សម្ដេចធិបតី ៖ រៀបចំផ្ទះយើងឱ្យស្អាតទើបមានផាសុកភាពល្អ និងអាចធ្វើការបម្រើប្រជាជនបានល្អ
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញបិទសន្និបាតបូកសរុបការងាររបស់ក្រសួងអធិការកិច្ច នាថ្ងៃទី១៣ កុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៣ សម្ដេច​ធិបតីបានលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃការងារអធិការកិច្ច ដែលប្រៀបបានទៅនឹងការរៀបចំផ្ទះឱ្យស្អាត និងមានរបៀបរៀបរយផងដែរ។
សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានថ្លែងដែរថា ជាមួយនឹងឆន្ទៈសម្រេចឱ្យបាននូវចក្ខុវិស័យនៅក្នុងការ​ប្រែក្លាយ​កម្ពុជាទៅជាប្រទេសមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងជាប្រទេសមានចំណូល​កម្រិតខ្ពស់​នៅឆ្នាំ២០៥០ រាជរដ្ឋាភិបាលនិតិកាលទី ៧ នៃរដ្ឋសភាបានដាក់ចេញនូវយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដើម្បី​កំណើន​ការងារសមធម៌ ប្រសិទ្ធភាព ចីរភាព និងបន្តផ្ដោតជាចម្បងលើរបៀបវារៈធានាប្រសិទ្ធភាពសមិទ្ធកម្ម។
គោលដៅដែលបានដាក់ចេញនេះនឹងសម្រេចបានតាមរយៈ​ការអនុវត្តអភិក្រម ឆ្លុះកញ្ចក់ ងូតទឹក ដុះក្អែល ព្យាបាល និងវះកាត់ និងអភិក្រម​ប្រព័ន្ធ​តួអង្គតែមួយដែលផ្ដោតសំខាន់លើការអភិវឌ្ឍស្ថាប័ន ការពង្រឹងអភិបាលកិច្ច និងការពង្រីកប្រសិទ្ធ​ភាព​​ការងារ​នៅក្នុងវិស័យសាធារណៈ ដូចមានកំណត់នៅត្រង់ស្នូលនៃ​យុទ្ធសាស្ត្រ​បញ្ចកោណ​ដំណាក់កាលទី ១។
ជាមួយគ្នានោះ សម្ដេចបានប្រកាសគាំទ្រលើអាទិភាពសំខាន់ៗរបស់ក្រសួងអធិការកិច្ចដែលរួមមាន​ការពង្រឹងសមត្ថភាពស្ថាប័ន ការកសាង និងអភិវឌ្ឍន៍មូលធនមនុស្ស ការរៀបចំច្បាប់ លិខិតបទដ្ឋាន​គតិយុទ្ធនៅក្នុងសមត្ថកិច្ចក្រសួងដែលរាជរដ្ឋាភិបាលបានប្រគល់ជូន និងចុងក្រោយគឺការថែរក្សាបរិស្ថាន​សុខ​ដុម​រូមនីយកម្មនៅក្នុងក្រសួង និងអង្គភាពចំណុះ ទាំងថ្នាក់ជាតិ និងក្រោមជាតិ។
ក្នុងនោះសម្ដេចបានសង្កត់ធ្ងន់លើការងារអធិការកិច្ចថា៖
«ការងារអភិបាលកិច្ច គឹប្រៀបបានទៅនឹង​ការរៀបចំផ្ទះយើងឱ្យស្អាត មុននឹងចេញទៅមើលផ្ទះគេ…រៀបចំផ្ទះយើងឱ្យស្អាត ទើបមានផាសុកភាពល្អ ទើបអាចធ្វើការបម្រើប្រជាជនបានល្អ»។
ជាចុងក្រោយ សម្ដេចបានផ្ដល់អនុសាសន៍មួយចំនួនដល់ក្រសួងក្នុងការយកទៅអនុវត្តបន្តដូចជា៖
១. ក្រសួងអធិការកិច្ចមានតួនាទីគន្លឹះក្នុងការ​ជួយរាជរដ្ឋាភិបាលអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ សំដៅលើកកម្ពស់អភិបាលកិច្ច និងពង្រឹងភាពស្អាតស្អំក្នុងវិស័យសាធារណៈ ដោយផ្ដោតអាទិភាព​លើយន្ដការគ្រប់គ្រង និងផ្ដល់សេវាសាធារណៈ ការផ្ដល់ការលើកទឹកចិត្ត ផ្អែកលើគុណធិបតេយ្យ និងការ​អនុវត្តតឹងរឹងក្នុងការចាត់វិធានការវិន័យ វិធានការច្បាប់ចំពោះមន្ត្រីសាធារណៈដែលប្រព្រឹត្តបំពាន​ក្រមសីល​ធម៌វិជ្ជា​ជីវៈ ឬបំពានអំណាចនៅពេលអនុវត្តតួនាទី
២. ក្រសួងត្រូវផ្ដួចផ្ដើម និងនាំមុខនៅក្នុងការរៀបចំយន្ដការត្រួតពិនិត្យប្រកបដោយ​គុណភាព​ និងប្រសិទ្ធភាព
៣. ក្រសួងត្រូវបន្តលើកកម្ពស់ និងពង្រឹងស្ថាប័នបន្ថែមទៀត ដោយផ្ដោតទៅលើការកសាងមូលធនមនុស្ស ដោយពង្រឹងសមត្ថភាពមន្ត្រីដែលមានមនសិការ និងក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ ស័ក្កសមជាទីពឹងរបស់ពលរដ្ឋ
៤. នៅក្នុងទស្សនៈអធិការកិច្ចដើម្បីទាំងអស់គ្នា ទាំងអស់គ្នាឆ្ពោះទៅកាន់អភិបាលកិច្ចល្អ រដ្ឋាភិបាល​សូមស្នើរឱ្យគ្រប់ក្រសួងស្ថាប័ន រដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ ចូលរួមសហការឱ្យបានល្អក្នុងការងារអធិការកិច្ច ស្របតាមពាក្យស្លោក “អធិការកិច្ចជាភ្នែក ជាត្រចៀករបស់ថ្នាក់លើ​ និងជាមិត្តជិតស្និតរបស់ថ្នាក់ក្រោម”
៥. ក្រសួងត្រូវរៀបចំច្បាប់ សម្រាប់វិស័យអធិការកិច្ចឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់
៦. ក្រសួងត្រូវពង្រឹងការអនុវត្តសមត្ថភាពមន្ត្រី ដោយយកចិត្តទុកដាក់លើការជ្រើសរើសអ្នកមានជំនាញ ច្បាស់លាស់ ជាពិសេសត្រូវជំរុញកិច្ចការស្រាវជ្រាវរបស់សិក្ខាកាម
៧. ក្រសួងត្រូវសហការជាមួយក្រសួងប្រៃសនីយ៍ ពង្រឹងសមត្ថភាពមន្ត្រីរបស់ខ្លួនលើអក្ខរកម្មឌីជីថល និងធ្វើទំនើបកម្មស្ថាប័ន សំដៅធ្វើអធិការកិច្ចឌីជីថល៕