ភ្នំពេញ ៖ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់អាកាសចរស៊ីវិលកម្ពុជាបានអះអាងថា ដោយសារតែវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចជាសាកលដែលបណ្តាលមកពីបញ្ហានៃជំងឺកូវីដ-១៩ បានធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ស្ទើរគ្រប់វិស័យ ជាពិសេសការដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវអាកាស ខណៈដែលកម្ពុជាធ្លាក់ចុះប្រមាណជាង៩០ភាគរយ ដោយរំពឹងថា រហូតដល់ឆ្នាំ២០២៤ ទើបស្ថានភាពល្អប្រសើរកើតមានឡើងវិញ។
វិបត្តិកូវីដ-១៩ បានវាយប្រហារដល់ការដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវអាកាសជាសាកល ដែលក្នុងនោះកម្ពុជាក៏ទទួលរងនូវសម្ពាធខ្លាំង បើទោះជារយៈពេល៦ខែដើមឆ្នាំ២០២១ ការដឹកជញ្ជូនទំនិញបានកើនឡើងបន្តិចធៀបទៅនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២០ក៏ដោយ។
ឯកឧត្តម ស៊ិន ចាន់សិរីវត្ថា អ្នកនាំពាក្យអាកាសចរណ៍ស៊ីវិលកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍បា្រប់ AMS នៅថ្ងៃទី២១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១នេះ ក្នុងរយៈពេល ៦ខែដើមឆ្នាំ២០២១ នេះការដឹកជញ្ជូនរួមតាមផ្លូវអាកាសនៅកម្ពុជា នៅតែបន្តធ្លាក់ចុះប្រមាណ៩២ភាគរយ ខណៈការដឹកជញ្ជូនទំនិញមានការកើនឡើងបន្តិចមកវិញ។
ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់ថា ៖
«ប្រសិនបើយើងសម្លឹងមើលទៅការដឹកទំនិញតាមផ្លូវអាកាស ឃើញថាមានការងើបឡើងវិញបន្តិច ពោលគឺពីមុនបានធ្លាក់ចុះជាង ៦០ ភាគរយនៅឆ្នាំ២០២០ តែនៅក្នុង ៥-៦ ខែដើមឆ្នាំ២០២១នេះ ចុះតែ៣០ ភាគរយទេ បើធៀបទៅនឹងការដឹកជញ្ជូនទំនិញដូចគ្នានៅ ៥-៦ ខែកាលពីដើមឆ្នាំ២០២០ កន្លងទៅ ដូច្នេះគឺមានការងើបឡើងវិញបន្តិច»
ឯកឧត្តមបានពន្យល់ថា ទោះបីជាកម្ពុជាស្ថិតនៅក្នុងកាលៈទេសៈនៃការរាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩ ខ្លាំងក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែតម្រូវការប្រើប្រាស់ទំនិញចាំបាច់នៅតែកើនឡើងច្រើនដូចកាលមិនទាន់ផ្ទុះជំងឺកូវីដ។ អ្វីដែលជាកម្លាំងសំខាន់ គឺការកើនឡើងនៃការបញ្ជាទិញទំនិញប្រើប្រាស់តាមអនឡាញមកពីក្រៅប្រទេស និងទំនិញផ្សេងទៀតដោយរួមទាំងទំនិញផ្នែកវេជ្ជសាស្រ្ត បរិក្ខារពេទ្យ និងវ៉ាក់សាំង ដែលមានចំនួនស្មើនឹង ៤៣៤ ជើងហោះហើរ មានចំនួនប្រមាណ ២២៩ ៧៣ តោន។
តាមការព្យាករណ៍របស់ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ប៊ូអ៊ីង និងអ៊ែរបាសបានសន្និដ្ឋានថា ពេលមានវ៉ាក់សាំងចាក់គ្រប់គ្រាន់ និងទូលំទូលាយ វិស័យអាកាសចរណ៍អាចនឹងងើបឡើងវិញ ហើយមានស្ថានភាពល្អប្រសើរនៅអំឡុងឆ្នាំ២០២៤-២០២៥ខាងមុខនេះ ដែលរាល់ការធ្វើដំណើរត្រូវបានចាប់ផ្តើមមានទំនុកចិត្ត ក្រោយភាពប្រឈមនៅតាមបណ្តាប្រទេសនានានៅលើសកលលោកត្រូវបានធ្លាក់ចុះ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តម ស៊ិន ចាន់សិរីវុត្ថា បានឲ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្ននេះ ការបើកអនុញ្ញាតចេញចូលតាមលក្ខណៈកញ្ចប់ទេសចរណ៍នៅប្រទេសថៃបានចាប់ផ្តើមបិទទៅវិញជាបណ្ដើរៗ ហើយនៅប្រទេសអ៊ីស្ត្រាអែល ក៏ដូចគ្នាដែរ បានបើកឱ្យពាក់ម៉ាស់ឡើងវិញក្រោយពីចាក់វ៉ាក់សាំង២ដូសរួច ហើយនៅតែមានការឆ្លងរាលដាលកាន់តែច្រើន។ ដូច្នេះ បណ្តាប្រទេសនៅលើពិភពលោក មិនទាន់មានភាពប្រសើរឡើងនោះទេ កម្ពុជាក៏នឹងទទួលរងនូវផលប៉ះពាល់ដូចគ្នា។
តាមតួលេខពីរដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាសចរស៊ីវិលកម្ពុជាបានបង្ហាញថា បច្ចុប្បន្ននេះនៅកម្ពុជាមានក្រុមហ៊ុនកំពុងដំណើរការជើងហោះហើរសរុបចំនួន២៤ក្រុមហ៊ុន ដោយក្នុងនោះមានក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូនអ្នកដំណើរក្នុងស្រុកចំនួន០៥ ក្រុមហ៊ុនជើងហោះហើរពីចិនចំនួន០៧ តៃវ៉ាន់ចំនួន០២ សិង្ហបុរីចំនួន០២ ពីកូរ៉េខាងត្បូងចំនួន០២ ខណៈដែលក្រុមហ៊ុនមានជើងហោះហើរសម្រាប់ដឹកជញ្ជូនទំនិញមានចំនួន ០៦ក្រុមហ៊ុន៕