ខេត្តព្រះសីហនុ ៖ «ប្រសិនបើយើងមិនមានប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងច្បាស់លាស់នោះទេ ធនធានជលផលរបស់យើងនឹងទទួលរងផលប៉ះពាល់ពីការនេសាទជ្រុល ឬលើស ដែលអាចធ្វើឱ្យជីវភាពរបស់អ្នកនេសាទជួបបញ្ហាប្រឈម»។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ឯកឧត្តម ប្រាក់ ដាវីដ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ។
នៅក្នុងកម្មវិធីជំរុញកំណើនវិស័យជលផលប្រកបដោយចីរភាព និងបរិយាបន្ន (ផ្នែកនេសាទ)ការពង្រឹងលើការងារគ្រប់គ្រងជលផលសមុទ្រ និងតំបន់ឆ្នេរដោយប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធឌីជីថលដើម្បីតាមដាន ត្រួតពិនិត្យ គ្រប់គ្រង និងឃ្លាំមើល កាលពីពេលថ្មីៗនេះនៅខេត្តព្រះសីហនុ ឯកឧត្តម ប្រាក់ ដាវីដ បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
«តាមរយៈជំនួយថវិកាពីសហភាពអឺរ៉ុប ពួកគាត់ចង់ដឹងថាតើត្រី និងផលនេសាទរបស់យើងដែលចេញពីសមុទ្រទៅដល់ទីផ្សារអឺរ៉ុប គឺមានប្រភពមកពីណា តើការនេសាទស្របច្បាប់ ឬយ៉ាងណា? ដូចនេះ ការងារដែលយើងបាន និងកំពុងធ្វើនានេះគឺឆ្លើយតបតែមួយគត់ ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យបានដឹងថា ផលនេសាទចេញទៅទីណា ស្របច្បាប់ត្រឹមត្រូវ ហើយទៅដល់ទៅទីផ្សារណាខ្លះ ។ ការធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធតាមដានទូកនេសាទ (VMS) គឺជាកិច្ចការសំខាន់សម្រាប់ការគ្រប់គ្រង ធនធានជលផលសមុទ្រ និងតំបន់ឆ្នេរ»។
«កាលពីមុន ពេលទូកនេសាទចេញពីកំពង់ផែ គឺយើងមិនអាចដឹងថាទូកនេសាទនោះទៅដល់ណា និងធ្វើសកម្មភាពនេសាទនៅកន្លែងណាទេ។ ប៉ុន្តែពេលនេះ តាមរយៈប្រព័ន្ធតាមដានទូកនេសាទ គឺយើងអាចទទួលព័ត៌មានទាន់ពេលវេលាអំពីទីតាំង ល្បឿន និងទិសដៅរបស់ទូកនេសាទ ដែលអាចជួយឲ្យយើងគ្រប់គ្រង ត្រួតពិនិត្យការនេសាទកាន់តែមាន ប្រសិទ្ធភាព»។
ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការបានបញ្ជាក់ថា៖ ប្រព័ន្ធតាមដានទូកនេសាទនេះ វាមិនមែនប្រើប្រាស់សម្រាប់តែការគ្រប់គ្រងត្រួតពិនិត្យការនេសាទប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាមានតួនាទីសំខាន់ណាស់សម្រាប់ជួយការពារសុវត្ថិភាពប្រជានេសាទ។ ប្រព័ន្ធនេះ អនុញ្ញាតឲ្យប្រាស្រ័យទាក់ទងគ្នាបាន ហើយអាជ្ញាធរអាចជូនដំណឹងទាន់ពេលវេលាដល់អ្នកនេសាទក្នុងករណីមានហានិភ័យ ឬគ្រោះថ្នាក់ ធានាថា ការជួយសង្គ្រោះអាចធ្វើឡើងបានទាន់ពេលវេលា ឬក៏ជូនដំណឹងដល់បងប្អូនប្រជានេសាទថាគាត់បានចូលខិតទៅដល់តំបន់អភិរក្ស តំបន់ហាមឃាត់ការធ្វើនេសាទ តំបន់ព្រំដែនជាដើម។ល។
លោក ស្រ៊ុន លឹមសុង អនុប្រធានរដ្ឋបាលជនផលបានឱ្យដឹងថា ៖
«ប្រព័ន្ធ VMS បង្កើតទិន្នន័យដែលបង្ហាញពីសកម្មភាពនេសាទនៅក្នុងតំបន់ជាក់លាក់ណាមួយ ហើយព័ត៌មាននេះអាចត្រូវបានប្រើប្រាស់ដើម្បីគ្រប់គ្រងជលផល តាមលក្ខណៈបច្ចេកទេសប្រសើរជាងមុន ដោយសមត្ថភាពនេសាទ អាចត្រូវបានគ្រប់គ្រងឱ្យសមស្របទៅនឹងបរិមាណផលស្តុកក្នុងធម្មជាតិ ក្នុងតំបន់នីមួយៗ។ ឧបករណ៍អាចបញ្ជាក់ឱ្យដឹងថា នាវានេសាទនៅចំណុចណាក្នុងករណីមានគ្រោះថ្នាក់ណាមួយ និងជួយបង្កើនឱកាសក្នុងការស្វែងរកនាវាទាំងនោះបានលឿនទាន់ពេលវេលា» ។
