" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-33099 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
អ្នកនាំពាក្យ៖ វិស័យដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវអាកាសអាចរង់ចាំដល់ឆ្នាំ២០២៤ ទើបមានភាពប្រសើរឡើងវិញ
ភ្នំពេញ ៖ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់អាកាសចរស៊ីវិលកម្ពុជាបានអះអាងថា ដោយសារតែវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចជាសាកលដែលបណ្តាលមកពីបញ្ហានៃជំងឺកូវីដ-១៩ បានធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ស្ទើរគ្រប់វិស័យ ជាពិសេសការដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវអាកាស ខណៈដែលកម្ពុជាធ្លាក់ចុះប្រមាណជាង៩០ភាគរយ ដោយរំពឹងថា រហូតដល់ឆ្នាំ២០២៤ ទើបស្ថានភាពល្អប្រសើរកើតមានឡើងវិញ។
វិបត្តិកូវីដ-១៩ បានវាយប្រហារដល់ការដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវអាកាសជាសាកល ដែលក្នុងនោះកម្ពុជាក៏ទទួលរងនូវសម្ពាធខ្លាំង បើទោះជារយៈពេល៦ខែដើមឆ្នាំ២០២១ ការដឹកជញ្ជូនទំនិញបានកើនឡើងបន្តិចធៀបទៅនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២០ក៏ដោយ។
ឯកឧត្តម ស៊ិន ចាន់សិរីវត្ថា អ្នកនាំពាក្យអាកាសចរណ៍ស៊ីវិលកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍បា្រប់ AMS នៅថ្ងៃទី២១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១នេះ ក្នុងរយៈពេល ៦ខែដើមឆ្នាំ២០២១ នេះការដឹកជញ្ជូនរួមតាមផ្លូវអាកាសនៅកម្ពុជា នៅតែបន្តធ្លាក់ចុះប្រមាណ៩២ភាគរយ ខណៈការដឹកជញ្ជូនទំនិញមានការកើនឡើងបន្តិចមកវិញ។
«ប្រសិនបើយើងសម្លឹងមើលទៅការដឹកទំនិញតាមផ្លូវអាកាស ឃើញថាមានការងើបឡើងវិញបន្តិច ពោលគឺពីមុនបានធ្លាក់ចុះជាង ៦០ ភាគរយនៅឆ្នាំ២០២០ តែនៅក្នុង ៥-៦ ខែដើមឆ្នាំ២០២១នេះ ចុះតែ៣០ ភាគរយទេ បើធៀបទៅនឹងការដឹកជញ្ជូនទំនិញដូចគ្នានៅ ៥-៦ ខែកាលពីដើមឆ្នាំ២០២០ កន្លងទៅ ដូច្នេះគឺមានការងើបឡើងវិញបន្តិច»
ឯកឧត្តមបានពន្យល់ថា ទោះបីជា​កម្ពុជា​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​កាលៈទេសៈ​នៃ​ការ​រាលដាល​ជំងឺ​កូវីដ-១៩ ខ្លាំងក៏​ពិតមែន ​ប៉ុន្តែ​តម្រូវ​ការប្រើប្រាស់​ទំនិញ​ចាំបាច់​នៅតែ​កើនឡើងច្រើន​ដូច​​កាល​​​មិនទាន់​ផ្ទុះ​ជំងឺ​កូ​វីដ។ អ្វីដែលជាកម្លាំងសំខាន់ គឺការកើនឡើងនៃការបញ្ជាទិញទំនិញប្រើប្រាស់តាមអនឡាញមកពីក្រៅប្រទេស និងទំនិញផ្សេងទៀតដោយរួមទាំងទំនិញផ្នែកវេជ្ជសាស្រ្ត បរិក្ខារពេទ្យ និងវ៉ាក់សាំង ដែលមានចំនួនស្មើនឹង ៤៣៤ ជើងហោះហើរ មានចំនួនប្រមាណ ២២៩ ៧៣ តោន។ ​
តាមការព្យាករណ៍របស់ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ប៊ូអ៊ីង និងអ៊ែរបាសបានសន្និដ្ឋានថា ពេលមានវ៉ាក់សាំងចាក់គ្រប់គ្រាន់ និងទូលំទូលាយ វិស័យអាកាសចរណ៍អាចនឹងងើបឡើងវិញ ហើយមានស្ថានភាពល្អប្រសើរនៅអំឡុងឆ្នាំ២០២៤-២០២៥ខាងមុខនេះ ដែលរាល់ការធ្វើដំណើរត្រូវបានចាប់ផ្តើមមានទំនុកចិត្ត ក្រោយភាពប្រឈមនៅតាមបណ្តាប្រទេសនានានៅលើសកលលោកត្រូវបានធ្លាក់ចុះ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តម ស៊ិន ចាន់សិរីវុត្ថា បានឲ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្ននេះ ការបើកអនុញ្ញាតចេញចូលតាមលក្ខណៈកញ្ចប់ទេសចរណ៍នៅប្រទេសថៃបានចាប់ផ្តើមបិទទៅវិញជាបណ្ដើរៗ ហើយនៅប្រទេសអ៊ីស្ត្រាអែល ក៏ដូចគ្នាដែរ បានបើកឱ្យពាក់ម៉ាស់ឡើងវិញក្រោយពីចាក់វ៉ាក់សាំង២ដូសរួច ហើយនៅតែមានការឆ្លងរាលដាលកាន់តែច្រើន។ ដូច្នេះ បណ្តាប្រទេសនៅលើពិភពលោក មិនទាន់មានភាពប្រសើរឡើងនោះទេ កម្ពុជាក៏នឹងទទួលរងនូវផលប៉ះពាល់ដូចគ្នា។
តាម​តួលេខ​ពី​រដ្ឋលេខាធិការ​ដ្ឋាន​អាកាសចរ​ស៊ីវិលកម្ពុជាបានបង្ហាញថា ​​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​នៅ​កម្ពុ​ជាមាន​ក្រុមហ៊ុន​កំពុងដំណើរការ​ជើងហោះហើរ​សរុប​ចំនួន​២៤​ក្រុមហ៊ុន ​ដោយ​ក្នុងនោះ​មាន​ក្រុមហ៊ុន​ដឹកជញ្ជូន​អ្នកដំណើរ​ក្នុងស្រុក​ចំនួន​០៥ ក្រុមហ៊ុន​ជើងហោះហើរ​ពី​ចិន​ចំនួន​០៧ តៃវ៉ាន់​ចំនួន​០២ សិង្ហ​បុរី​ចំនួន​០២ ពី​កូរ៉េខាងត្បូង​ចំនួន​០២ ខណៈដែល​ក្រុមហ៊ុន​មានជើង​ហោះ​ហើរសម្រាប់​ដឹកជញ្ជូន​ទំនិញ​មាន​ចំនួន ០៦​ក្រុមហ៊ុន៕