កម្ពុជា គ្រោង​សិក្សាគម្រោងសាងសង់​ផ្លូវដែក​តភ្ជាប់ពី​ប៉ោយ​ប៉ែត​ទៅកាន់​ក្រុងបាវិត​
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងគោលបំណងជំរុញ ​និងតភ្ជាប់ការដឹកជញ្ជូន​ក្នុងបណ្ដាប្រទេស​តំបន់អាស៊ាន រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​គ្រោង​នឹង​សិក្សា​សាងសង់​ផ្លូវ​ដែកថ្មីមួយ​ពីប៉ោយ​ប៉ែតទៅ​ក្រុង​បាវិត ខណៈគម្រោងផ្លូវ​ដែក​ល្បឿនលឿន​ពីភ្នំពេញ ទៅ​ប៉ោយ​ប៉ែត​បានសិក្សា​ចប់សព្វគ្រប់ហើយ និងកំពុងស្វែងរក​ក្រុមហ៊ុន​ដើម្បីបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ ។
ឯកឧត្តម​ ស៊ុន ចាន់ថុល​ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណការ ​និងដឹកជញ្ជូន​បានមានប្រសាសន៍ថា​ ផ្លូវដែក​ដែល​កម្ពុជា​​មានសព្វថ្ងៃនេះគឺ​បានកែ ​និងជួសជុល​ ដើម្បីប្រើប្រាស់​ ដោយក្នុងនោះផ្នែកខាងត្បូងពីភ្នំពេញ​ទៅក្រុង​ព្រះ​សីហនុ​ បានជួសជុល​ល្អហើយ ដោយកន្លែង​ខ្លះអាចរត់បានដល់ទៅ៨០​គីឡូម៉ែត្រ​ក្នុងមួយម៉ោង ។ សម្រាប់​ប៉ែក​ខាងជើង​ពីប៉ោយប៉ែត​មកក្រុង​សិរីសោភណ្ឌ​ក៏បានធ្វើ​រួចរាល់​ហើយដែរ ។
ឯកឧត្តម​បន្តថា ៖
“យើងក៏បានសិក្សា​ចប់សព្វគ្រប់រួចហើយដែរ​ក្នុងការ​លើក​កម្រិតផ្លូវដែក​ពីផ្លូវ​ដែក​ល្បឿនធម្ម​តា​ទៅ​ផ្លូវ​ដែកល្បឿនលឿន​ដែលអាចរត់បានដល់ទៅ១៦០​គីឡូម៉ែត្រ​ក្នុងមួយម៉ោង ដើម្បីត​ភ្ជាប់​ទៅ​ផ្លូវ​ដែករបស់​ថៃ ​និងឡាវ ដែលអាច​ដឹកទំនិញពីកម្ពុជា​ទៅដល់​ប្រទេស​ចិន​តែម្ដង។ គម្រោងនេះ បានសិក្សា​ចប់​ហើយ​ ដោយកំពុងរកដៃគូ​មកដាក់ទុនវិនិយោគ។ ក្រៅពីនេះ​ កម្ពុជាក៏មានគម្រោងសិក្សា​ផ្លូវដែក​ថ្មីមួយទៀតពីប៉ោយ​ទៅបាវិត​ព្រំដែនកម្ពុជា​វៀតណាម។”
ឯកឧត្តម​បន្តឱ្យដឹង​ថា ផ្លូវ​ដែក​ថ្មីដែលកម្ពុជាគ្រោង​នឹង​សិក្សា​គឺចេញពីប៉ោយ​ប៉ែត​កាត់តាមសៀមរាប ចេញ​ពី​សៀមរា​ប​កាត់តាមកំពង់ធំ ទៅ​កំពង់ឆ្នាំ​ចូលមកភ្នំពេញ ហើយចេញពីភ្នំពេញទៅ​ដល់​ក្រុងបាវិត​ ដើម្បី​ត​ភ្ជាប់​ជាមួយគម្រោង​របស់វៀតណាមដែលគេ​ត្រៀម​សាងសង់ពី​ទីក្រុង​ហូជីមិញ​មកបាវិត​ម៉ុកដៃ ។
ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់​ថា ៖
​”គម្រោ​ងនេះគឺ​គ្រោងនឹង​សិក្សា​ ហើយដំណាលគ្នានោះដែរ​ យើងក៏​នឹង​រកថវិកា​ដើម្បី​កសាងឱ្យ​បាន​ឆាប់​ៗដែ​រ​ បានន័យថា​សិក្សា​ចប់អាច​នឹង​សាងសង់ភ្លាមៗដែរ។ ក្រៅពីគម្រោងទាំងនេះ យើងក៏បានសិក្សា​ចប់សព្វគ្រប់ផ្លូវ​រថភ្លើង​ក្រោមដី​ ផ្លូ​វរថភ្លើង​លើ​អាកាស​ និង​រថភ្លើង​ស្វ័យ​ប្រវត្តិគ្មាន​មនុស្ស​បើក​​នៅក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ។ គម្រោងទាំងនេះ កំពុង​ភាក្សា​ថា​តើ​កម្ពុជា​គួរសាងសង់​គម្រោងមួយណា​មុន ខណៈដែលរដ្ឋាភិបាលចង់បានគម្រោងផ្លូវ​រថភ្លើង​នៅក្រោម​ដី ដែល​គម្រោង​នេះ​នឹងអាច​ទាក់ទាញវិនិយោគមកដាក់ទុន​។”
គួរ​បញ្ជាក់ថា​ រាជរដ្ឋាភិបាល​មានគម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍ជាច្រើនទៀត ដោយគ្រោង​នឹង​សិក្សា​វាយតម្លៃ និង​ស្វែង​រ​ក​​ថវិកា​ក៏ដូចជា​ដៃគូវិនិយោគ​ដើម្បីបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ​ជាពិសេស​នៅជុំវិញ​តំបន់​ព្រលា​នយ​ន្តហោះ​អន្ត​រជា​​តិ​​ដែលទើបសាងសង់​ទាំង​គម្រោង​ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិថ្មី​នៅភ្នំពេញ ​និង​គម្រោង​ព្រ​លា​ន​យន្ត​​​​​​​ហោះ​នៅ​​ខេត្តសៀមរាប៕