" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-67059 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុរកចំណូលបានជាង ២២ លានដុល្លារ ក្នុងត្រីមាសទី១ ឆ្នំា២០២២
ភ្នំពេញ ៖ កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ (ក.ស.ស) មានចំណូលសរុបចំនួន ៩០ ៣៨៣ ០៥៤ ០០០រៀល ក្នុងត្រីមាសទី១ ឆ្នំា២០២២ (ជាង ២២ លានដុល្លារ) កើនឡើងជាងក្នុងត្រីមាសទី១ ឆ្នំា២០២១ ចំនួន ៩ ០៩១ ៩៤១ ០០០រៀល ស្មើនឹង១១,១៨% និងចំណេញសុទ្ធក្នុងការិយបរិច្ឆេទចំនួន ៣៣ ០៤១ ៨៥៤ ០០០រៀល ថយចុះចំនួន ៣ ៧៦៣ ៣៥២ ០០០រៀល ស្មើនឹង ១០,២៣%។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ ក.ស.ស ដែលត្រូវបានចេញផ្សាយនៅផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ អគ្គនាយកកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ បានថ្លែងថា លទ្ធផលនេះបណ្តាលមកពីបរិមាណកុងតែន័រ និងទំនិញរាយឆ្លងកាត់ ក.ស.ស មានការកើនឡើង ប៉ុន្តែការ ចំណេញពីអត្រាប្តូរប្រាក់យ៉េន (មិនទាន់សម្រេច) មានការថយចុះធៀបនឹងត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០២១ ។ ដោយឡែក ក្នុងត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០២២ កុងតែន័រ ដែលបានឆ្លងកាត់ កសស មានចំនួន ១៩៨ ១៨២ TEUs ពោលគឺ កើនឡើងចំនួន ២៧ ៨១២ TEUs ស្មើនឹង ១៦,៣២% បើធៀបនឹងត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០២១ ។
ក.ស.ស នឹងបន្តកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង ដើម្បីបំពេញសេវាកម្ម អាជីវកម្មឱ្យកាន់តែប្រសើរ និងសម្រេចបានលទ្ធ ផលខ្ពស់ជាប្រយោជន៍ដល់ភាគហ៊ុនិករបស់ខ្លួន។ ក.ស.ស បានពង្រឹងប្រសិទ្ធភាពការងារ និងការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបន្ថែមទៀត ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងកំណើនតម្រូវការសេវាកម្មរបស់អតិថិជន និងការរីកចម្រើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ បានថ្លែងបន្តថា ដោយសារតែមានការកើនឡើងនូវបរិមាណទំនិញ និងកុងតែន័រឆ្លងកាត់ ក.ស.ស បានធ្វើការកែសម្រួលផែ ច្រាំងថ្មី (សាងសង់ឆ្នាំ១៩៦៩, ប្រវែង ៣៥០ ម៉ែត្រ) ទៅជាចំណតផែកុងតែន័រប្រវែង ២៤៣ ម៉ែត្រ ដើម្បីក្លាយជា ចំណតកុងតែន័រមួយបន្ថែមទៀត ដែលបច្ចុប្បន្នមានត្រឹមតែពីរចំណតប៉ុណ្ណោះ។
ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់ទៀតថា ក.ស.ស បាន នឹងកំពុងអនុវត្តគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ផែកុងតែន័រថ្មី (ជំហានទី១) ប្រវែង ៣៥០ ម៉ែត្រ និងមានជម្រៅទឹក ១៤,៥ ម៉ែត្រ រួមបញ្ចូលទាំងការបំពាក់គ្រឿងចក្រលើកដាក់កុងតែន័រទំនើប ប្រភេទ QC ចំនួន ០៣ គ្រឿង និងប្រភេទ RTG ចំនួន ០៩ គ្រឿង រថលើកកុងតែន័រទទេ (Empty Reach Stacker) ចំនួន ០២ គ្រឿង ក្បាលសណ្តោងកុងតែន័រ ចំនួន ១៦ គ្រឿង និងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងចំណតផែកុងតែន័រស្វ័យប្រវត្តិកម្ម ០១ កំភ្លេ។ សម្រាប់ចំណតផែកុងតែន័រថ្មី នេះ អាចអនុញ្ញាតឱ្យនាវាដឹកជញ្ជូនកុងតែន័រធុនធំក្នុងតំបន់ចូលចតនៅ ក.ស.ស បាន ដែលនឹងធ្វើឱ្យឧបសគ្គអំពីជម្រៅទឹកសម្រាប់កំពង់ផែត្រូវបានដោះស្រាយ ព្រមទាំងតម្លៃដឹកជញ្ជូនតាមសមុទ្រ (Ocean Freight Cost) មានតម្លៃប្រហាក់ប្រហែលបណ្តាប្រទេសជិតខាង និងក្នុងតំបន់ ដែលជាការរួមចំណែកដល់ការជួយសម្រួលផ្នែកពាណិជ្ជកម្ម និងការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចសង្គមកម្ពុជា។
តាមការរំពឹងទុកគម្រោងនេះនឹងគ្រោងបញ្ចប់ការសាងសង់នៅពាក់កណ្តាល ឆ្នាំ២០២៥ ហើយសមត្ថភាពលើកដាក់កុងតែន័រដល់ ១ ១៥០ ០០០ TEUs ក្នុង ១ឆ្នាំ នៅពេលដែលចំណតផែកុងតែន័រនេះដាក់ឱ្យប្រតិបត្តិការនៅឆ្នាំ២០២៥ ខាងមុខ។ គិតត្រឹមថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ នេះដែរ ទ្រព្យសកម្មសរុបរបស់កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ មានចំនួន ១ ៤២៨ ៥២៤ ៧៣៥ ០០០រៀល កើនឡើងចំនួន ១ ៣៧៥ ០៦៥ ០០០រៀល ស្មើនឹង ០,១០% និងមូលធនសរុប មានចំនួន ៨១៦ ៩៣៦ ០១៣ ០០០រៀល កើនឡើងចំនួន ៣៣ ០៤១ ៨៥៤ ០០០រៀល ស្មើនឹង ៤,២២%៕