អ្នកអភិវឌ្ឍន៍បង្ហាញជំនឿជឿជាក់ថាទីផ្សារលំនៅដ្ឋាននឹងកើនឡើងខ្ពស់នៅដើមឆ្នាំ២០២២
ភ្នំពេញ ៖ អ្នកអភិវឌ្ឍន៍នៅក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យបានបង្ហាញពីភាពសុទិដ្ឋិនិយម និងជំនឿជឿជាក់ថា នៅដើមឆ្នាំ២០២២ខាងមុខនេះ ទីផ្សារអចលនទ្រព្យ ជាពិសេសផ្នែកលំនៅដ្ឋានកម្មសិទ្ធិឯកជនផ្ទាល់ដីនឹងមានកំណើនកើនឡើងវិញ ក្រោយពេលដែលរាជរដ្ឋាភិបាលបើកចំហរសេដ្ឋកិច្ច និងមានភាពថមថយនៃការឆ្លងជំងឺនៅទូទាំងប្រទេស។
លោកឧកញ៉ា នួន រិទ្ធី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលក្រុមហ៊ុន KFA Group ដែលជាអ្នកអភិវឌ្ឍន៍យ៉ាងសកម្មនៅក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យ និងលំនៅដ្ឋានផ្ទាល់ដី បានមានប្រសាសន៍ប្រាប់ AMS ថា នៅដើមឆ្នាំ២០២២ខាងមុខនេះ កំណើននៃការលក់លំនៅដ្ឋានផ្ទាល់ដីនឹងកើនឡើង ខណៈវិស័យអាទិភាពសំខាន់ចាប់មានដំណើរការចរន្តឡើងវិញ។
«ការរំពឹងទុករបស់ខ្ញុំចំពោះទីផ្សារលំនៅដ្ឋានគឺនៅតែរក្សាបានភាពល្អប្រសើរបើទោះបីជាមានការរំខានពីវិបត្តិជំងឺឆ្លងជាង១ឆ្នាំនោះក៏ដោយ។ ជាក់ស្ដែង សកម្មភាពសាងសង់សំណង់លំនៅដ្ឋានក្នុងបុរីកៀនស្វាយ ផាក របស់ខ្ញុំនៅតែដំណើរការយ៉ាងរលូនមិនមានរាំងស្ទះនោះទេ ហើយជាឱកាសល្អដែរ នៅដើមឆ្នាំ២០២២ខាងមុខនេះ សំណង់លំនៅដ្ឋានរបស់ខ្ញុំត្រូវបានសាងសង់ស្ទើររួចរាល់ទាំងស្រុង ដែលនឹងអាចទទួលបានចំណែកទីផ្សារច្រើនជាមិនខាន»
ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងវិស័យសំណង់ និងអចលនទ្រព្យ កាលពីសប្ដាហ៍មុននេះ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាបានលើកឡើងថា បញ្ហាកូវីដមិនបានធ្វើឲ្យវិស័យសំណង់នៅកម្ពុជារាំងស្ទះជាប់គាំងនោះទេ។
«ទោះជាស្ថិតនៅក្នុងអំឡុងពេលមានវិបត្តិនៃជំងឺកូវីដ វិស័យសំណង់នៅកម្ពុជានៅតែបន្តភាពរឹងម៉ាំ ហើយក្រុមហ៊ុនសាងសង់ និងបុរីជាច្រើន មិនបានផ្អាកសកម្មភាពសាងសង់របស់ខ្លួននោះទេ ពោលគឺមានតែខ្វះកម្លាំងពលកម្មជំនាញទៅវិញ»
ភ្ជាប់ជាមួយនឹងអនុសាសន៍របស់សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ខាងលើនេះ លោកឧកញ៉ា នួន រិទ្ធី បានបង្ហាញពីការគាំទ្រ ជាមួយនឹងការបញ្ជាក់ថា នៅដើមឆ្នាំ២០២២ ក្រោយពេលដែលរាជរដ្ឋាភិបាលបើកសេដ្ឋកិច្ចឡើងវិញ ប្រជាជនទូទាំងប្រទេសភាគច្រើនសុទ្ធតែបានចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការការឆ្លងជំងឺ បានបង្កើនទឹកចិត្ត និងទំនុកចិត្តដល់បងប្អូនប្រកបអាជីវកម្មទូទៅ ក៏ដូចជាអ្នកវិនិយោគក្នុងស្រុកឲ្យបង្កើនសកម្មភាពឡើងវិញ ហើយក៏មានឱកាសទទួលបានចំណូលច្រើនជាងឆ្នាំកន្លងទៅផងដែរ។ លោកឧកញ៉ា នួន រិទ្ធី បានបញ្ជាក់ទៀតថា ៖
«ជាធម្មតា នៅពេលដែលពួកគាត់មានទំនុកចិត្ត ពួកគាត់នឹងចេញដើរខាងក្រៅប្រកបអាជីវកម្មឡើងវិញ ហើយអ្នកដែលមានតម្រូវការលំនៅដ្ឋានសម្រាប់ស្នាក់នៅក៏នឹងចេញមើលតាមគម្រោងនានា ដូច្នេះវានឹងជំរុញឲ្យទីផ្សារអចលនទ្រព្យ ជាពិសេសផ្នែកលំនៅដ្ឋានផ្ទាល់ដីតម្លៃមធ្យមចាប់ផ្តើមមានកំណើនឡើងវិញជាក់ជាមិនខាន»