តំបន់​ជុំវិញព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិតេជោ​កំពុង​ទាក់ទាញចិត្ត​វិនិយោគិន​ចិន
ភ្នំពេញ ៖ តំបន់​ជុំវិញព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិ​តេជោ ស្ថិតនៅក្នុង​ស្រុកកណ្ដាល​ស្ទឹង​ខេត្តកណ្ដាល​ កំពុង​ពេញនិយម​សម្រាប់​វិនិយោគិន​ចិន​ក្នុងការ​ស្វែងរកការ​វិនិយោគរបស់ខ្លួន​ទៅតាមជំនាញ ​និ​ងវិស័យ​អាទិភាព ជាបណ្តាក្រុមហ៊ុនរបស់ជនជាតិចិន​កំពុងស្វែងរកដីធ្លី​សម្រាប់​គម្រោង​វិនិយោគរបស់ខ្លួន ។​
លោកស្រី តាំង​ ហួរ អគ្គនាយិកា​ក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ AMATAK Property Service ​បាន​មាន​ប្រ​សា​សន៍​ មួយរយៈចុងក្រោយនេះ អ្នកវិនិយោគជនជាតិចិន ហាក់​មានកា​រចាប់អារម្មណ៍ខ្លាំង​ទៅលើ​តំបន់​ជុំវិញ​ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិ​តេជោ ឬព្រលាយន្តហោះអន្តរជាតិភ្នំពេញថ្មី​នៅក្នុងទឹកដី​នៃស្រុកកណ្ដាល​ស្ទឹង​ខេត្ត​កណ្ដាល​ ។​
លោកស្រីបន្តថា​ ៖
“ថ្វីត្បិតតែ​បច្ចុប្បន្ននេះ ការទិញលក់​អចលនទ្រព្យ ​ជាពិសេស​ដីធ្លី​​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​ការ​ថមថយ​បន្តិចពិ​តមែន ប៉ុន្តែភ្ញៀវ​ចិន​នៅតែបន្ត​ស្វែងរកទីតាំង​វិនិយោគ​នៅតំបន់ជុំវិញព្រលាន​យន្ត​ហោះ ​ដូច្នេះយើងអាច​សន្និដ្ឋានបានថា​ តំបន់ជុំវិញព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិ​តេជោ​នៅតែមានសក្ដានុពល​​ក្នុង​ការ​ទាក់ទាញវិនិយោគិន​បរទេស ជាពិសេសវិនិយោគិន​ជនជាតិ​ចិន​។”
លោក​ស្រីបន្ថែមថា​ ៖
“ក្រៅពីតំបន់ជុំវិញព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិតេជោ ក៏ឃើញថា​តំបន់​នៅតាម​បណ្ដោ​យ​ផ្លុវ​​ក្រវាត់ក្រុងទី​​៣​ក៏មានសក្ដានុពល​ក្នុងការទាក់ទាញ​អ្នកវិនិយោគ​ខ្លាំងដែរ ដោយ​អ្នកវិនិយោគជាច្រើន​​បាន​សម្លឹង​រកមើលឱកាស​ក្នុងការ​បណ្ដាក់ទុនវិនិយោគលើគម្រោងនានា នៅតំបន់តាមបណ្ដោយផ្លូវ​ក្រវាត់ក្រុងទី​៣ ជាពិសេសគឺនៅតំបន់ដែល​ឆ្ងាយពីក្រុង​ភ្នំពេញ ដោយតំបន់​ស្ថិតនៅចំងាយ​ប្រមាណ២០ ទៅ ៣០​គីឡូម៉ែត្រពីក្រុង ជាតំបន់ដែលកំពុង​មានការទាក់ទាញខ្លាំង។”
លោកស្រីបានបញ្ជាក់ថា ​៖
“កាលពីជំនាន់​មុន​នេះ​បន្តិច អ្នកវិនិយោគ​បរទេស​ភាគច្រើន​ស្វែងរកទីតាំង​ដីធ្លីនៅតំបន់​ក្នុងក្រុង​ ដើម្បី​ទុកសង់​ខុនដូ ឬអគារ​ពា​ណិ​ជ្ជ​កម្ម ប៉ុន្តែមកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ វិនិយោគិន​បរទេស​បែរ​ជា​ងាកមក​រកតំបន់នៅជាយក្រុង​ធ្វើជា​ទីតាំង​វិនិ​យោគ​រ​ប​ស់ខ្លួនទៅវិញ ជាពិសេស​តំបន់ជុំវិញផ្លូវក្រវាត់ក្រុង និងព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិតេជោ។”
អ្នកស្រី អាន សុធីតា នាយិកាប្រតិបត្តិ​ក្រុមហ៊ុន​ Propnex Cambodia បានមានប្រសាសន៍​ផង​ដែ​រថា​​​ ក្នុង​រយៈ​ពេលចុងក្រោយនេះ តំបន់ប៉ែកខាង​ត្បូងភ្នំពេញ ហាក់​មានសក្ដានុពល​ក្នុងការទាក់ទាញ​អ្នក​វិនិ​យោ​គខ្លាំង ពីព្រោះ​តំបន់នេះ មានការអភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និង​សំណង់ដែល​មានការទាក់ទាញ​ដល់​ការ​វិនិ​យោគ​ដូចជា​ផ្លូវក្រវាត់ក្រុងទី៣ ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិតេជោ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ផ្សេងៗទៀត រួមជាមួយនឹងផ្សារទំនើប​ធំៗ​ជា​ដើម​ ។ ​ យ៉ាងណាក្ដី​ បើតាមអ្នកស្រី អាន សុធីតា បានបញ្ជាក់ឱ្យដឹងថា តំបន់ប៉ែកខាងត្បូងមួយផ្នែក​គឺទាក់ទាញលើការអភិវឌ្ឍ​លំនៅឋាន​និងមួយផ្នែកទៀតទាក់ទាញទៅលើ​ការអភិវឌ្ឍឧស្សាហកម្ម និង​តាមបណ្ដោយផ្លូវ​៦០ម៉ែត្រ ​និងជុំវិញ​ផ្លូវ​ក្រវាត់​ក្រុង​​ទី​៣ ជា​តំបន់ដែលមានការទាក់ទាញលើការអភិវឌ្ឍ​លំនៅឋាន៕