យុទ្ធនាការអន្ទាក់សូន្យដំណាក់កាលទី២ ក្នុងខេត្តពោធិ៍សាត់ ត្រូវបានបញ្ចប់ដោយសមទ្ធិផលផ្លែផ្កា
(ពោធិ៍សាត់)៖ នាថ្ងៃទី ២២មេសានេះ យុទ្ធនាការអន្ទាក់សូន្យដំណាក់កាលទី២ បានធ្វើឡើង​នៅក្នុងស្រុកវាលវែង ក្រោមប្រធានបទ “យើងរួមគ្នាបញ្ចប់វិបត្តិនៃការដាក់អន្ទាក់និងការជួញដូរ​សត្វព្រៃនៅកម្ពុជា” ។ យុទ្ធនាការនេះដែរបានប្រព្រឹត្តិទៅដោយរលូន និងមានការចូលរួមយ៉ាងកុះ ករពីភាគីពាក់ព័ន្ធ។
ដូចទៅនឹងយុទ្ធនាការមុនៗ យុទ្ធនាការលើកនេះ មានការដើរដង្ហែរស្លាកបដា ស្ដីអំពីការការពារសត្វព្រៃ និងធនធានធម្មជាតិផ្សេងៗទៀត។ ដែលការដើរដង្ហែរផ្សព្វផ្សាយនេះដែរ មាននូវការចូលរួមពី ស្ថាប័ន​រដ្ឋ វិស័យ​ឯកជន សង្គមស៊ីវិល សិស្សនុសិស្ស្ស និងប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងតំបន់ផងដែរ។
ជាលទ្ធផល យុទ្ឋនាការអន្ទាក់សូន្យដំណាក់កាលទី១ ក្នុងឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅ ក្រសួងបរិស្ថាន និងអង្គការដៃគូរ​បានដកអន្ទាក់សរុបចំនួនជាង៦ ម៉ឺនអន្ទាក់។ ហើយបន្ទាប់ពីយុទ្ធនាការអន្ទាក់សូន្យ​ដំណាក់កាលទី១ បានបញ្ចប់ក្នុងឆ្នាំ២០២២ ចំនួនអន្ទាក់ប្រមូលបានសរុបពីតំបន់ការពារធម្មជាតិ​មានការ​ថយចុះមក​ជាង៣ម៉ឺនអន្ទាក់។
ថ្វីបើចំនួនអន្ទាក់មិនទាន់ចុះដល់សូន្យក៏ដោយ ប៉ុន្តែវាបានបង្ហាញនិន្នាការថយចុះគួរឲ្យកត់សម្គាល់ និងបង្ហាញថាយុទ្ឋនាការអន្ទាក់សូន្យដើរលើផ្លូវត្រូវ។ នេះបើតាមការគូសបញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ក្រា រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យនាំក្រសួងបរិស្ថាន។
ជាមួយគ្នានេះ លោក គង់ មុនីច័ន្ទ នាយកអង្គការមូលនិធិម៉ាដក្សចូលីភីត បានមានប្រសាសន៍ដែរថា៖
“ការសិក្សាថ្មីៗនេះ បានបញ្ជាក់ឱ្យ​ដឹងថា នៅមានសត្វព្រៃជាច្រើនប្រភេទ កំពុងរស់នៅក្នុង​តំបន់​ព្រៃនានា នៃប្រទេសកម្ពុជាយើង ក្នុងនោះរួមមានទាំងប្រភេទសត្វព្រៃកម្រ និងជិតផុតពូជផងដែរ”
លោកបន្តថា ការបញ្ឈប់ឲ្យបានទាំងស្រុង នូវការបរបាញ់ដាក់អន្ទាក់ចាប់សត្វព្រៃ ការជួញដូរនិង​បរិភោគសត្វព្រៃ គឺជាប្រការដ៏សំខាន់ និងបន្ទាន់ ដើម្បីអភិរក្សសត្វទាំងនោះ។ ហើយយុទ្ធនាការអន្ទាក់​សូន្យ គឺជាឱកាសដ៏ប្រសើរ និងទាន់ពេលវេលា ក្នុងការជួយប្តូរទស្សនៈទាន ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាទាំង​អស់ ឲ្យងាកមកចូលរួមសង្គ្រោះ និងអភិរក្សសត្វព្រៃ ដ៏កម្រនិងមានតម្លៃ នៃប្រទេសយើង។
គួរបញ្ជាក់ថា យុទ្ធនាការអន្ទាក់សូន្យដំណាក់ការទីពីរនេះ ត្រូវបានចាប់ផ្តើមជាផ្លូវការនៅថ្ងៃទី០៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ ដើម្បីបង្កើនការយល់ដឹងជាសាធារណៈនៅក្នុងតំបន់ភូមិភាគនីរតីនៃប្រទេសកម្ពុជា អំពីផលវិបាកនៃការ​ដាក់អន្ទាក់ប៉ះពាល់ដល់សុខភាពសាធារណៈ និងការបាត់បង់ជីវៈចម្រុះ។
យ៉ាងណាមិញ យុទ្ធនាការអន្ទាក់សូន្យដំណាក់ការទី១ កន្លងទៅបានធ្វើឡើងនៅខេត្តដូចជា ​ខេត្ត​​ក្រចេះ ស្ទឹងត្រែង រតនៈគិរី មណ្ឌលគិរី ព្រះវិហារ និងកំពង់ធំ។ យុទ្ធនាការនេះបានទទួលលទ្ធផលដ៏​ល្អប្រសើរ​ដោយមានអ្នកគាំទ្រចំនួន៣០០០នាក់ មានអត្ថបទ​ចុះផ្សាយលើសពី៦០០ និងមានការ​ផ្សាយតាម​បណ្តាញ​​ផ្សព្វផ្សាយជាតិ និងអន្តរជាតិ និងក៏មានម្ចាស់​ភោជនីយដ្ឋានយ៉ាងតិចចំនួន៥២នាក់ បានតាំង​ចិត្ត​​បញ្ឈប់ការលក់សាច់សត្វព្រៃ៕