CVEA ស្នើឱ្យ​​អ្នក​ប្រកបរបរ​គ្មានច្បាប់​ទម្លាប់​​ គួរស្វែង​រក​ភាពស្រ​បច្បាប់​ ដើម្បី​​​ពង្រឹងគុណភាព​វិស័យ​នេះរួមគ្នា
ភ្នំពេញ ៖ ជាការកត់សម្គាល់ នៅក្នុង​វិស័យ​អចលនទ្រព្យកម្ពុជា មាន​អ្នក​ប្រកបរបរ និងទទួលយកផលចំណេញពីវិស័យមួយនេះច្រើនណាស់ ជាពិសេស​នៅក្នុងអំឡុង​មុ​​នពេ​ល​មា​ន​វិបត្តិកូវីដ​១៩​ ប៉ុន្តែក្នុងនោះមានប្រតិបត្តិករមួយចំនួន​បានធ្វើអាជីវកម្ម​គ្មានច្បាប់ ​គ្មានទម្លាប់ គ្មានអាជ្ញាបណ្ណ និងគ្មានកា​រដឹង​ឮពី​អា​ជ្ញា​ធ​​រ​​​​ ដែលធ្វើឱ្យ​វិស័យ​ត្រូវជួបប្រទះនឹងផលពិបាកដោះស្រាយ​នៅពេលកើតមានបញ្ហា​ណា​មួយកើតឡើង​ ។ ក្នុងន័យនេះ សមា​គ​ម​អ្ន​កវាយតម្លៃ និ​ង​ភ្នាក់​ងារ​អច​ល​ន​វត្ថុ​កម្ពុជា​ (CVEA) បាន​ស្នើឱ្យ​ប្រតិបត្តិករដែ​លមិនទាន់អាជ្ញាបណ្ណ​ គួរស្វែងរកភាពស្រប​ច្បាប់ដើម្បីពង្រឹងគុណភាពវិស័យនេះទាំងអស់គ្នា​។
លោក​ សន សៀប ប្រធានសមាគមអ្នកវាយតម្លៃ​តម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុ​កម្ពុជា​​ (CVEA) បានមានប្រ​សា​សន៍​ឱ្យដឹ​ង​ថា មែនទែនទៅ ក្នុងវិស័យ​អចលនទ្រព្យ ទាំង​រាជរដ្ឋាភិបាល និងសមាគម​បាន​រៀបចំឱ្យមានច្បាប់​មាន​ទម្លា​ប់​​​រួច​រាល់​ហើយ ប៉ុន្តែនៅតែមានអ្នកមួយចំនួន​បន្តប្រក​បអាជីវកម្ម​ប្រាសចាកពីច្បាប់ និង​រក​ស៊ីក្រៅ​ប្រព័ន្ធច្បាប់ដដែល ។​​​​​ ​​ដូច្នេះ ក្នុងនាមជា​សមា​គម​​ សូមទទូចឱ្យអ្នកប្រតិបត្តិករ ក៏ដូចជាអ្នកប្រកបអាជីវកម្មក្នុងវិស័យនេះចូលមក​នៅ​ក្រោមច្បាប់​ទាំងអស់គ្នា។​
«សមាគមបានធ្វើកិច្ច​ការជាច្រើនរួចមកហើយ ហើយប្រសិនបើជាពួក​យើង​រកឃើញថា​ មានអ្នក​ប្រក​បរបរ​អាជីវកម្ម ឬសេវាកម្មក្នុងវិស័យ​អចលនទ្រព្យដោយគ្មានច្បាប់ទម្លាប់ ខាង​សមាគមនឹង​​រៀបចំឈ្មោះ​ក្រុមហ៊ុនទាំងនោះប្រគល់​ជូន​ខាងអាជ្ញាធរ​ជាអ្នក​អញ្ជើញពួកគាត់​ម្ដង ពីព្រោះ​ ​បើសិន​ជា​យើងនៅតែ​បណ្ដែ​តបណ្ដោយឱ្យ​ពួ​ក​គាត់​ប្រព្រឹត្ត​បន្តទៀត វិស័យនេះ​នឹង​នៅតែមានអ្នក​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​គ្មាន​ច្បាប់ ​គ្មានទម្លាប់​ដដែល ហើយនៅពេលមានបញ្ហា​ គឺពិបាកក្នុងការរកអ្នក​ទទួលខុស​ត្រូវ​ណាស់» ​។
