គម្រោងអគារ​ពាណិជ្ជកម្ម​​ចំនួន៥ ​នៅភ្នំពេញ ​បានបញ្ចប់ការសាងសង់​ក្នុងឆ្នាំ​២០២៤​ និងចាក់បញ្ចូល​ក្នុង​ទីផ្សារ​
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងឆ្នាំ២០២៤​ កន្លងទៅនេះ គម្រោងអគារ​ពាណិជ្ជកម្ម​ចំនួន​៥ ត្រូវ​បាន​បញ្ចប់​ការសាងសង់ជា​ស្ថាពរ​ និង​បានដាក់បញ្ចូលក្នុងទីផ្សារ​ ដែលធ្វើឱ្យការ​ផ្គត់ផ្គង់​លើផ្នែក​អគារ​ពា​ណិ​ជ្ជ​កម្ម​​នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញកាន់​តែមាន​ចំនួនច្រើនឡើង​ ។​
តាមរបាយការណ៍​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ CBRE Cambodia  បានបង្ហាញឱ្យឃើញថា​ អគារចំនួន​៥​ ដែលបានបញ្ចប់​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៤​កន្លងទៅរួមមាន ទី១.អគារ ​The Peak ស្ថិតនៅក្នុង​ខណ្ឌ​ចំការ​មន​ ​បានចាប់ផ្ដើមសាងសង់​នៅ​ក្នុង​អំឡុងឆ្នាំ២០១៦ , ទី២. អគារ​ Booyoung Town Mall ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ខណ្ឌសែន​សុខ តាមបណ្ដោយផ្លូវ​​សហ​ព័ន្ធ​រុស្ស៊ី ,  ទី៣ គម្រោង​ Maline Office Park ស្ថិតនៅក្នុង​ទឹកដី​ខណ្ឌ​ចំការ​មន ទី៤. គម្រោង​ VerSailles Spuare ស្ថិតនៅ​ក្នុ​ងទឹកដីខណ្ឌ​មានជ័យ និង​ ទី៥​ គម្រោង​ Norea Center ដែលស្ថិតនៅក្នុង​ទឹកដី​ខណ្ឌ​ច្បារ​អំពៅ ។​
គម្រោងអគារពាណិជ្ជកម្មទាំង​៥នេះ រួម​បញ្ចូល​មាន​ខុនដូ ការិយាល័យ សណ្ឋាគារ ផ្សារទំនើប ដែល​នឹង​ត្រូវ​ដាក់បញ្ចូល​ក្នុងទីផ្សារ​បន្ថែម​ ធ្វើឱ្យ​ការផ្គត់ផ្គង់​នូវ​ទីផ្សារ​អចលនទ្រព្យ​ទាំង​នេះមានកំណើនឡើង​បន្ថែមទៀតធៀ​បនឹង​ឆ្នាំ​មុនៗ ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ CBRE Cambodia ក៏បានបង្ហាញផងដែរ​ពាក់ព័ន្ធនឹង​ការ​កាន់​កាប់​ការិយាល័យ​​ក្នុងឆ្នាំ២០២៤​ ដោយ​ការិយាល័យ​ជួល​តែ​៦៥​ភាគរយ​ប៉ុណ្ណោះ មានអ្នក​កាន់​កាប់ ​ឬកំពុងជួល ។ បើធៀប​ជា​មួយ​នឹង​ឆ្នាំ២០២៣ មានការថមថយ​បន្តិច ប៉ុន្តែ​បើគិតតាំងពីឆ្នាំ២០១៩ រហូតដល់​​ឆ្នាំ ២០២៤ មានការ​ថយ​ចុះ​ខ្លាំង ។ នៅឆ្នាំ២០១៩ កាន់​ការ​កាន់​ការិយាល័យ​មានរហូតដល់ជិត​៩០​ភាគរយ​នៃ​កា​រផ្គត់ផ្គង់ ហើយចាប់ពី​ឆ្នាំ២០២០មក​ ការជួលការិយាល័យ​ចាប់ផ្ដើម​ធ្លាក់​ចុះ និង​បានងើប​ឡើង​បន្តិច​នៅ​ឆ្នាំ២០២១​ ។
ចំណែក​ការ​កាន់​កាប់​ទីតាំងលក់​រាយ​នៅក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ ក៏ឃើញថា​មាន​ធ្លាក់ចុះ​ផង ជាក់ស្ដែង​ឆ្នាំ ២០១៩​កា​រកាន់​កាប់​ទីតាំង​លក់រាយ​ មានរហូតដល់​៩០​ភាគរយ និង​បានធ្លាក់ចុះមក​នៅ​ត្រឹម​៨០​ភាគរយ​នៅឆ្នាំ ២០២០ និង​បន្តធ្លាក់​មក​នៅត្រឹម​ជា​ង៦២​ភាគរយនៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៤​កន្លងទៅនេះ ។​ដោយឡែក​​សម្រាប់​ទី​តាំង​​ផ្សារ​ទំនើប​​ប្រមាណ​៧១,៦ភាគរយ ។​
សម្រាប់ទីផ្សារ​ខុនដូ ក្នុងឆ្នាំ ២០២៤​នេះ បានកើនឡើង​ដល់​ ៧ម៉ឺន២ពាន់​​យូ​នីត និង​រំពឹង​ថា នឹង​កើនឡើង​៧ម៉ឺន​៨​ពាន់​យូនីត​នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៥  និង​ប្រមាណជិត​៨ម៉ឺន​យូនីត​ នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៦ ។ ការអភិវឌ្ឍ​ខុនដូ​នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ក៏ត្រូវបាន​មើលឃើញថា​ភាគ​ច្រើន​ផ្ដោតលើ​ខុនដូ​តម្លៃមធ្យម​ ​និង​តម្លៃ​សមរម្យ​ខណៈការ​ផ្គត់ផ្គង់​ការ​ខុនដូតម្លៃខ្ពស់​នៅមាន​ចំនួន​តិចតួច​​នៅឡើយ​ ។​
អ្នកជំនាញ និងអ្នកអភិវឌ្ឍន៍​អចលនទ្រព្យ​នៅកម្ពុជាជាច្រើនបានបង្ហាញពី​សុទិដ្ឋិនិយម​ខ្ពស់​ចំពោះ​វិស័យអចលនទ្រព្យ​កម្ពុជា ជាមួយនឹងការរំពឹងទុកថា​ ក្នុងរយៈពេល ២ ឬ ៣ ឆ្នាំខាងមុខ​ វិស័យនេះ នឹ​ងងើបឡើងវិញ ។
អ្នកឧកញ៉ា​ សៀ ឬទ្ធី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​នៃក្រុមហ៊ុន​ Worldbridge បានព្យាករណ៍ថា ក្រោយការ​លើកឡើង​កាន់អំណាច​របស់​ប្រធានា​ធិបតីអាមេរិក លោក ​ដូណាល់​ត្រាំ ​កម្ពុជា​នឹង​អាច​ទទួលបានផល​ប្រយោជន៍​ ​ក្នុងនោះ​សង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​អាមេរិក និង​ចិន នឹងធ្វើឱ្យមានការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ទីតាំង​ផលិត​ពី​ប្រទេសចិនទៅ​ប្រទេ​សក្នុង​តំបន់អាស៊ាន ហើយ​កម្ពុជាក៏ជា​ប្រទេស​ដែល​មានអាទិភាពមួយ​ក្នុងការទទួលបាន​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ទីតាំង​ផលិត​ពី​ប្រទេស​ចិន​ដែរ ៕