វត្តមានស្ពានឆ្លងទន្លេមេគង្គ ក្រចេះ-កំពង់ធំ នឹងផ្ដល់ផលចំណេញយ៉ាងច្រើនដល់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា
ការទទួលបានប្រាក់កម្ចីពីបរទេសសម្រាប់ដំណើរការគម្រោងសាងសង់ស្ពានថ្នល់ ក៏ដូចជាការទទួលបានវិនិយោគិនមកបណ្ដាក់ទុននៅកម្ពុជា សុទ្ធតែបាននាំមកនូវភាពល្អប្រសើរដល់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ពិសេសមានការកែលម្អវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅទូទាំងកម្ពុជា។
គម្រោងសាងសង់ស្ពានឆ្លងទន្លេមេគង្គពីខេត្តក្រចេះទៅកាន់ខេត្តកំពង់ធំ គឺជាអាទិភាពមួយក្នុងចំណោមគម្រោងអាទិភាពផ្សេងទៀតដែលគ្រោងនឹងដំណើរការសង់នៅក្នុងឆ្នាំ2021នេះ ដែលត្រូវបានគេមើលឃើញថានឹងផ្ដល់ប្រយោជន៍ជាច្រើនដល់សេដ្ឋកិច្ចជាតិ ជាពិសេស សេដ្ឋកិច្ចតំបន់របស់ខេត្តជាប់ពាក់ព័ន្ធផ្ទាល់។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានមានប្រសាសន៍ថា ស្ពាននេះនឹងផ្ដល់ភាពងាយស្រួលដល់ការធ្វើដំណើរពីខេត្តកំពង់ធំ ទៅខេត្តក្រចេះ ទៅស្ទឹងត្រែង ដោយចំណាយពេលវេលាតិចជាងមុនច្រើន។ ពោលគឺប្រជាជននៅខេត្តក្រចេះដែលចង់ធ្វើដំណើរទៅខេត្តកំពង់ធំ មិនចាំបាច់ត្រូវធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់ខេត្តកំពង់ចាម (តាមផ្លូវជាតិលេខ6) ឬឆ្លងកាត់ខេត្តព្រះវិហារ និងខេត្តស្ទឹងត្រែងដូចសព្វថ្ងៃនេះទេ។
“បើធ្វើស្ពានបានហើយ ការធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់នៅទូទាំងប្រទេសយើងមានការកាត់បន្ថយចំណាយក៏តិចជាងមុន អាចទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគ និងអ្នកទេសចរមកលេងនៅកម្ពុជាយើង ព្រមទាំងបង្កើតការងារឲ្យបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋយើងធ្វើផង។ ការមានវត្តមាននៃស្ពាននេះនឹងនាំមកនូវឱកាសដែលអនុញ្ញាតឲ្យខេត្តក្រចេះអាចពង្រីកសេដ្ឋកិច្ចខ្លួនបន្ថែម ហើយស្ពាននេះអាចសាងសង់ចេញឆ្ងាយពីកណ្តាលក្រុង ដើម្បីជៀសវាងបញ្ហាដែកអាចកើតមានឡើងនៅពេលពង្រីកទីក្រុង។ ស្ពាននេះទៀតសោត ក៏ជួយធានានូវសុវត្ថិភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងស្រុកពីឧបសគ្គផ្សេងៗនៅពេលប្រើប្រាស់សាឡាង ឆ្លងទូក ឬកាណូតជាដើមនៅរដូវវស្សា”
ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា
គួរបញ្ជាក់ថា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន កាលពីថ្ងៃទី21 ខែមិថុនា ឆ្នាំ2021 កន្លងទៅ ក្នុងឱកាសចុះត្រួតពិនិត្យវឌ្ឍនភាពសាងសង់ផ្លូវល្បឿនលឿនបានឲ្យដឹងថា មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់របស់រដ្ឋាភិបាលចិនបានទទួលសំណើរបស់កម្ពុជាទៅលើការសុំឲ្យជួយទៅលើការកសាងស្ពានទន្លេមេគង្គរួចហើយ នៅឡើយតែរង់ចាំការឯកភាពពីសម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ដើម្បីចុះកិច្ចព្រមព្រៀងសាងសង់ប៉ុណ្ណោះ។
យោងតាមក្រសួងបានឲ្យដឹងថា ស្ពានក្រចេះ – កំពង់ធំ នឹងមានប្រវែង 1,761 ម៉ែត្រ និងត្រូវសាងសង់ក្រោមប្រាក់កម្ចីសម្បទានពីសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិនដោយមានរយៈពេលសាងសង់ពី 2 ទៅ 3 ឆ្នាំ៕