រដ្ឋាភិបាលកំណត់​យក​វិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ ឧស្សាហកម្ម​ ថាមពល​ស្អាត ទេសចរណ៍ កសិកម្ម និង​បច្ចេកវិទ្យា​ជាអា​ទិភា​ពទាក់ទាញវិនិយោគិន
ភ្នំពេញ ៖ វិស័យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ថាមព​លស្អាត ទេសចរណ៍ កសិកម្ម​ និងបច្ចេកវិទ្យា​ គឺជាវិស័យ​ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជាបានដាក់​ក្នុងវិស័យអាទិភាព ទាក់ទាញ វិនិយោគិន​បរទេស​ចូលមក​បណ្ដាក់​ទុនវិ​និយោ​គបន្ថែមទៀត ។ នេះបើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់​សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃ​ព្រះរា​ជា​ណា​ចក្រក​ម្ពុ​​ជា​ក្នុងជំនួប​ជាមួយ​អគ្គ​រាជទូត​នៃប្រទេស​អេមីរ៉ាតអារ៉ាប់រួម​ប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​នៅថ្ងៃទី​១៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ ។
សម្ដេច​ធិបតី​បាន​មានប្រសាសន៍ថា ការវិនិយោគលើវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ថាមពលស្អាត ទេសចរណ៍ កសិកម្ម បច្ចេកវិទ្យា និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ គឺជាអា​ទិភា​ព​រ​ប​ស់​រា​ជរ​ដ្ឋា​​ភិ​បា​ល​ក​ម្ពុ​ជា​ក្នុ​ង​កា​រស​ម្រេ​ច​​បាន​នូ​វ​កំ​ណើ​ន​ការងារ សមធម៌ ប្រសិទ្ធភាព និងចីរភាព ដើម្បីអភិវឌ្ឍកម្ពុជាប្រកបដោយភាពធន និងបរិយាប័ន្ន។ ជាក់ស្ដែង ក្នុងវិស័យថាមពលស្អាត បច្ចុប្បន្ន ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានសម្រេ​ច​នូ​វ​កា​រ​ប្រើប្រា​​ស់​ថា​មព​ល​ស្អា​ត​ចំ​នួ​​ន​ ៦២ភាគរយ​​នៃការប្រើប្រាស់ថាមពលសរុប និងបានដាក់ចេញនូវទិ​ស​ដៅជំ​​រុ​ញកា​រ​ប្រើ​ប្រា​​ស់​ថាម​​ពល​​ស្អា​តឱ្យបានដល់ ៧០ភាគរយ ត្រឹមឆ្នាំ២០៣០ ព្រមទាំងបាន​ប​ញ្ឈ​ប់​ទាំ​ង​ស្រុងនូវការបង្កើតរោ​ងច​ក្រ​ដំ​ណើរការដោ​យថាមពលធ្យូងថ្ម ដោយជំនួសមកវិញនូវគម្រោង​អភិវឌ្ឍ​ថាម​ពល​ក​កើត​ឡើងវិញ ។
ឯកឧត្តម​ Obaid Saeed Obaid Bintaresh Aldhaheri ឯគអគ្គ​រាជទូ​ត​នៃប្រទេស​អេមីរ៉ាតអារ៉ាប់រួម​ ប្រចាំ​កម្ពុ​ជា​​បាន​មានប្រសាសន៍​ ក្នុង​បេសកកម្ម​ការទូត​របស់​លោកនៅប្រទេស​កម្ពុជា លោកនឹង​បន្តព្រឹង​ និង​ពង្រី​ក​ការ​​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​បន្ថែមទៀត​លើ​វិស័យ​ជាច្រើន​ រួមមាន​ពាណិជ្ជកម្ម វិនិយោគ​ ហេដ្ឋា​រច​នា​សម្ព័ន្ធ​ ដឹក​ជញ្ជូន កសិកម្ម ថាមពល​និងទេសចរណ៍  ។
រាជរដ្ឋាភិបាល​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា បាន​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ជាច្រើន រួមមានផ្លូវ ស្ពាន​ ដោ​យចំ​ណាយថវិកា​អស់រាប់ពាន់​លានដុល្លារ​អាមេរិក​ ជាក់​ស្ដែង​គ្រាន់តែស្ពាន​ឆ្លងទន្លេ​៣ខ្សែ​ រួមមាន​ស្ពាន ឆ្លង​ទន្លេ​បាសាក់​ព្រែក​ប្រា ចាក់​អង្រែ ស្ពាន​ ឆ្លងទន្លេពីផ្លូវជាតិ​លេខ​១ទៅល្វា​ម និង​ស្ពានឆ្លងទន្លេមេគង្គ​នៅខេត្ត​ក្រចេះ ចំណាយថវិកា​អស់ជិត​៤០០លានដុល្លា​រអាមេរិកទៅហើយ ហើយក៏មានស្ពាន ថ្នល់​ជាច្រើនទៀត ដែលកំពុង​សាងសង់​និងគ្រោង​បើកការដ្ឋានសាងសង់​ មានតម្លៃរាប់រយលានដុល្លារ​អាមេរិក ។​ទាំង​នេះ គ្រាន់តែជា​គម្រោ​ងដែល​វិនិយោគ​ដោយ​រដ្ឋ​ប៉ុណ្ណោះ នៅមានគម្រោង​វិនិយោគជាច្រើនទៀត​ដែល​វិនិយោគដោយវិស័យឯកជន ដែលផ្ដោតលើ​វិស័យ​អាទិភាពរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ។​
បើតាម​របាយការណ៍របស់​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាចេញផ្សាយនៅពេលថ្មីៗនេះដែរ ក្នុង​ខែមេសា​ឆ្នាំ ២០២៤​កន្លងទៅ​នេះ គម្រោង​វិនិយោគ​ចំនួន២២​ដែលបានអនុម័ត​ឱ្យដំណើរការ​វិនិយោគ​​ គឺសុទ្ធតែគម្រោ​ងក្នុង​វិស័យឧស្សាហកម្ម ដែលមានទុនវិនិយោគជាង​៣០០លានដុល្លា​រអាមេរិក​។
របាយការណ៍របស់​ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​កាលពី​ដើមឆ្នាំ ២០២៤ ក៨បាន​បង្ហាញផងដែរថា គម្រោង​ដែល​ស្ថិតក្នុងវិស័យអាទិភាព​របស់រដ្ឋាចំនួន​៦គម្រោងធំ មានទុនវិនិយោគ រហូតដល់ជាង​២,១ពាន់លានដុល្លារ​អាមេរិក ចាក់បញ្ចូល​ក្នុងសេដ្ឋកិច្ច​​ដែល​នឹង​បម្រើ​ឱ្យសេដ្ឋកិច្ច​ពាណិជ្ជកម្ម និង​ចំណូល​របស់ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ផងដែរ ៕​