ក្នុងអំឡុងពេលវិបត្តិកូវីដ១៩ ប្រាក់រៀលបានរងសម្ពាធថយថ្លៃ ដែលជាចម្បងដោយសារការថយចុះតម្រូវការប្រាក់រៀលក្នុងបរិការណ៍នៃភាពទន់ខ្សោយសកម្មសេដ្ឋកិច្ច ការបញ្ចេញប្រាក់រៀលនៃនយោបាយសារពើពន្ធ ដើម្បីគាំទ្រសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម និងការចុះលំហូរទុនពីក្រៅប្រទេស។ ប៉ុន្តែសម្ពាធនេះបានថមថយមកវិញ ដោយសារការងើបឡើងនៃសេដ្ឋកិច្ច និងលំហូរទុនចូលពីក្រៅប្រទេស៕