" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-94628 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ដឹងទេថា ហេតុអ្វីបានជាម្ចាស់អចលនទ្រព្យ​ចាំបាច់ត្រូវ​​មានប្លង់រឹង ឬ​ LMAP ?
ភ្នំពេញ ៖ ប្លង់​រឹង គឺសំដៅ​ដល់​ប័ណ្ណ​សម្គាល់​ម្ចាស់​អចលនវត្ថុ​ ដូចជា ​ប្លង់​ផ្ទះ ប្លង់​ដី ជាដើម ហើយសព្វថ្ងៃនេះ មានម្ចាស់អចលនវត្ថុ​មួយចំនួន​មានដីមានផ្ទះ តែមិន​​​ទាន់មានប្លង់​រឹងដែលជាប័ណ្ណ​​សម្គាល់ម្ចាស់អចលនវត្ថុ​នៅឡើយទេ ហើយពួកគាត់​ក៏​អា​ចមាន​ហានិភ័យ​នៅពេលណាមួយ​ជាមិនខាន។ ការដែល​មាន​ប្លង់​រឹង​គឺជា​យន្តការពារ​ដី​ធ្លី ឬផ្ទះសម្បែងបានមួយកម្រិត ដូច្នេះ​ទើប​អ្នកជំនាញលើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​ម្ចាស់ទ្រព្យ​ដែលមានដីធ្លី និងផ្ទះសម្បែង​ទៅចុះបញ្ជី​ និង​ស្នើ​សុំធ្វើ​ប្លង់​រឹង​ឱ្យ​បានត្រឹមត្រូវ ។
ប្លង់​រឹង ជាក្រដាស​មួយសន្លឹក​​តែវាមានតម្លៃ​ស្មើនឹង​ទ្រព្យ​របស់អ្នក​។ ​បច្ចុប្បន្ន ប្លង់​រឹង​ត្រូវបានគេ​រចនាឡើងដោយ​មាន QR Code ងាយ​ស្រួល​ក្នុងការ​ឆែកមើលព័ត៌មាន​សម្គាល់​ម្ចាស់​អចលនវត្ថុ ដូច្នេះគ្មានអ្នកណា​អាច​បន្លំ​ជាម្ចាស់​អចលនវត្ថុ​នោះបាននោះទេ ។
អត្ថប្រយោជន៍​ផ្សេងទៀត​នៃ​ក្រដាស​មួយសន្លឹង​ដែលសម្គាល់​ម្ចាស់អចលនវត្ថុនោះ គឺ​ងាយស្រួល​ក្នុងការ​ផ្ទេរ​សិទ្ធិ​ទៅលើអចលនវត្ថុ​នោះ ហើយវា​មានភា​ព​ងាយ​ស្រួ​លក្នុង​ការទិញលក់​ និងដាក់​បន្ទុក ឬអាច​ហៅម្យ៉ា​ង​ទៀត​​​ថា ​ងាយស្រួល​ក្នុងការ​ដាក់បញ្ចាំ ដើម្បីយកទុន​មករកស៊ី ឬប្រកប​របរ​ប្រចាំថ្ងៃ​ក្នុង​ករណី​ខ្វះខា​ត​ទុន ។
មុន​ពេលចេញ​ប្លង់រឹង​ជូន​ពលរដ្ឋ​ ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី​នគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់ ​មាន​កាត​ព្វ​កិច្ចចាំបាច់​ត្រូវ​ដោះស្រាយ​លើ​រាល់​វិវាទ​នៅក្នុង​ដំណើរការ​ផ្តល់​ប្លង់​កម្មសិទ្ធិ​ដែល​កើតឡើង​ដោយសារ​ភាពមិន​ច្បាស់​លាស់​​​ទា​ក់ទង​នឹង​ព្រំប្រទល់ និង​តំបន់​ដែលមាន​ភាពចម្រូងចម្រាស​ខាង​កម្មសិទ្ធិ​ដីធ្លី​ ។ គោលដៅ​ចុងក្រោយ​របស់​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី​នគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់ ​គឺ​បង្កើត​ប្រព័ន្ធ​រដ្ឋបាល​ដីធ្លី​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាព និង​ភាព​ស្មោះ​ត្រ​ង់​។​
​ចំពោះ​ម្ចាស់​ដី​ដែលមាន​ប្លង់រឹង​រួចហើយ​នេះ​មានន័យថា ​ក្បាលដី​របស់​ពួកគេ​ត្រូវបាន​វាស់វែងយ៉ាង​ច្បាស់​​ដោយ​មន្ត្រី​សុរិយោដី  ហើយ​ព្រំ​ដែនដី​របស់​ពួកគេ​មានការ​ព្រមព្រៀងគ្នា និង​ផ្តិតមេដៃ​បញ្ជាក់​ដែល​អាច​បញ្ជាក់​បន្ថែម​លើ​សុវត្ថិភាព​នៃ​កម្មសិទ្ធិ​លើ​អចលនទ្រព្យ​។​
​ប្លង់រឹង​​អាច​ផ្តល់​ភាពច្បាស់លាស់​ដល់​ម្ចាស់​អចលនទ្រព្យ​លើ​គ្រប់​ទិដ្ឋភាព​ទាំង​អស់នៃ​អចលនទ្រព្យ​របស់​ពួកគេ ហើយ​នេះ​ក៏​ជា​វិធី​មួយ​ដើម្បី​ការពារ​ជម្លោះ​ ដូចជា​ជម្លោះ​ព្រំដី​រវាង​ម្ចាស់​អចលនទ្រព្យ​ម្នាក់ៗ​នា​ពេល​​អនាគត​។ លើសពីនេះ​ទៀត​ប្លង់រឹង​ប្រព័ន្ធ​គឺជា​ប័ណ្ណកម្មសិទ្ធិ​ស្របច្បាប់​១០០ភាគរយ​​ដែល​ម្ចាស់​អចល​នទ្រ​ព្យ​​​ត្រូ​វ​ទទួលបាន​ ។​
បច្ចុប្បន្ន​នេះ អ្នកដែលមានប្លង់​រឹង​ ( LMAP ) មួយចំនួន​បានរក្សា​ទុក​នៅផ្ទះ ហើយបើសិនជា​ករណី​បាត់បង់​ដោយ​ប្រការណាមួយ ម្ចាស់​អចលនវត្ថុ​ត្រូវ​រាយការណ៍​ទៅសមត្ថកិច្ច​បន្ទាន់ និង​ត្រូវ​ស្នើ​សុំ​ធ្វើ​ថ្មី ។ ចំណែក​ម្ចាស់ទ្រព្យ​មួយចំនួន​ទៀត ដែលមានប្លង់​រឹង​ គាត់​អាច​យកប្លង់​រឹង​ទាំ​ងនោះទៅបញ្ចាំ​ ឬដាក់នៅធនាគារ​ហើយយកលុ​យមក​វិនិយោគ ឬមក​បង្កើត​អាជីវកម្ម តែបើសិនជាអចលវត្ថុនោះមិនមានប្លង់រឹង​ត្រឹមត្រូវទេ ហើយគ្រាន់តែចង្អុលទីតាំង​ប្រាប់ទៅធនាគារ​ដើម្បីស្នើ​សុំ​កម្ចីក៏ធនាគារ​មិនឱ្យនោះដែរ ៕​