បរទេស៖ រដ្ឋាភិបាលថៃនៅសប្តាហ៍នេះបានបង្ហាញក្តីសង្ឃឹមថានឹងអាចជួយបង្វិលប្រាក់ចំណេញប្រមាណជា42 លានផោនទៅដល់វិស័យទេសចរណ៍ក្រោយពេលដែលកូវីដបានធ្វើឲ្យសរសរសេដ្ឋកិច្ចជាតិមួយនេះស្ទើរតែដួលរលំ។
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់របស់ប្រទេសថៃនៅថ្ងៃពុធនេះបានប្រកាសថាក្រុមអ្នកទេសចរបរទេសទាំងឡាយដែលធ្វើដំណើរចូលមកដល់ប្រទេសថៃចាប់ពីពេលនេះតទៅគឺអាចចំណាយលុយក្នុងការធ្វើចត្តាឡីស័ករយៈពេល 14 ថ្ងៃរបស់ពួកគេទៅជាដំណើរកំសាន្តនៅលើនាវាកំសាន្តជំនួសវិញ។
តាមពិតវិធីសាស្ត្រដ៏ច្នៃប្រឌិតមួយនេះត្រូវបានរដ្ឋាភិបាលថៃបានអនុវត្តតាំងតែពីខែមករាមកម្ល៉េះដោយកាលពីគ្រានោះថៃបានប្រកាសកម្មវិធីថ្មីមួយពីការធ្វើចត្តាឡីស័កទៅជាការសម្រាកលំហែកំសាន្តនៅរមណីយដ្ឋានវាយកូនហ្គោល។
សេចក្តីប្រកាសបន្ថែមនៅថ្ងៃអង្គារ៍នេះក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា៖
“ការធ្វើចត្តាឡីស័កនៅលើនាវាកំសាន្តនេះនឹងអនុញ្ញាតចំពោះរាល់ភ្ញៀវធ្វើដំណើរចូលប្រទេសថៃទាំងអស់ និងដើម្បីឲ្យពួកគេបានស្គាល់ពីទីតាំងទេសចរណ៍ដ៏ស្រស់ស្អាតនៃខេត្តភូកេតផងដែរ”
គួរឲ្យដឹងដែរថាភូកេតគឺជាទីតាំងដ៏ទាក់ទាញបំផុតបែបលំហែរតាមសមុទ្រប៉ុន្តែចំនួនភ្ញៀវទេសចរដែលធ្លាប់តែមានចន្លោះពី 40,000 ទៅ 50,000 នាក់ក្នុងមួយថ្ងៃបានធ្លាក់មកត្រឹមតែខ្ទង់រយនាក់ប៉ុណ្ណោះដោយសារតែបញ្ហាកូវីដ។
ថៃបានត្រៀមខ្លួនបានយ៉ាងត្រឹមត្រូវចំពោះកម្មវិធីនេះដោយក្នុងនោះនាវាកំសាន្តដល់ទៅជាង 100 គ្រឿងនឹងត្រូវបានគេប្រើប្រាស់។ឧបករណ៍ឆ្លាតវៃដូចជាខ្សៃដៃបច្ចេកវិទ្យាដែលមានសមត្ថភាពក្នុងការពិនិត្យមើលសំពាធឈាមសិតុណ្ហភាពនិងក៏ដូចជាអាចចាប់បានទីតាំងរបស់អ្នកប្រើប្រា់សនៅក្នុងចំងាយ10 គីឡូម៉ែត្រនៅក្នុងសមុទ្រទៀតផង៕