" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-95477 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជាមួយរូបទៅទាក់ម៉ូយ​នៅចិន ទទួលបានការ​ចាប់អារម្មណ៍​ច្រើនពី​វិនិ​យោ​គិន​នៅ​ទីនោះ
ភ្នំពេញ ៖ ឯកឧត្តម​ ស៊ុន ចាន់ថុល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ និងជា​អនុប្រធានទី​១ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​បានទៅ​បំពេញ​ទស្សនកិច្ច​ និង​ជួបជាមួយ​ក្រុ​ម​ហ៊ុន​ធំ​ៗ​របស់​ចិន​ជាច្រើននៅទីនោះ ។ អ្វីដែលគួ​រកត់សម្គាល់​នោះ គឺមានក្រុមហ៊ុន​ចិន​ជាច្រើនបាន​ចាប់អារម្មណ៍​ និ​ងចង់មកបណ្ដាក់ទុន​វិនិយោគ​នៅកម្ពុជា​នាពេល​ខាងមុខ។
នៅក្នុង​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​របស់​ឯកឧត្តម​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ប៉ុន្មានថ្ងៃមកនេះ ឃើញថាឯកឧត្ត​បានជួ​បជាមួយ​ម្ចាស់​ក្រុមហ៊ុន​ និងជាអ្នកវិនិយោគ​ធំៗ​នៅក្នុងប្រទេស​ ក៏ដូចជាបណ្ដា​ប្រទេ​សផ្សេងទៀត​ ហើយឯកឧត្តម​ក៏បាន​បង្ហាញពី​សក្ដានុពល​របស់កម្ពុជា​ និ​ងទាក់ទាញ​វិនិយោគ​ទាំង​នោះមកកម្ពុជាដើម្បីស្វែង​រក​ការ​វិនិយោគនៅកម្ពុជា​ឱ្យ​បាន​កាន់​តែ​ច្រើន។
ជាលទ្ធផល​ឃើញ​ថា​មានក្រុមហ៊ុន​របស់​ចិន​ជាច្រើន​បានចាប់អារម្មណ៍​ និ​ងចង់មក​បណ្ដាក់ទុន​ ពង្រីកទុន​​នៅ​កម្ពុ​ជា​​បន្ថែម ដោយក្នុងនោះរួម​មាន​ក្រុមហ៊ុន​ដំឡើង​កង់​មួយ​ដែល​កំពុង​មានប្រតិបត្តិការ​នៅ​តំបន់សេដ្ឋកិច្ច​ក្រុង​បាវិត​ ខេត្ត​ស្វាយរៀង ​ក៏បានចាប់អារម្មណ៍​ និង​ជម្រាប​ជូន​ឯកឧត្ត​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីថា ក្រុមហ៊ុន​នឹងពង្រីកខ្សែ​ច្រវ៉ាក់​ផលិត​កម្ម​ដំឡើង​កង់​នៅកម្ពុជា ឱ្យដូច​ខ្សែច្រវ៉ាក់​ផលិតកម្ម​រោងចក្រ​នៅទីក្រុង​ស៊ិនជិន​ប្រទេសចិនដែរ ។
ក្រៅពីក្រុមហ៊ុនដំឡើងកង់​មួយ​នេះ ឯកឧត្តម ​ស៊ុន ចាន់ថុល ក៏បាន​បង្ហាញពី​សក្ដានុពល​វិនិយោគទៅក្រុមហ៊ុន​​ផលិតរថយន្តអគ្គិសនី BYD ដ៏ធំរបស់​ចិន ​និ​ងបាន​ស្នើ​ក្រុ​មហ៊ុន​មួយនេះ​មក​បង្កើតរោងចក្រ​ផលិត​គ្រឿង​បង្គុំ​រថយន្ត​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ​ហើយផ្គត់ផ្គង់​សម្រាប់ការ​ដំឡើងរថយន្តអគ្គិសនីនៅក្នុង​ប្រទេស​ចិន​វិញ។ ក្រុម​ហ៊ុន​នេះក៏បានបង្ហាញពី​ចំណាប់​អារម្មណ៍​កា​រវិនិយោគរបស់ខ្លួន​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជាដែលនឹង​ធ្វើឱ្យ​កម្ពុជា​កាន់តែមានពន្លឺ​នៃការ​វិនិយោគថ្មីៗពីប្រទេស​ចិន​។
ដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជារូប​នេះ ក៏​ទទួលបានដំណឹង​ពីគម្រោង​ផ្លូវ​រថភ្លើង​តភ្ជាប់ពី​ភ្នំពេញ​ទៅ​អាកាស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ​ផងដែរ ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​ Metro Group បានបង្ហាញថា​គម្រោ​ង​នេះ ​​នឹង​ដាក់ដំណើរការ​នៅឆ្នាំ២០២៥​ខាងមុខនេះ ហើយក្រុមហ៊ុន​ក៏បានបង្ហាញពីគម្រោង​វិនិយោគ​របស់ខ្លួន​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​មួយចំនួនទៀតផងដែរថា ។
ដោយឡែក​នៅក្នុងកិច្ចជំនួប​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន ​Yuexiu Group ឯកឧត្តម ​ស៊ុន ចាន់ថុល ក៏បាន​បង្ហាញអំ​ពីកា​រ​រី​​ក​ចម្រើ​ន​ថ្មី​ៗ និងសក្តានុពលសម្រាប់ការវិនិយោគនៅកម្ពុជា ដោយគិតចេញពីកត្តាសុខសន្តិភាព ស្ថិរភា​ព​ម៉ា​ក្រូ​សេ​​ដ្ឋកិច្ច ច្បាប់វិ​និ​យោ​គ​អំ​ណោ​យ​ផ​ល​ដោ​យ​បើ​ក​ទូ​លា​យស​ម្រា​ប់​គ្រប់វិនិយោគិនទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស ហើ​យ​ក្នុង​នោះ​​ក​ម្ពុជាមានកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីជាមួយសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន និងបណ្តាប្រ​ទេ​ស​ជា​ដៃ​គូ​ជាច្រើ​ន​ទៀតផងដែរ។ ហេដ្ឋារច​នា​សម្ព័ន្ធ​ពេញ​ផ្ទៃ​ប្រ​ទេស ដែលបាន និងកំពុងអភិវឌ្ឍរួមមានផ្លូ​វ​ល្បឿន​លឿ​ន​ភ្នំ​ពេ​ញ​-ក្រុងព្រះសីហនុ អាកាសយានដ្ឋានថ្មីខេត្តសៀមរាប ការ​ត្រៀ​ម​​បើ​ក​​ដំ​ណើរ​កា​រ​អា​​កា​ស​យាន​​ដ្ឋា​​នថ្មីក្រុងភ្នំពេញ ការសិក្សាផ្លូវរថភ្លើងភ្នំពេញ-ក្រុងព្រះសីហនុ ផ្លូវរថភ្លើងភ្នំពេញ-បោយប៉ែត និងគ​ម្រោង​ព​ង្រីក​កំពង់ផែទឹកជ្រៅជាដើម ។
បន្ទាប់ពីបានទទួលស្តាប់ការពន្យល់បង្ហាញដោយឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី អំ​ពីសក្តានុពល និ​ងភា​ពរី​ក​ចម្រើ​​​ន​យ៉ាងឆាប់រហ័សរបស់កម្ពុជា លោកនាយ​ក​ប្រតិប​ត្តិ​ក្រុម​ហ៊ុន ​Yuexiu Group បានបង្ហាញ​ចំ​ណា​ប់​អា​រ​ម្ម​ណ៍​លើវិ​​ស័យ​មួ​យចំនួននៅប្រទេសកម្ពុជារួមមានវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូន អចលនទ្រព្យ និងក​សិ​ឧ​ស្សា​ហ​កម្ម​ជាដើ​ម ។​
ក្រៅពីនេះ នៅមានក្រុមហ៊ុនធំៗពីរទៀតរបស់ចិន ក៏បានបង្ហាញពី​បំណង​មក​សិក្សា​សក្ដានុពល​វិនិយោគ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ក្រោយពីបានស្ដាប់​ការ​បង្ហាញ​របស់​ឯក​ឧត្ត​​​​មឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា គឺក្រុមហ៊ុន GICI  និងក្រុមហ៊ុនផលិតកង់រថយន្តដ៏ធំមួយរបស់ចិន ៕