លោក សន​ សៀប​ បានបន្ថែមថា​ ផែនការ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា គឺកំណត់យក​ឆ្នាំ​២០៣០​ ជា​ពេល​វេលា​ដែល​កម្ពុជា​ក្លាយជា​ប្រទេស​មានប្រាក់​ចំណូល​មធ្យមកម្រិត​ខ្ពស់ និងឆ្នាំ២០៥០ ជាពេលវេលា​ដែលកម្ពុជា​ត្រូវ​ក្លាយជា​ប្រទេស​មានប្រាក់ចំណូលខ្ពស់ ហើយ​ដើម្បីសម្រេច​បានទៅតាម​ផែនការ​នោះ វិស័យ​ផ្សេងៗ​ដែល​រួម​ចំណែកដល់​សេដ្ឋកិច្ច​ត្រូវ​តែ​មាន​ច្បាប់ មានភាពរឹង​មាំ​ មានគុណភាព ។​
លោក​បានបញ្ជាក់ថា​ ៖
«នៅពេល​យើង​ប្រមូលផ្ដុំ​អ្នក​ប្រកបរបរ​ដែលមានច្បាប់ទម្លាប់​ត្រឹមត្រូវ​ នោះយើង​នឹង​ពង្រឹងគុណភាពលើវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​របស់​យើង ហើយ​នឹងអាច​ទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​មកពី​ខាងក្រៅ​ប្រទេស​ចូលមកបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគនៅកម្ពុជា ដោយ​វិនិយោគិន​បរទេស​នឹ​ងមានទំនុកចិត្តមកលើ​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​កម្ពុជា​កាន់តែខ្លាំងឡើង»។
លោកឧកញ៉ា​ ចេង ខេង​ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ​ ស៊ីភីអិល បានមានប្រសាសន៍ថា​ ការ​រកស៊ី​ដែល​អាច​រក្សា​កេរ្តិ៍ឈ្មោះ​ស្ថិតស្ថិរយូរអង្វែង​ គឺជាកា​ររកស៊ី​ដែលមានក្រម​សីលធម៌ វិជ្ជា​ជីវៈ ហើយអា​ច​ផ្ដល់ទំនុ​​កចិ​ត្ត​ច្បាស់លាស់​ទៅកាន់ទីផ្សារ​ទាំង​នៅក្នុង​ស្រុក​ និង​ក្រៅ​ប្រទេស​ ។ បើសិនជា​អ្នករកស៊ី​ក្នុងវិស័យ​អច​លន​ទ្រ​ព្យ​មិនមាន​ក្រម​សីលធម៌​វិជ្ជាជីវៈ មិនមានច្បាប់​ទម្លាប់ នឹង​ឱ្យ​អ្នកវិនិយោគ​ក្រៅ​ប្រទេសអស់ទំនុកចិត្ត ។
លោកឧកញ៉ា​បន្តថា ៖
«អ្នក​វិនិយោគដែលចូលមកកម្ពុជា ​​គេចង់បានព័ត៌មានពិត​ មិនបំប៉ោង​ មិនភូត​កុហកគេ ហើយ​ក្រុមហ៊ុន​ដែលផ្ដល់សេវា​អចលនទ្រព្យគឺជា​ក្រុមហ៊ុន​ដែល​មាន​ចុះ​បញ្ជី​ត្រឹម​ត្រូវ​ មានច្បាប់ ​មានទម្លាប់​នោះទើប​ក្រុមហ៊ុនបរទេស​គេ​មករកស៊ីនៅកម្ពុជា​កាន់តែ​ច្រើន» ។​
គួរ​បញ្ជាក់ថា ​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​នាពេល​បច្ចុប្បន្ននេះ នៅតែមិនទាន់​ងើបឡើង​ដូច​ស្ថា​ន​ភាព មុនវិបត្តិកូវីដ​១៩​នោះទេ ហើយមានអ្នកជំនាញ​មួយ​ចំនួន​មើលឃើញថា​ វិស័យនេះ ទំនង​ជា​មិនអាច​នឹង​វិល​ទៅរកស្ថានភាព​ដូច​មុនវិបត្តិ​កូវីដ​១៩​នោះទេ ប៉ុន្តែ​ប្រធានសមាគម​អ្នកវាយតម្លៃ​និងភ្នាក់​ងារ​អច​ល​ន​វ​ត្ថុ​កម្ពុជា​លើកឡើងថា​វាអាចនឹង​វិលទៅរក​ស្ថាន​ភាព​មុនវិបត្តិ​កូវីដ១៩ នៅក្នុងអំឡុងឆ្នាំ ២០២៨​ ឬ២០២៩ ៕