​ពានរង្វាន់​ឧស្សាហកម្ម​បៃតង​ឆ្នាំ២០២៥ ​រួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍ​ឧស្សាហកម្មបៃតងនៅ​កម្ពុជា​
ភ្នំពេញ៖ ក្រុមហ៊ុនចំនួន ២១ ត្រូវបានជ្រើសរើសសម្រាប់ពានរង្វាន់ឧស្សាហកម្មបៃតងកម្ពុជាឆ្នាំ២០២៥ ចំពោះសមិទ្ធផលរបស់ខ្លួនក្នុងផលិតកម្មស្អាត និរន្តរភាព និងនវានុវត្តន៍ឧស្សាហ​កម្ម​ប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ។ កម្មវិធីនេះជ្រើសរើសក្រុមហ៊ុនដែលបានបង្កើតវឌ្ឍនភាពជាក់ស្តែង ក្នុងការកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់បរិស្ថាន។ ទន្ទឹមនឹងនោះ ក៏មានការបង្កើនប្រសិទ្ធភាព និងភាពប្រកួតប្រជែងរបស់អាជីវកម្ម ដែលគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះត្រូវបានសហការអនុវត្តដោយក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ និងអង្គការសហប្រជាជាតិ ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ឧស្សាហកម្ម (UNIDO) ដោយមានការគាំទ្រ​ពីសហភាពអឺរ៉ុប តាមរយៈកម្មវិធី UN PAGE ។
ថ្លែងនៅក្នុងពិធីប្រគល់ពានរង្វាន់ ឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ បានលើកឡើងថា ផលិតកម្មបៃតង មិនមែនត្រឹមតែជាការចំណាយទេ តែជាការវិនិយោគដែលនាំមកនូវការសន្សំសំចៃ នវានុវត្តន៍និងភាពប្រកួតប្រជែងនៃអាជីវកម្មសម្រាប់រយៈពេលវែង។
«ខ្ញុំសូមលើកទឹកចិត្តឱ្យក្រុមហ៊ុន រោងចក្រ-សហគ្រាសទាំងអស់ បន្តនវានុវត្តន៍ថ្មីៗ ដោយមិនត្រូវស្កប់ស្គល់នឹងការអនុវត្តបច្ចុប្បន្ន​របស់ខ្លួនឡើយ ពោលគឺត្រូវខិតខំកែលម្អប្រព័ន្ធផលិតកម្ម ការពារបរិស្ថាន ប្រើប្រាស់ធនធាន​ឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព និងធ្វើឱ្យខ្សែច្រវាក់ផលិតកម្មកាន់តែស្អាត ដោយរៀនសូត្រពីឧត្តមានុវត្តន៍ទាំងនៅក្នុងប្រទេស និងអន្តរជាតិ»។
សូមជម្រាបថា ៖ ពានរង្វាន់ឧស្សាហកម្មបៃតងកម្ពុជាឆ្នាំ២០២៥ បានជ្រើសរើសម្ចាស់ជ័យលាភី ដែលមានពានមាសចំនួន ៣, ពានប្រាក់ចំនួន ១១ និងពានសំរឹទ្ធចំនួន ៧។ ម្ចាស់ជ័យលាភីទាំង ២១ ក្រុមហ៊ុននេះ ត្រូវបានជ្រើសរើសតាមរយៈការវាយតម្លៃលើទិដ្ឋភាព ៤ គឺ ទិដ្ឋភាព​បរិស្ថាន ទិដ្ឋភាព​នវានុវត្តន៍ និងចីរភាព ទិដ្ឋភាពសេដ្ឋកិច្ច និងទិដ្ឋភាពសង្គម និងសមភាពយេនឌ័រ។
ឯកឧត្តម Igor Driesmans ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសហភាពអឺរ៉ុប បានកោតសរសើរចំពោះការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់កម្ពុជាក្នុងការអភវិឌ្ឍឧស្សាហកម្មបៃតង ដោយកត់សម្គាល់ថា គោលការណ៍និរន្តរភាព បច្ចុប្បន្ន កាន់តែមានសារៈសំខាន់សម្រាប់ភាពប្រកួតប្រជែងជាសកល ជាពិសេសសម្រាប់ទីផ្សារធំៗ ដូចជាសហភាពអឺរ៉ុប។
«ឧស្សាហកម្ម ជាកម្លាំងជំរុញស្នូលសម្រាប់កំណើនសេដ្ឋកិច្ច ប៉ុន្តែវាក៏បង្កើតសំណល់ផងដែរ ដែលត្រូវតែគ្រប់គ្រងប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ។ បរិវត្តកម្មបៃតង គឺជាគន្លឹះសម្រាប់ភាពប្រកួតប្រជែង​របស់កម្ពុជាជាពិសេស ខណៈដែលទីផ្សារសកលលោក រួមទាំងសហភាពអឺរ៉ុប បាន និងកំពុងបង្កើនស្តង់ដារខ្ពស់លើនិរន្តរភាព»។
ឯកឧត្តម Igor Driesmans បានបន្ថែមថា យុទ្ធសាស្ត្រ Global Gateway របស់សហភាពអឺរ៉ុបបានកៀរគរថវិកាជាង ៣៦០ ពាន់លានអឺរ៉ូ ចន្លោះពីឆ្នាំ២០២១ ដល់ឆ្នាំ២០២៤ ដើម្បីគាំទ្រការវិនិយោគប្រកបដោយនិរន្តរភាពនៅទូទាំងពិភពលោក ក្នុងនោះក៏មានការវិនិយោគលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត និងថាមពលស្អាតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។
សូមបញ្ជាក់ថា ពានរង្វាន់ឧស្សាហកម្មបៃតងកម្ពុជា ជាផ្លែផ្កានៃគម្រោង ការអភិវឌ្ឍដែលបញ្ចេញកាបូនតិច ដើម្បីបង្កើនផលិត​ភាព និងកាត់បន្ថយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ តាមរយៈការផ្ទេរបច្ចេកវិទ្យាអំណោយផលល្អដល់បរិស្ថាន (TEST)  ដែលបានបង្កើតជាមូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់បរិវត្តកម្មឧស្សាហកម្មបៃតងរយៈពេលវែងរបស់កម្ពុជា៕