" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-53961 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
តំបន់ភាគឦសាន កំពុងជំរុញផែនការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដើម្បីក្លាយជាប៉ូលសេដ្ឋកិច្ចទី៤ របស់កម្ពុជា
ភ្នំពេញ ៖ ស្របទៅនឹងផែនការយុទ្ធសាស្ត្ររបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ និងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ បច្ចុប្បន្នគម្រោងសាងសង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជាច្រើនកំពុងបង្ហាញរូបរាងនៅតំបន់ប៉ែកឦសាន ដើម្បីប្រែក្លាយឲ្យទៅជាប៉ូលសេដ្ឋកិច្ចថ្មីទី៤ប្រចាំប្រទេស។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជាបានថ្លែងឲ្យដឹងថា រាជរដ្ឋាភិបាលចង់ប្រែក្លាយខេត្តភាគឦសានឱ្យទៅជាប៉ូលសេដ្ឋកិច្ចទី៤ ដោយកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជាច្រើន ដែលក្នុងនោះរួមមានដូចជា ខេត្តក្រចេះ ស្ទឹងត្រែង រតនគិរី និងខេត្តមណ្ឌលគិរី ក្រោមជំនួយរបស់រដ្ឋាភិបាលចិន។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានរំលឹកផងដែរថា ការជាប់គាំងនយោបាយកាលពីឆ្នាំ២០០៣ មិនបានរារាំងដល់ការជួយរបស់ចិនមកកាន់កម្ពុជានោះឡើយ ដែលជាការបង្ហាញឱ្យនូវសមានចិត្ត និងរបៀបធ្វើទំនាក់ទំនងរបស់ចិនជាមួយកម្ពុជា។
“ខ្ញុំនៅចងចាំច្បាស់ណាស់នៅពេលនោះ គឺខ្ញុំបានអំពាវនាវមិត្តចិនឱ្យជួយតភ្ជាប់ផ្លូវនៅភាគឦសាន ព្រោះការតភ្ជាប់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនេះ គឺដើម្បីធ្វើឲ្យខេត្តភាគឦសានក្លាយជាប៉ូលសេដ្ឋកិច្ចទី៤របស់កម្ពុជា ដោយផ្តោតសំខាន់ទៅលើកសិ-ឧស្សាហកម្ម និងធនធានរ៉ែ”
ដូចទៅនឹងការលើកឡើងេបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បច្ចុប្បន្នរាជរដ្ឋាភិបាលបាន និងកំពុងខិតខំចងភ្ជាប់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវថ្នល់ ស្ពាននានាជាច្រើនដើម្បីបង្កភាពងាយស្រួលក្នុងការដឹកជញ្ជូន ក៏ដូចជាធ្វើដំណើរនៅទូទាំងប្រទេស ជាពិសេសនៅតាមបណ្តាខេត្តក្រុងគោលដៅសំខាន់ៗ។
សូមបញ្ជាក់ថា សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានលើកឡើងបែបនេះក្នុងឱកាសសម្ពោធសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការកំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ៧  នៅខេត្តក្រចេះ ប្រវែងប្រមាណ ៩៣.៥៦គីឡូម៉ែត្រ  ជាការសាងសង់ ក្រោមជំនួយរបស់រដ្ឋាភិបាលចិន មានតម្លៃជាង ៣៣លានដុល្លារអាមេរិក កាលពីថ្ងៃទី៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ម្សិលមិញនេះ។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនបានឱ្យដឹងថា គម្រោងលើកកម្ពស់កម្រិតគុណភាពកំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ៧នេះគឺ បានចាប់ផ្តើមការដ្ឋាន​សាងសង់កាលពីអំឡុងខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០១៦ និងបញ្ចប់ការសាងសង់នៅអំឡុងខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៨ ប្រើប្រាស់រយៈពេលសាងសង់ចំនួន២៤ខែសាងសង់ដោយក្រុមហ៊ុនសំណង់សៀងហៃ(SCG) និងត្រួតពិនិត្យបច្ចេកទេសដោយក្រុមហ៊ុនទីប្រឹក្សាបច្ចេកទេសក្វាងចូវវ៉ានអាន ជាជំនួយឥតសំណងពីរដ្ឋាភិបាលចិនជូនដល់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល បានបញ្ជាក់ថាកំណាត់ ផ្លូវជាតិលេខ៧ គឺជាខ្សែផ្លូវដ៏មានសក្ដានុពលមួយតភ្ជាប់ពីរាជធានីភ្នំពេញឆ្លងកាត់ខេត្តសំខាន់ៗដូចជា៖ ខេត្តកំពង់ចាម ត្បូងឃ្មុំ ក្រចេះ ស្ទឹងត្រែង និងឆ្ពោះទៅតំបន់ប៉ូលសេដ្ឋកិច្ចទី៤របស់កម្ពុជាស្ថិតនៅភូមិភាគឦសាននៃប្រទេសដែលបម្រើដល់វិស័យដឹកជញ្ជូនសម្រាប់សកម្មភាពផ្លាស់ប្តូរសេដ្ឋកិច្ចពាណិជ្ជកម្ម និងទេសចរណ៍នៅក្នុងប្រទេស។
ជាងនេះទៀតខ្សែផ្លូវនេះ គឺជាផ្នែកមួយនៃផ្លូវអាស៊ានហាយវ៉េយ៍លេខ១១(AH11) ឬរបៀងកណ្តាលរបស់មហាអនុតំបន់មេគង្គ​ (GMS) ដែលភ្ជាប់ពីទីក្រុងគុនមីងនៅភាគខាងត្បូងនៃប្រទេសចិនឆ្លងកាត់ទីក្រុង​វៀងច័ន្ទនៃប្រទេសឡាវ កាត់រាជធានីភ្នំពេញ និងឆ្ពោះទៅកំពង់ផែក្រុងព្រះសីហនុនៃប្រទេសកម្ពុជា ។
ផ្លូវជាតិលេខ៧ក៏ជាផ្លូវជាតិដ៏សំខាន់ប្រទាក់ក្រឡាជាមួយនឹងផ្លូវជាតិមួយចំនួនទៀតសម្រាប់ជួយជំរុញការអភិវឌ្ឍតំបន់ត្រីកោណអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​, ឡាវ, វៀតណាម (CLV DTA) ដើម្បីប្រែក្លាយតំបន់ដាច់ស្រយាលរបស់ប្រទេសទាំង៣ ជាពិសេសខេត្តត្បូងឃ្មុំ ក្រចេះ ស្ទឹងត្រែង រតនគិរី និងខេត្តមណ្ឌលគិរីរបស់កម្ពុជាយើងទៅជាតំបន់ដែលមានការអភិវឌ្ឍ៕