បន្ថែមលើប្រព័ន្ធតាមដានទូកនេសាទ ក៏មានប្រព័ន្ធផ្សេងៗទៀត រួមមានប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងព័ត៌មាននេសាទ ប្រព័ន្ធចុះល្បាតដោយប្រើប្រាស់កម្មវិធីស្មាត(SMART) និងប្រព័ន្ធស្ថិតិ FishStat សម្រាប់ការរាយការណ៍ និងការវិភាគអំពីផលនេសាទ។ ប្រព័ន្ធទាំងនេះ ជួយដល់ការសម្រេចចិត្ត ដោយផ្អែកលើមូលដ្ឋានទិន្ន័យ និងវិទ្យាសាស្ត្រក្នុងការគ្រប់គ្រង និងអភិរក្សធនធានជលផលដើម្បី ធានាបាននិរន្តរភាពផលនេសាទសម្រាប់ជំនាន់យើងក៏ដូចជាកូនចៅជំនាន់ក្រោយ។
លោក Koen Everaert លេខាទី១ និងជាអនុប្រធានកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសហភាពអឺរ៉ុប បានបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីជំរុញកំណើនវិស័យជលផលប្រកបដោយចីរភាព និងបរិយាបន្ន (ហៅកាត់ថាកម្មវិធី CAPFISH) មានផ្នែកនេសាទ និងផ្នែកវារីវប្បកម្ម។ សម្រាប់ផ្នែកវារីវប្បកម្ម គឺអនុវត្តក្នុង១០ខេត្ត គោលដៅ ហើយអនុវត្តដោយរដ្ឋបាលជលផល និងទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍បារាំង។ នាថ្ងៃនេះ ក្រុមការងារបានឈានមកដល់ដំណាក់កាលដ៏សំខាន់មួយទៀត គឺការប្រគល់ជូនមន្ទីរពិសោធន៍ចល័តផ្នែកសុខភាព វារីសត្វ ដល់រដ្ឋបាលជលផល ដែលជាការចូលរួមក្នុងការពង្រឹងសមត្ថភាពជាតិក្នុងកិច្ចការពារ និង គ្រប់គ្រងជំងឺវារីសត្វ និងគាំទ្រការអភិវឌ្ឍន៍វារីវប្បកម្មនៅកម្ពុជា។
លោកស្រី រេបេកា ប៊ែល តំណាងអង្គការ FAO ប្រចាំនៅកម្ពុជា បានបន្ថែមថា ៖
«ការងារយើងគឺគ្រប់គ្រងទៅលើចំនួនអ្នកនេសាទ សកម្មភាពនេសាទ ធ្វើយ៉ាងណាធានាបាននូវធនធានរបស់យើងមាននិរន្តភាព ។ ពាក់ព័ន្ធនឹង VMS គឺជាការរួមចំណែកមួយយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការគ្រប់គ្រងនិងជួយដល់ការងាររបស់ក្រសួងនិងជួយដល់ធនធានមានការប្រសើរឡើងវិញនិងពាក់ព័ន្ធជីវភាពប្រជាជន និងពិសេសគឺសុវត្ថិភាពប្រជានេសាទលើផ្ទៃសមុទ្រ ។ នៅពេលដែលសកម្មភាពនេសាទប្រសើរឡើង ប្រជានេសាទក៏នឹងអាចមានប្រាក់ចំណូលប្រសើរឡើងដែរ »។
ឯកឧត្តម នៃ គង់ អភិបាលរងខេត្តព្រះសីហនុ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ រដ្ឋបាលខេត្ត គាំទ្រចំពោះការប្រើឧបករណ៍តាមដានទូកនេសាទដែលរួមមានឧបករណ៍តាមដាន និងរាយការណ៍តាមលំហ (SMART), ឧបករណ៍ Kobo Toolbox ដែលជាកម្មវិធីប្រភពបើកចំហ ប្រើសម្រាប់ការតាមដានផលចាប់ និងការគ្រប់គ្រងទិន្នន័យខ្សែចង្វាក់ តម្លៃជលផល និងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងនាវា (VMS) ដែលជាប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងតាមផ្កាយរណប និងផ្តល់ ទិន្នន័យទីតាំងនាវាល្បឿន និងទិសដៅ ពេលវេលាជាក់ស្តែង មានសារៈសំខាន់សម្រាប់ការគ្រប់គ្រងការ នេសាទ និងពង្រីកការគ្រប់គ្រងលើសពីដែនទឹកជាតិ ដែលអាចបំពេញបន្ថែមជួយដល់ការបង្កើត គោលការណ៍ណែនាំស្តង់ដាប្រតិបត្តិការ (SOPs) និងជួយសម្រួលដល់ការកសាងផែនការរួម អភិវឌ្ឍសមត្ថភាពបុគ្គលិក ប្រតិបត្តិការ ត្រួតពិនិត្យ វិភាគ រាយការណ៍ តម្លាភាព ប្រសិទ្ធភាព និងចីរភាពភាព ក្នុងការគ្រប់គ្រងធនធានជលផល។
ឯកឧត្តមអភិបាលខេត្ត បានលើកឡើងថា៖ កម្មវិធី CAPFISH ជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់ក្នុងចំណោមគម្រោងនានា ដើម្បីធានាការគ្រប់គ្រងធនធានជលផល ការអភិរក្ស ជីវៈចម្រុះ ព្រៃកោងកាង ស្មៅសមុទ្រ ផ្កាថ្ម ការបង្កើនភាព បៃតង ការបន្សំនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងកិច្ចការជាច្រើនទៀតដែលធានាដល់ការងារគ្រប់គ្រងជលផល៕