រាជរដ្ឋាភិបាលបាន និង​កំពុងរកវិធីសាស្ត្រដោះស្រាយ​អគារជាប់គាំងនៅក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ
ព្រះសីហនុ ៖ បច្ចុប្បន្ន អគារជាប់គាំងនៅក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ មានចំនួន ៣៦៤អគារ ខណៈដែល​រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបាន និង​កំពុងរកវិធីសាស្ត្រដើម្បីដោះស្រាយ​ឱ្យអគារ​ទាំងនោះ​រស់ឡើងវិញ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានឱ្យដឹងថា ភាពជាប់គាំងទាំងនោះបណ្តាលមកពីបញ្ហា​ប្រឈមចំនួន៥​ ដែលនាំឱ្យការដោះ​ស្រាយ​អូសបន្លាយរយៈពេលយូរ។ បញ្ហាទាំងអស់នោះរួមមាន ៖ ១ -វិវាទរវាងម្ចាស់អគារ និងម្ចាស់ដី, ២-សំណង់ភាគច្រើនគ្មានលិខិតអនុញ្ញាតសាងសង់ ដែលធ្វើឱ្យខ្វះការត្រួត​ពិនិត្យ​គុណភាពសំណង់, ៣- តម្លៃអចលនទ្រព្យខ្ពស់ , ៤-ការបង់ពន្ធច្រើន និងទី៥-កង្វះទុនវិនិយោគបន្ថែមសម្រាប់បន្តការសាងសង់ និងអនុវត្តគម្រោង។
រាជរដ្ឋាភិបាលក៏បានស្រាវជ្រាវឃើញថា អ្នកវិនិយោគភាគច្រើនខ្វះទំទុកចិត្ត ខ្វះធនធាន និងជំនាញក្នុងការរៀបចំគម្រោងឡើងវិញ ជាពិសេសក្នុងបង្កើតទំនាក់ទង។
ជាវិធានការដោះស្រាយ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចបានដាក់ចេញនូវវិធានការលើកលែងពន្ធ សម្រួលលើលិខិតនានា និងអនុញ្ញាតឱ្យវិស័យ​ឯកជន​បង្កើតមូលនិធិនៃគម្រោងវិនិយោគរួម និងតាមរយៈបរធនបាលកិច្ចរបស់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ថា គិតត្រឹមខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅនេះ ខេត្តព្រះសីហនុ មានគម្រោងសាងសង់សរុប ៩៦៥ ស្មើ ១០៦៩ អគារ។ គម្រោងផ្អាកសាងសង់មានចំនួន ៣៤១ ស្មើ ​៣៦៤ អគារ កំពុងដំណើរការសាងសង់ ២៩ គម្រោង ស្មើ៥៣អគារ សាងសង់រួចតែមិនដំណើរការមាន ១៦១ គម្រោងស្មើ ១៧៧អគារ សាងសង់រួចកំពុងដំណើរការមាន ៤៣៤ គម្រោងស្មើ ៤៧៥ អគារ។
ទាក់ទងនឹងការដោះស្រាយវិបត្តិអគារជាប់គាំងនេះដែរ នៅថ្ងៃទី៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ និយ័តករបរធនបាលកិច្ច ក្រុមការងារដោះស្រាយគម្រោងអគារជាប់គាំង និង​រដ្ឋបាល​ខេត្តព្រះសីហនុ បានសហការរៀបចំសិក្ខាសាលាមួយក្នុងគោលបំណងបញ្ជ្រាបបន្ថែមអំពីយន្តការបរធនបាលកិច្ចទៅដល់វិនិយោគគិន និងតួអង្គពាក់ព័ន្ធ​ជាពិសេស​បុគ្គលដែលពាក់ព័ន្ធគម្រោងវិនិយោគជាប់គាំង។
លោកបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហ៊ាន សាហ៊ីប រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និង ហិរញ្ញវត្ថុ និងជាប្រធានក្រុមការងារដោះស្រាយគម្រោងវិនិយោគជាប់គាំងក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ ធ្លាប់បានលើកឡើងថា៖ រាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញវិធានការជាកញ្ចប់ ដើម្បីដោះស្រាយគម្រោងវិនិយោគជាប់គាំង ក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ ក្នុងខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ និងបាន​ធ្វើការ​ផ្សព្វផ្សាយនូវវិធានការរាជរដ្ឋាភិបាលទៅដល់តួអង្គសំខាន់ៗ និង អ្នកពាក់ព័ន្ធនានា ទាំងរដ្ឋ និងឯកជន ដើម្បីជំរុញការអនុវត្ត និងជំរុញសកម្មភាព និង សម្ទុះសេដ្ឋកិច្ច​ក្នុង​ខេត្ត ទាំងក្នុងរយៈពេលខ្លី មធ្យម និងវែង។
រាជរដ្ឋាភិបាល បានដាក់ចេញវិធានការជាកញ្ចប់ ដើម្បីដោះស្រាយគម្រោងវិនិយោគជាប់គាំង ដោយផ្អែកតាមគោលការណ៍ចំនួន ២ ដោយទី១៖ ឲ្យអគារដែលសាងសង់មិនទាន់ចប់ អាចសាងសង់ឱ្យចប់ និងទី២៖ ឲ្យអគារដែលបានសាងសង់ចប់ អាចមានសកម្មភាពវិនិយោគ ឬធុរកិច្ច។
លោកបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហ៊ាន សាហ៊ីប ធ្លាប់បញ្ជាក់កន្លងមកថា រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងនីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា ក្រោមមគ្គទ្ទេសក៏ដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃកម្ពុជា បានដាក់ចេញនូវ «យុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណ-ដំណាក់កាលទី១» ដែលតាមនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលផ្តោតអាទិភាព លើការពន្លឿន​ការ​អភិ​វឌ្ឍ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ ឲ្យក្លាយទៅជាតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសគំរូពហុបំណងដែលជាប៉ូលសេដ្ឋកិច្ចដ៏សំខាន់សម្រាប់វិស័យទេសចរណ៍,មជ្ឈមណ្ឌលសេវាហិរញ្ញវត្ថុ,តំបន់ឧស្សាហ​កម្ម ជាដើម ដោយកំណត់យន្តការអនុវត្ត ឲ្យបានច្បាស់លាស់ និងគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ។
ខេត្តព្រះសីហនុ គឺជាខេត្តមួយដែលរាជរដ្ឋាភិបាលផ្តោតអាទិភាពខ្ពស់ ហើយម៉្យាងជាខេត្តដែលមានអគារច្រើន មានតម្លៃជាង ១,០០០លានដុល្លារអាមេរិក ដែលត្រូវ​ជួយ​ដោះស្រាយ ដើម្បីជំរុញសកម្មភាព សេដ្ឋកិច្ច និងធុរកិច្ច ជាពិសេសប្រែក្លាយពីស្ថានភាពជាប់គាំងក្នុងអតីតកាល ទៅជាស្ថានភាពរស់រវើក ប្រកបដោយថាមពលក្នុងពេល​បច្ចុប្បន្ន ​និងបន្តទៅអនាគត៕